Bytom: nagrodzono pomysły na społeczne ożywienie miasta

fot: Andrzej Bęben/ARC

Samorząd Bytomia przewiduje nagrody po 10 tys. zł dla autorów najlepszych pomysłów

fot: Andrzej Bęben/ARC

Samorząd Bytomia rozstrzygnął konkurs na pomysły dotyczące innowacyjnych projektów społecznych związanych z rewitalizacją miasta i nagrodził 10 wybranych autorów. Teraz czeka na zgłoszenia potencjalnych realizatorów tych pomysłów.

Biuro prasowe bytomskiego magistratu poinformowało w poniedziałek, 7 maja, że wśród nagrodzonych pomysłów znalazły się: centrum wsparcia dla osób z demencją, wypożyczalnia narzędzi, spółdzielnia na rzecz rozwoju zatrudnienia czy ogród sensoryczny - jako miejsce terapii dla osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Dziesięć nagród po 10 tysięcy złotych
Samorząd Bytomia przewidział w tym konkursie nagrody po 10 tys. zł brutto dla autorów najlepszych pomysłów - w 10 kategoriach. Pomysły te powinny były odnosić się do ram dla funduszy unijnych i zawierać m.in. wycenę i harmonogram działań. W poniedziałek prezydent Bytomia Damian Bartyla podpisał umowy ze zwycięzcami, którzy przekazali miastu prawa autorskie do swoich prac.

Do konkursu dopuszczono 38 zgłoszonych projektów. Jak przekazał jeden z członków sądu konkursowego, Grzegorz Baranowski ze stowarzyszenia Bytomska Radość Życia, wybrano prace wpisujące się w założenia programów unijnych, Gminnego Programu Rewitalizacji. Bytom 2020+ oraz innych miejskich dokumentów.

Bezrobocie, starość, problemy wychowawcze
- Widać, że pomysłodawcy zapoznali się z naszymi dokumentami, bo w uzasadnieniach powoływali się na nie - wskazał Baranowski. Laureaci odnosili się w swoich zgłoszeniach do problemów bezrobocia, starzenia się społeczeństwa czy niewydolności wychowawczej.

Jeden z nagrodzonych pomysłów, "Program opieki wytchnieniowej", zakłada kompleksowe całodzienne wsparcie opiekunów dzieci niepełnosprawnych. Asystenci takich rodzin mieliby odciążać opiekunów w ich od codzienności, a - jeżeli to możliwe - pomagać wracać im na rynek pracy.

Asystenci ze "spółdzielni wytchnienia"
Pomysł zaczerpnięty z Francji - "Spółdzielnia CDE" (coop,rative pour le d,veloppement de l'emploi - spółdzielnia na rzecz rozwoju zatrudnienia) - przewiduje zatrudnienie w niej fachowców oraz osób poszukujących zatrudnienia. Pod okiem specjalistów bezrobotni zdobywaliby nowe doświadczenia przez rok, aby łatwiej potem szukać zatrudnienia na otwartym rynku pracy.

Do realizacji zwycięskich prac ma zmierzać drugi etap konkursu - nabór na realizatora pomysłów innowacyjnych.
- W ramach pilotażu rewitalizacji sporo zadań przejmują organizacje pozarządowe, takie było założenie ówczesnego ministerstwa rozwoju, które finansuje nam projekt pilotażowy - wyjaśniła kierująca Biurem Rewitalizacji i Funduszy Europejskich miasta Izabela Domogała.

"Bytom odNowa" - pomysł na życie dla miasta
Konkurs jest bowiem częścią projektu pilotażowego rewitalizacji "Bytom odNowa - innowacyjne projekty mieszkaniowe i rozwój inicjatyw społecznych", finansowanego z Unii Europejskiej z Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna. Realizowany od 2015 r. bytomski projekt jest elementem ministerialnego pilotażu przygotowań do działań rewitalizacyjnych w skali kraju.

"Bytom odNowa" składa się z czterech modułów. Pierwszy to gotowy już Gminny Program Rewitalizacji Bytom 2020+, drugi obejmuje wzmocnienie zdolności instytucjonalnej miasta do przeprowadzenia działań rewitalizacyjnych, trzeci - wypracowanie bytomskiego modelu dostępnego mieszkalnictwa, a czwarty - rozwój inicjatyw społecznych.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak skrócić czas załadunku i rozładunku w magazynie? Sprawdź, jak zwiększyć wydajność

W sprawnie funkcjonującym magazynie każda minuta ma znaczenie. Im szybciej przebiega załadunek i rozładunek towarów, tym większa jest przepustowość obiektu, mniejsze ryzyko opóźnień i niższe koszty związane z przestojami pojazdów i pracowników. W dobie rosnących wymagań rynku logistycznego przedsiębiorstwa coraz częściej poszukują rozwiązań, które pozwolą usprawnić procesy przeładunkowe i zwiększyć efektywność całego łańcucha dostaw.

Firmy z USA gotowe inwestować w Polsce w fabrykę paliwa do SMR i komponenty dla satelitów

Amerykańska spółka X-Energy deklaruje gotowość do zainwestowania w Polsce blisko 1 mld dolarów w ramach Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Z kolei Quantum Space rozważa produkcję w Polsce komponentów do satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej.

ORLEN stworzy sieć „komfortek” dla podróżujących ze szczególnymi potrzebami

ORLEN jako pierwsza firma paliwowa w Polsce uruchamia program, który ma zwiększyć komfort podróżowania po kraju osób ze szczególnymi potrzebami. Przy najważniejszych trasach powstanie ponad 30 tzw. „komfortek” – specjalistycznych pomieszczeń higieniczno-opiekuńczych.

Trójkąt Transformacji. Co po fedrowaniu? Cyfrowy i bezpieczny Śląsk

W Katowicach wiele razy mówiono, że transformacja Śląska powinna być sprawiedliwa, zrównoważona, nowoczesna, zielona, ambitna i innowacyjna. Prof. Artur Dyczko, dyrektor Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB, dopisał do tej listy słowo: bezpieczna. Jego wystąpienie pokazało wizję Cyfrowego i Bezpiecznego Śląska - regionu, który dzięki danym, mapom, modelom, monitoringowi i cyberodporności będzie potrafił nie tylko przechodzić transformację, ale także ją rozumieć, monitorować i zabezpieczać.