Bytom: urzędnicy przypominają, że mieszkańcy mogą odpracować długi za lokale mieszkalne

fot: Krystian Krawczyk

W ubiegłym roku mieszkańcy odpracowali długi o łącznej wartości 708 tys. zł

fot: Krystian Krawczyk

Bytomskie Mieszkania rozpoczęły akcją informacyjną „Odpracuj swój dług”. Tym samym urzędnicy chcą zachęcić mieszkańcow do odpracowania długów za lokale mieszkalne. Wśród możliwości wymieniają pielęgnację kwiatów, prace biurowe, tapetowanie lub gotowanie.

Jak poinformowali bytomscy urzędnicy tylko w ubiegłym roku do Bytomskich Mieszkań wpłynęło 107 wniosków na odpracowanie długu za lokale mieszkalne. Mieszkańcy odpracowali w ten sposób dług o łącznej wartości 708 tys. zł. Od początku tego roku około 50 osób zadeklarowało chęć skorzystania z tej formy pomocy.

– Są osoby, rodziny, które tak zapętliły się w zadłużeniach wobec różnych instytucji, że same nie potrafią już sobie pomóc. Staramy się im pokazać, że są różne formy spłaty zadłużenia czynszowego. Jedną z nich jest właśnie odpracowanie długu – zaznacza Grażyna Bujnicka-Moździerz, dyrektor Bytomskich Mieszkaniach.

Dlatego 11 czerwca Bytomskie Mieszkania rozpoczęły akcję informacyjna skierowaną do zadłużonych mieszkańców. Mają w tym pomóc ulotki, listy, plakaty i bezpośrednie rozmowy z zadłużonymi. Jak argumentują urzędnicy wystarczy, że dłużnik zgłosi się do Bytomskich Mieszkań lub Punktu Obsługi Mieszkańca i zadeklaruje chęć odpracowania długu. Może wybrać sposób odpracowania – prace porządkowe, np. sprzątanie, prace remontowe, naprawę mebli, malowanie czy tapetowanie. Można także wykonywać prace ogrodnicze, jak np. sadzenie kwiatów lub porządkowanie terenów zielonych.

– Odgórnie nie przydzielamy zadań. Zawsze staramy się je dopasować m.in. do predyspozycji i umiejętności danej osoby – dodaje Sonia Ilga, kierownik Działu Windykacji Bytomskich Mieszkań. Jak podkreśla odpracowywanie zadłużenia nie musi kolidować z pracą zawodową danej osoby, a godziny są elastyczne.

Urzędnicy zaznaczają, że o możliwość odpracowania długu może ubiegać się każda pełnoletnia osoba korzystająca z lokalu mieszkalnego. Istnieje również możliwość rodzinnego odpracowania długu  ( w praktyce oznacza to, że odpowiedzialne za zadłużenie dzieci mogą odpracować swój dług razem z rodzicami).

- Osoby decydujące się na odpracowanie długu nie otrzymują wynagrodzenia za pracę. Pomniejszają jednak swoje zaległości czynszowe. Tu warto podkreślić, że zmieniła się też stawka godzinowa. Obecnie wynosi 13,70 złotych. Wcześniej, w zależności od wykonywanej pracy wahała się od 6 do 10 złotych. Mamy nadzieję, że zmiana ta wpłynie nie tylko na sumę odpracowanych kwot, ale także na większe zainteresowanie dłużników – dodaje Grażyna Bujnicka-Moździerz.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Naciskają na inwestycje w paliwa kopalne

Po TotalEnergies Biały Dom osiągnął porozumienie z kolejną firmą energetyczną, tym razem  Invenergy. Otrzyma ona rekompensatę w wysokości prawie 800 mln USD za wycofanie projektów morskich elektrowni wiatrowych i zainwestowanie środków w eksploatację gazu ziemnego. 

Górnik na tacierzyńskim? Panowie coraz częściej korzystają z tego urlopu

Czy model rodzicielstwa w Polsce się zmienia? Powoli – tak, co wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ojcowie coraz chętniej angażują się w opiekę nad dziećmi na urlopie rodzicielskim. Nie brakuje wśród nich także górników. Statystyki ZUS pokazują, że od czasu wydłużenia urlopu rodzicielskiego liczba ojców, którzy decydują się skorzystać z tego uprawnienia, cały czas rośnie. 

Drony z Ukrainy wyłączają rafinerie, na stacjach brakuje benzyny. Tego Lenin by nie wymyślił

Rosja, trzeci producent ropy na świecie, importuje benzynę drogą morską. Dlaczego? Ukraińskie drony, które od kwietnia systematycznie rozmontowują rosyjski przemysł rafineryjny. Skutek: reglamentacja paliwa w części kraj, kolejki na Krymie i ceny w Moskwie po 90 rubli za litr. Tego nawet Lenin z Breżniewem nie przewidzieli.

Rząd pracuje projektem dotyczącym skarg do sądu w sprawie programów ochrony powietrza

We wtorek rząd ma zająć się projektem ws. zapewnienia możliwości wnoszenia skarg do sądu dotyczących programów ochrony powietrza oraz usprawnienia procesu aktualizacji programów przez samorządy w okresie przejściowym, zanim wejdą w życie nowe regulacje unijne - zapowiedziała kancelaria premiera.