Donald Tusk: Bytom otrzyma 5 tys. mieszkań od SRK i 200 mln zł na rewitalizację kamienic

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Jak zapowiedział premier Donald Tusk, Bytom do końca 2026 r. otrzyma 200 mln zł na wsparcie rewitalizacji.

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Jak zapowiedział w poniedziałek premier Donald Tusk, Bytom do końca 2026 roku otrzyma 200 mln zł na wsparcie rewitalizacji. Miasto podpisało też list intencyjny, dzięki któremu przejmie ponad 5 tys. mieszkań należących do Spółki Restrukturyzacji Kopalń.

Na poniedziałkowej konferencji w Urzędzie Miasta w Bytomiu premier Tusk przyznał, że po wielu miesiącach "żmudnych negocjacji" udało się doprowadzić do porozumienia między SRK a miastem Bytom. 

- Dzięki temu możliwe będzie przejęcie ponad 5 tysięcy mieszkań - czyli około 900 budynków - powiedział Donald Tusk.

- Niech to będzie dobry znak też dla innych samorządów. - To jest szansa, ale też ważne i czasami trudne decyzje. Będziecie mogli na mnie liczyć w tej kwestii także później, bo bardzo bym chciał, żeby przejmowanie przez samorządy substancji mieszkaniowej, wszędzie gdzie to zrobimy, kończyło się sukcesem - dodał Donald Tusk.

Jak przyznał z kolei Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia, miasto już wcześniej przejęło część terenów po byłej KWK Centrum. Rząd wspólnie z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną planuję tam "dużą inwestycję". 

- Na bieżąco przejmujemy też drogi i inne nieruchomości. Jest to coś, o czym mówi się w tym mieście od 20 lat. To jest coś, co teraz się dzieje i to bardzo cieszy - mówił Mariusz Wołosz.

Bytom chce przywrócić do życia zaniedbane kamienice

Donald Tusk ogłosił też w Bytomiu drugą, ważną dla miasta informację. Zadeklarował, że bytomski samorząd otrzyma 200 mln zł na rewitalizację kamienic. Przypomniał, że była to obietnica z okresu kampanii wyborczej w 2023 roku. Pierwotnie pieniądze te miały pochodzić ze środków unijnych, ale jak podkreślił premier, "wcale nie jest to takie proste". 

- Problemy z zapisami wcześniejszej wersji KPO sprawiają, że pula dostępnych środków jest ograniczona - wyjaśnił premier.

Z tego powodu pierwszą część pieniędzy, czyli 10 mln zł potrzebnych na rozpoczęcie procesu dokumentacji, Bytom otrzyma od rządu.  

Marszałek Wojciech Saługa podkreślał, że wiele miejsc, które były przed laty wizytówkami Bytomia są dziś "zabite dechami" czy ogrodzone taśmą.

- Gdy Donald Tusk, jeszcze zanim został po raz drugi premierem, zobaczył te obrazki, to przyznał "Musimy coś z tym zrobić". Jak obiecał, tak zrobił i dziś przywiózł deklarację wsparcia Bytomia. Oczywiście to od współpracy z samorządem regionalnym będzie zależało, jak te pieniądze wykorzystamy i na jaką skalę będziemy umieli te nieczynne kamienice przywrócić mieszkańcom i stworzyć w nich piękne, wspaniałe mieszkania w świetnych lokalizacjach. W innym wypadku centrum Bytomia wymrze - powiedział marszałek.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.