Cena miedzi wzrosła w Londynie, ale spadła w Szanghaju

Cena miedzi wzrosła na giełdzie w Londynie, ale spadła w Szanghaju.

Jednak w Szanghaju może to być piąty tydzień z rzędu zwyżek cen miedzi, w związku z oczekiwaniami, że spadające zapasy są sygnałem, iż wysiłki rządu chińskiego zmierzające do ożywienia gospodarki przynoszą efekty.

Zapasy monitorowane przez giełdę w Londynie spadły czwarty dzień z rzędu do 475.200 ton, a zapasy w Chinach spadły piąty tydzień z rzędu do 18.766 ton.

Cena miedzi na dostawy lipcowe na giełdzie w Szanghaju spadła o 1,5 proc. do 39.670 juanów (5.805 USD) za tonę. W ciągu całego tygodnia metal ten podrożał o 4,2 proc.

Na giełdzie w Londynie cena kontraktów trzymiesięcznych na miedź rosła nad ranem o 1,2 proc. do 4.785 USD za tonę, a w ciągu całego tygodnia o 4,3 proc.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Bytomskie górnictwo zostanie zdigitalizowane. Miasto podpisało umowę z Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu

Dziesiątki tomów archiwalnych materiałów dotyczących historii górnictwa w Bytomiu zostaną poddane profesjonalnej digitalizacji przez ekspertów z Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. W poniedziałek, 15 czerwca 2026 r., prezydent Bytomia Mariusz Wołosz oraz dyrektor muzeum Bartłomiej Szewczyk podpisali list intencyjny i umowę o współpracy. Porozumienie obejmuje udostępnienie, digitalizację oraz opracowanie miejskich archiwów związanych z górniczym dziedzictwem miasta.

JSW otrzymała koncesję na rozpoznanie złoża „Dębieńsko 1". To ważna wiadomość dla KWK Knurów-Szczygłowice

Minister Klimatu i Środowiska udzielił Jastrzębskiej Spółce Węglowej koncesji na rozpoznawanie złoża węgla kamiennego i metanu z pokładów węgla „Dębieńsko 1”. - To strategiczny krok, który otwiera drogę do znaczącego zwiększenia zasobów węgla koksowego oraz wydłużenia perspektywy funkcjonowania kopalni Knurów-Szczygłowice - podkreślają przedstawiciele Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

O transformacji, terenach pogórniczych i dziedzictwie Śląska

W Rydułtowach miała miejsce II edycja wystawy fotograficznej, w tym roku pod nazwą „Ratownicy górniczy – siła współpracy, odwaga zmiany”. Wydarzenie było zrealizowane w ramach działania „Jo był uratowany”.

Koniec wojny. Ceny gazu w Europie najniższe od ponad 5 tygodni

Ceny gazu w Europie mocno spadają i są najniższe od ponad 5 tygodni. USA i Iran doszły do porozumienia w sprawie zakończenia wojny, co na rynkach budzi nadzieje na rychłe ponowne otwarcie cieśniny Ormuz i odblokowanie przepływów nośników energii z Zatoki Perskiej - informują maklerzy.