Bytom: pokopalniany teren pod inwestycje

fot: Andrzej Bęben/ARC

Pokopalniany teren jest dobrym miejscem na manewry grup rekonstrukcji historycznej

fot: Andrzej Bęben/ARC

Do końca kwietnia 2015 r. w miejscu dawnej kopalni Powstańców Śląskich w Bytomiu powstanie strefa aktywności inwestycyjnej. Miasto zrekultywuje tam poprzemysłowe grunty, doprowadzi drogi i potrzebne instalacje.

O inwestycji poinformował w czwartek (17 kwietnia) jej wykonawca - firma Skanska. Wartość umowy to 10,5 mln zł brutto (8,5 mln zł netto). Dla jej przeprowadzenia miasto przygotowało projekt unijny o łącznej wartości blisko 20 mln zł (w tym 17 mln zł z UE).

Pod koniec ubiegłego roku Urząd Marszałkowski wybrał to przedsięwzięcie do dofinansowania. Bytomscy samorządowcy podkreślali wówczas, że miasto po raz pierwszy od lat pozyskało znaczne pieniądze na uzbrojenie terenów inwestycyjnych.

Prace będą polegały na rekultywacji zdegradowanego obszaru, a następnie budowie dróg dojazdowych i uzbrojenie działek w niezbędne media. Powstaną droga zbiorcza i dojazdy, chodniki, ścieżki rowerowe i miejsca parkingowe. Teren zostanie też wyposażony w sieci kanalizacji deszczowej i sanitarnej, wodociągową, elektryczną, gazociąg i oświetlenie drogowe

Strefa aktywności inwestycyjnej powstanie w miejscu zamkniętej 13 lat temu kopalni Powstańców Śląskich. To rejon bytomskich ulic Dąbrowa Miejska i Strzelców Bytomskich. W pobliżu znajdują się bytomski węzeł autostrady A1, obwodnica miasta oraz droga krajowa nr 88.

Liczący 17,5 hektara teren ma być też włączony do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Na jej rozszerzenie o tereny w Bytomiu i siedmiu innych miastach (łącznie o ponad 116 ha) musi zgodzić się rząd. Na początku kwietnia br. Komitet Stały Rady Ministrów przyjął projekt rozporządzenia w tej sprawie.

W Bytomiu, prócz przygotowanych do włączenia do Strefy terenów dawnej kopalni, częścią KSSE stał się już wcześniej teren w dzielnicy Łagiewniki, gdzie firma informatyczno-telekomunikacyjna zamierza wybudować centrum gromadzenia i przetwarzania danych, powiązane z podobnym obiektem działającym już w Katowicach.

Samorząd Bytomia przygotowuje też na potrzeby inwestorów teren w dzielnicy Miechowice. Wart w sumie blisko pół miliona zł projekt pod nazwą "Przygotowanie koncepcyjne terenu inwestycyjnego w Bytomiu - ulice Elektrownia i Racjonalizatorów" uzyskał ponad 340 tys. zł dofinansowania z unijnych środków.

Miasto rozwija również Bytomską Strefę Aktywności Gospodarczej, gdzie wkrótce mają powstać pierwsze biura, magazyny i hale. Trzy firmy, które zwyciężyły w pierwszym przetargu na dzierżawę należących do strefy gruntów, obiecały inwestycje warte prawie 6 mln zł i zatrudnienie co najmniej 108 osób.

Aby przyciągnąć inwestorów, władze Bytomia zaoferowały dzierżawę terenu za 10 groszy za metr kwadratowy miesięcznie; to mniej więcej jedna dziesiąta cen rynkowych w mieście. Urzędnicy zapewnili też inwestorom wsparcie administracyjno-prawne. Warunkiem ubiegania się o dzierżawę było stworzenie na oferowanych działkach miejsc pracy.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Tragiczny wypadek w kopalni Murcki-Staszic

Do tragicznego wypadku doszło w poniedziałek 22 czerwca w kopalni Murcki-Staszic. Jeden z pracowników podczas wiercenia otworu strzałowego został przygnieciony bryłą kamienia. Pomimo udzielonej pomocy, nie udało się go uratować.

Wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się blisko 6 proc.

W kolejnych miesiącach średnioroczny wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się blisko 6 proc. - ocenili analitycy PKO BP w komentarzu do poniedziałkowych danych GUS o wynagrodzeniu i zatrudnieniu w maju. Dodali, że informacje te są dla Rady Polityki Pieniężnej "korzystnym zestawem danych".

Rząd pracuje projektem dotyczącym skarg do sądu w sprawie programów ochrony powietrza

We wtorek rząd ma zająć się projektem ws. zapewnienia możliwości wnoszenia skarg do sądu dotyczących programów ochrony powietrza oraz usprawnienia procesu aktualizacji programów przez samorządy w okresie przejściowym, zanim wejdą w życie nowe regulacje unijne - zapowiedziała kancelaria premiera.

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania i absolutorium z wykonania budżetu

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania oraz absolutorium z wykonania budżetu za 2025 r. – Woj. śląskie generalnie jest w dobrej kondycji, to jedno z lepszych miejsc do życia, jeżeli chodzi o nasz kraj. Natomiast, jak wszędzie, mierzymy się z jakimiś problemami – mówił po głosowaniach marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.