Chiny mają ramowe porozumienie o dostawach rosyjskiego gazu

Chiny i Rosja podpisały we wtorek ramowe porozumienie, którego celem jest zapewnienie stałych dostaw rosyjskiego gazu ziemnego.

Porozumienie między Gazpromem a China National Petroleum Corp. przewiduje dostawy ok. 70 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie, ale cen jeszcze nie określono i nie podpisano na razie żadnego konkretnego kontraktu - powiedział szef rosyjskiego koncernu gazowego Aleksiej Miller.

Ramowe porozumienie podpisano w Pekinie w obecności premierów obu krajów - Wena Jiabao i Władimira Putina.

Miller nie wykluczył zawarcia ze stroną chińską także porozumienia o dostawach skroplonego gazu (LNG) z Sachalina, ale nie podał konkretów, mówiąc jedynie, że uzgodniono przeprowadzenie w tej sprawie rozmów. Zaznaczył jednak, że rozpatrywana jest możliwość rozpoczęcia dostaw LNG do Chin już w przyszłym roku.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak zagospodarować potencjał zlikwidowanej kopalni? Mają na to pomysł

Nieczynne szyby kopalniane zostaną wykorzystane jako system poboru i zatłaczania wód

Większość Polaków chce wyjechać na wakacje latem

Wyjazd na wakacje w lecie planuje 79 proc. Polaków, a połowa z nich nie opuści kraju - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej i Travelist. Uczestnicy badania szacują, że koszt wyjazdu w tym roku na jedną osobę wyniesie od 1001 do 2000 zł.

Transformacja ciepłownictwa w kierunku niższych emisji, przy stabilnych cenach ciepła?

Zmniejszenie poziomu emisji dwutlenku węgla przez sektor ciepłownictwa przy zachowaniu bezpieczeństwa dostaw ciepła i akceptowalnych cen dla odbiorców - to główny cel projektu uchwały o strategii ciepłownictwa, którego założenia opublikowano we wtorek.

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.