Bytom nie chce wprowadzić darmowego wstępu na pływalnię odkrytą

fot: Tomasz Rzeczycki

Pływalnia odkryta w Parku im. Franciszka Kachla w Bytomiu

fot: Tomasz Rzeczycki

Dawniej wydobywano w tym miejscu galman i blendę. W efekcie w pogórniczym zapadlisku powstał staw, wykorzystywany latem do kąpieli. Następnie utworzono kąpielisko miejskie, które ćwierć wieku temu otwarto ponownie po przebudowie. Tyle w skrócie można powiedzieć o górniczej przeszłości letniej pływalni w Bytomiu. A jak wygląda jego teraźniejszość?

- W 2023 r. nie dokonano żadnych zmian na pływalni odkrytej w Parku im. Franciszka Kachla. Wykonywano jednak bieżące prace remontowe, to jest malowanie pomieszczeń sanitariatów, szatni, punktu medycznego i zaplecza socjalnego dla pracowników. Dokonano  również naprawy drewnianej części elewacji  budynków. Kąpielisko przeszło gruntowne remonty mis basenów w poprzednich latach - wylicza Tomasz Sanecki z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Bytomiu.

W poprzednim, 2022 r. sprzedano 26 534 bilety wstępu na to kąpielisko. W tym roku niezauważenie przeszła dwudziesta piąta rocznica otwarcia pływalni w obecnym kształcie. Nastąpiło to 27 czerwca 1998 r. po gruntownym remoncie i wcześniejszym kilkuletnim zamknięciu.

Zgodnie z założeniami, w obecnym sezonie obiekt ma być czynny od 21 czerwca do 31 sierpnia 2023 r. w godz. od 10.00 do 19.00. Jeżeli prognozy pogody na pierwszy weekend września będą korzystne, pływalnia być może będzie czynna także na początku września.

W niektórych innych miastach kąpieliska letnie otwierane są wcześniej niż w Bytomiu. Przykładowo w Przasnyszu baseny na świeżym powietrzu otwarto 30 kwietnia, a w Głogowie, jak co roku, 1 czerwca. Doświadczenie ostatnich lat pokazuje, że czerwiec bywa upalny i nieraz cieplejszy niż druga połowa sierpnia. Czy bytomskie kąpielisko w kolejnych sezonach będzie otwierane wcześniej?

-  Bierzemy pod uwagę wcześniejsze uruchomienie pływalni odkrytej w 2024 r., jednak jest to uzależnione od pogody oraz chętnych do pracy dodatkowych ratowników WOPR. W tym roku otworzyliśmy kąpielisko kilka dni przed rozpoczęciem wakacji - odpowiada Tomasz Sanecki z UM Bytom.

W sezonie 2023 bilet wstępu kosztuje 10 zł, a ulgowy 5 zł. To identyczne ceny jak np. na baseny odkryte w Stalowej Woli. Da się znaleźć w Polsce miasta, w których wejście na letnie baseny kosztuje więcej, np. w Kielcach 20 zł, w Dębicy czy w Kraśniku 12 zł.

Ale są też miasta, gdzie wstęp na strzeżone baseny odkryte jest wyraźnie tańszy. Przykładowo w Strzelcach Opolskich normalny bilet wstępu kosztuje 4 zł, a ulgowy 2 zł. Tam kąpiący mają do dyspozycji m.in. duży basen o długości 50 m i mniejszy o długości 40 m.

Ba, w niejednej miejscowości kąpać się można latem w strzeżonym basenie za darmo. Bezpłatną kąpiel w basenach w 2023 r. oferują m.in. Kostrzyn nad Odrą, Przasnysz, Krempna czy Nowa Ruda. W tej ostatniej do dyspozycji jest basen sportowy o długości 50 m, a także basen rekreacyjny ze zjeżdżalnią i rwącą rzeką. Przy kostrzyńskim basenie działa natomiast zjeżdżalnia.

Czy w Bytomiu doczekamy się podobnego udostępnienia basenów za darmo? Niestety, nie.

-  Obecnie ceny biletów na miejską pływalnię są dużo niższe niż w innych tego typu obiektach na Śląsku, dlatego nie przewidujemy udostępniania obiektu bezpłatnie - rozwiewa nadzieje Tomasz Sanecki z UM Bytom.

Park im. Kachla, na terenie którego znajduje się pływalnia odkryta, powstał w XIX w. Jego część stanowią dawne zadrzewione nieużytki po kopalni galmanu Teresa. Pod parkiem była prowadzona także eksploatacja węgla kamiennego przez kopalnię Centrum. Kopalnia ta w XX w. dostarczała także solanki z podziemi, służącej do kąpieli i zabiegów leczniczych w bytomskiej pływalni.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Naciskają na inwestycje w paliwa kopalne

Po TotalEnergies Biały Dom osiągnął porozumienie z kolejną firmą energetyczną, tym razem  Invenergy. Otrzyma ona rekompensatę w wysokości prawie 800 mln USD za wycofanie projektów morskich elektrowni wiatrowych i zainwestowanie środków w eksploatację gazu ziemnego. 

Górnik na tacierzyńskim? Panowie coraz częściej korzystają z tego urlopu

Czy model rodzicielstwa w Polsce się zmienia? Powoli – tak, co wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ojcowie coraz chętniej angażują się w opiekę nad dziećmi na urlopie rodzicielskim. Nie brakuje wśród nich także górników. Statystyki ZUS pokazują, że od czasu wydłużenia urlopu rodzicielskiego liczba ojców, którzy decydują się skorzystać z tego uprawnienia, cały czas rośnie. 

Drony z Ukrainy wyłączają rafinerie, na stacjach brakuje benzyny. Tego Lenin by nie wymyślił

Rosja, trzeci producent ropy na świecie, importuje benzynę drogą morską. Dlaczego? Ukraińskie drony, które od kwietnia systematycznie rozmontowują rosyjski przemysł rafineryjny. Skutek: reglamentacja paliwa w części kraj, kolejki na Krymie i ceny w Moskwie po 90 rubli za litr. Tego nawet Lenin z Breżniewem nie przewidzieli.

Rząd pracuje projektem dotyczącym skarg do sądu w sprawie programów ochrony powietrza

We wtorek rząd ma zająć się projektem ws. zapewnienia możliwości wnoszenia skarg do sądu dotyczących programów ochrony powietrza oraz usprawnienia procesu aktualizacji programów przez samorządy w okresie przejściowym, zanim wejdą w życie nowe regulacje unijne - zapowiedziała kancelaria premiera.