Chorzów: nagrody dla ekoaktywnych

fot: Maciej Dorosiński

W tym roku WFOŚiGW w Katowicach nagrodził 10 organizacji w ramach konkursu "EkoAktywni"

fot: Maciej Dorosiński

+15 Zobacz galerię

Galeria
(18 zdjęć)

W Parku Śląskim w ubiegłą niedzielę (15 września) odbył się eko-piknik, w czasie którego wręczono nagrody przyznawane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach . Wyróżnione zostały najbardziej aktywne i wyróżniające się w swej działalności organizacje ekologiczne działające w naszym województwie.

Konkurs EkoAktywni jest organizowany przez katowicki Fundusz od 2008 r. Pozwala na wyłonienie liderów organizacji o zasięgu regionalnym i ponadregionalnym prowadzących najciekawsze i niekonwencjonalne działania związane z budzeniem i utrwalaniem świadomości ekologicznej.

Wręczając symboliczne czeki nagród finansowych dla laureatów Gabriela Lenartowicz mówiła, że możemy być dumni z aktywności proekologicznych organizacji działających w naszym regionie. Większość z nich, choć przed laty rodziła się w buncie przeciwko ekologicznej degradacji w województwie śląskim, to teraz uzbrojeni w doświadczenia i wiedzę stają się ambasadorami walki o nowoczesne, przyjazne środowisku i mieszkańcom oblicze regionu.

Także wicewojewoda śląski Andrzej Pilot gratulując wyróżnionym organizacjom powiedział, że choć korzyści z ich pracy, uczącej młodych ludzi codziennych proekologicznych zachowań a dorosłych poszanowania wartości przyrodniczych, już teraz są widoczne, to za kilka lat odczujemy to jeszcze dobitniej, poprzez polepszenie środowiskowych standardów jakości naszego życia.

W tym roku, w związku z obchodami w tym roku 20 -lecia powstania Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, wręczeniu nagród w konkursie EkoAktywnych towarzyszył ekologiczny piknik zorganizowany w hali Wystaw "Kapelusz" przez pozarządowe stowarzyszenia promujące ciekawe formy swej proekologicznej aktywności. Było to też podsumowanie letniej akcji informacyjno-edukacyjnej, podczas której w kilku miastach regionu odbywały się ekologiczne happeningi i festyny promujące poprawę stanu środowiska naturalnego w regionie na przestrzeni minionych 20 lat.

Największym uznaniem mieszkańców regionu cieszyły się kiermasze produktów ekologicznych, eko-bizuterii, eko-mebli i przyjaznych środowisku przedmiotów codziennego użytku. Oblegane były warsztaty uczące wykorzystania materiałów biodegradowalnych. Finałem ekologicznego pikniku w Parku Śląskim było eko-party podsumowujące projekt "Naturalnie- w Parku Śląskim" oraz koncert Alicji Janosz i Recycling Bandu.

Lista laureatów Konkursu EkoAktywni 2013 :
1. Liga Ochrony Przyrody Zarząd Okręgu w Częstochowie - 10.000,00 zł.
2. Polska Izba Ekologii, Katowice - 10.000,00 zł,
3. Ziemia i My - Centrum Edukacji Ekologicznej, Dąbrowa Górnicza - 10.000,00 zł,
4. Fundacja Na Rzecz Dzieci "Miasteczko Śląskie", Miasteczko Śląskie - 10.000,00 zł,
5. Stowarzyszenie "Z nauką w przyszłość", Katowice - 20.000,00 zł,
6. Stowarzyszenie SOPEL, Będzin - 20.000,00 zł,
7. Związek Harcerstwa Polskiego Chorągiew Śląska, Katowice - 30.000,00 zł,
8. Śląski Ogród Botaniczny - Związek Stowarzyszeń, Mikołów - 30.000,00 zł,
9. Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Klub Gaja, Wilkowice - 30.000,00 zł,
10. Fundacja Ekologiczna ARKA, Bielsko-Biała - 30.000,00 zł.

W galerii: Wręczenie nagród w konkursie "EkoAktywni". Chorzów, 15 września 2013 r. (zdjęcia: Maciej Dorosińki - portal górniczy nettg.pl)

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nowa przestrzeń pamięci i kultury. Otwarcie rozbudowanego ŚCWiS w Katowicach

Rodziny górników poległych 16 grudnia 1981 roku w kopalni „Wujek”, mieszkańcy Katowic, samorządowcy, przedstawiciele środowisk kulturalnych oraz partnerzy instytucji wspólnie uczestniczyli w uroczystym otwarciu rozbudowanej siedziby Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności im. Dziewięciu Górników z „Wujka” w Katowicach.

Jak chronić polskie górnictwo przed cyberzagrożeniami? Jarosław Zagórowski wskazuje nową drogę

GIG zna specyfikę zakładów górniczych, systemów automatyki, infrastruktury podziemnej, monitoringu i procesów technologicznych. Wiemy, że w przemyśle bezpieczeństwo cyfrowe musi iść w parze z bezpieczeństwem technicznym oraz organizacyjnym - mówi Jarosław Zagórowski, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa.

Górnictwo 2.0. Dawne kopalnie będą ogrzewać całe miasta przez kolejne 200 lat?

Co po węglu? To jedno z najczęściej zadawanych ostatnio pytań na Śląsku. Odpowiedzi na nie padło już wiele. Jedna z nich wynika z projektu GeoSolar. Opiera się on na idei wykorzystania energii geotermalnej wód kopalnianych i energii słonecznej. Jego założenia przedstawili w ub. tygodniu naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa.

Ponad 60 proc. młodych Polaków korzysta z AI podczas zakupów

Ze sztucznej inteligencji przy podejmowaniu decyzji o zakupach korzysta 65,5 proc. Polaków - wynika z badania UCE Research i Shopfully Poland. Eksperci wskazali, że AI jest wykorzystywana m.in. do porównywania produktów, szukania najlepszych cen czy inspiracji.