Ceny: Smith zapłaci za prąd dwa razy więcej niż Schmidt

Do 2016 roku hurtowe ceny energii w Wielkiej Brytanii mogą osiągnąć poziom niemal dwukrotnie wyższy, niż na rynku niemieckim - wynika z analiz banku Credit Suisse. Winę za taki stan ponosi przede wszystkim nowy podatek węglowy.

Eksperci z Credit Suisse uważają, że już w 2016 roku hurtowe ceny energii w Wielkiej Brytanii będą wyższe od niemieckich aż o 85 proc. W tej chwili różnica ta wynosi około 25 proc.

Z szacunków banku wynika również, że sytuacja, w której ceny energii w Wielkiej Brytanii są wyższe od niemieckich utrzyma się przez przynajmniej 7-10 lat.

Przyczyną tak gwałtownego rozjechania się hurtowych cen energii w obu krajach ma być wprowadzony w tym roku nowy poziom tzw. podatku węglowego w Wielkiej Brytanii. Przewiduje on, że za każdą tonę wyemitowanego dwutlenku węgla trzeba zapłacić prawie 5 funtów podatku.

Na niekorzyść brytyjskiej energetyki działa również fakt niemożności importowania dużych ilości energii z Europy kontynentalnej i skorzystania w ten sposób z korzystnej relacji cenowej.

Rosnące w szybkim tempie ceny energii pozytywnie wpływają jednak na ceny akcji brytyjskich spółek energetycznych. Notowane na londyńskiej giełdzie firmy z tego sektora zanotowały w ciągu ostatnich 18 miesięcy wzrost kursu swoich akcji średnio o 28 proc. Na rynkach krajów Europy kontynentalnej ceny akcji spółek energetycznych spadły w tym czasie o średnio 4 proc.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Znana spółka szuka pracowników. Rekrutuje na różne stanowiska

Siemianowicki Rosomak prowadzi rekrutację. Poszukiwani są specjaliści z różnych dziedzin.

Kanadyjczycy zbudują w Polsce jedną z największych kopalń w Unii. To już się dzieje

Lumina Metals, kanadyjska spółka wydobywcza,  zakończyła pierwsze z czterech zaplanowanych wierceń w złożu rud miedzi Nowa Sól. W ubiegłym roku spółka rozpoczęła ubieganie się o koncesję wydobywczą, by zbudować - jak zapewnia - jedną z największych kopalń miedzi w Unii Europejskiej.

Rozbudują ważną drogę ekspresową. Jest przetarg

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) ogłosiła przetarg na rozbudowę trasy S1 na odcinku Mysłowice-Lędziny.

Od 30 lat ZUS "naprawia" pracowników

Niemal 1,8 mln osób skorzystało już z rehabilitacji leczniczej ZUS. Program, który w tym roku obchodzi 30-lecie, pomaga odzyskać sprawność i wrócić do aktywności zawodowej osobom zagrożonym utratą zdolności do pracy. Od 13 kwietnia 2026 r. orzeczenia dotyczące potrzeby rehabilitacji wydają także fizjoterapeuci zatrudnieni w ZUS.