Celem jest zlikwidowanie do 2030 r. 500 tys. kopciuchów

fot: Janusz Szymonik

Z badania PAS wynika, że mieszkańcy woj. śląskiego są pozytywnie nastawieni do działań mających poprawić jakość powietrza

fot: Janusz Szymonik

Naszym celem jest zlikwidowanie do 2030 roku 500 tys. kopciuchów w budynkach wielorodzinnych - zapowiedziała w piątek w TVP 1 minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

- Naszym celem jest, żeby do 2030 r. zlikwidować 500 tys. kopciuchów w budynkach wielorodzinnych - powiedziała w piątek Anna Moskwa.

W czwartek minister ogłosiła drugą edycję programu Ciepłe Mieszkanie, z budżetem 1,75 mld zł. Jak mówiła, to kolejne działania na rzecz czystego powietrza w Polsce.

Program Ciepłe Mieszkanie skierowany jest do mieszkańców zabudowy wielorodzinnej; mogą oni wymienić m.in. przestarzałe, wysokoemisyjne, a tym samym nieekologiczne piece na kotły gazowe, kotły na pellet drzewny o podwyższonym standardzie, ogrzewanie elektryczne, pompy ciepła. Z pieniędzy NFOŚiGW można też lokal podłączyć do efektywnego zbiorczego źródła ciepła w budynku czy do sieci ciepłowniczej. Dofinansowywana jest również wymiana okien i drzwi, a także modernizacja instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. Program rozszerzono m.in. o najemców lokali komunalnych. Wnioski mogą składać również wspólnoty mieszkaniowe od 3 do 7 lokali.

Jak poinformowano, im gospodarstwo domowe osiąga niższy dochód, tym dotacja z programu może być wyższa; może ona wynieść od 16,5 tys. zł do 43,9 tys. zł w przypadku, kiedy gmina znajdzie się na liście 163 gmin najbardziej zanieczyszczonych. Natomiast wspólnoty mogą sięgać po dotacje w wysokości 375 tys. zł na jedną inwestycję, kiedy zadanie będzie się składało z kompleksowej termomodernizacji, wymiany kopciucha, montażu instalacji fotowoltaicznej. Jeżeli w danym budynku wcześniej wymienione było źródło ciepła na czyste źródło nieemitujące zanieczyszczeń, to wspólnota może otrzymać do 150 tys. zł na to, żeby docieplić budynek, jeśli nie był wcześniej termomodernizowany.

Jak poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska, program Ciepłe mieszkanie realizowany będzie w latach 2022-2026, przy czym zobowiązania podejmowane będą do 30 czerwca 2024 r. (zawieranie przez WFOŚiGW umów z gminami), a środki wydatkowane będą przez wojewódzkie fundusze do 31 grudnia 2026 r. Pierwszy nabór wniosków w programie ogłoszono 21 lipca 2022 r.; drugi nabór rozpocznie się 29 września 2023 r.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Katowice park kieszonkowy fot KAW

W Katowicach powstaną kolejne parki kieszonkowe

Cztery nowe parki kieszonkowe powstaną w tym roku w Katowicach. Zakład Zieleni Miejskiej otworzył oferty na realizacje miejsc odpoczynku i rekreacji przy ulicach Przelotowej, Dębowej, Oswobodzenia oraz Podhalańskiej – informują w Urzędzie Miasta Katowice.

Chorzow centrum przesiadkowe

Komunikacja miejska wraca pod estakadę w Chorzowie

Po ponad rocznej przerwie pod estakadą w Chorzowie zostanie przywrócony ruch autobusów i tramwajów. W związku z tym Zarząd Transportu Metropolitalnego zapowiedział liczne zmiany w komunikacji miejskiej. Najważniejsze z nich zaczną obowiązywać od 9 czerwca 2026 r. i obejmą 10 linii autobusowych oraz 5 tramwajowych.

Leasing bez tajemnic – jak znaleźć najlepszą ofertę?

Wybór odpowiedniego sposobu finansowania pojazdu potrafi przyprawić o zawrót głowy, zwłaszcza gdy na rynku pojawia się mnóstwo pozornie atrakcyjnych propozycji. Samodzielne przeglądanie dziesiątek dokumentów i porównywanie warunków bywa niezwykle czasochłonne oraz skomplikowane. Warto dowiedzieć się, na jakie elementy zwrócić szczególną uwagę, aby podjąć w pełni świadomą i opłacalną decyzję.

Blisko połowa Polaków biorących kredyt miała problem z jego spłatą

Blisko połowa badanych Polaków biorących kredyt miała problem z jego spłatą - wynika z badania "Polacy i kredyt: między finansową odpowiedzialnością a codziennymi potrzebami i pragnieniami". Co trzecia osoba, poza kredytem hipotecznym ma jeszcze przynajmniej trzy zobowiązania finansowe.