Bytom: mikrodotacje dla inicjatyw lokalnych

fot: Andrzej Bęben/ARC

Bytom, jako miasto szczególnie dotknięte problemami społecznymi i infrastrukturalnymi, ma dysponować na działania związane z szeroko pojętą rewitalizacją mniej więcej miliardem złotych. Jest też jednym z trzech miast - obok Łodzi i Wałbrzycha - mających wypracować, przy wsparciu Ministerstwa Rozwoju, modelowe rozwiązania w tym zakresie

fot: Andrzej Bęben/ARC

Już 19 projektów dotyczących inicjatyw lokalnych w Bytomiu wybrano od maja br. do realizacji, zasilając je mikrodotacjami - do 2,5 tys. zł lub 5 tys. zł Ostatni nabór do Bytomskiego Funduszu Regrantingowego trwa do 15 lipca - poinformował w piątek bytomski magistrat.

Chodzi o element projektu pilotażowego rewitalizacji "Bytom odNowa - innowacyjne projekty mieszkaniowe i rozwój inicjatyw społecznych", finansowanego z Unii Europejskiej z Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna. Realizowany od 2015 r. bytomski projekt jest częścią ministerialnego pilotażu przygotowań do działań rewitalizacyjnych w skali kraju.

"Bytom odNowa" składa się z czterech modułów. Pierwszy to Gminny Program Rewitalizacji Bytom 2020+, drugi obejmuje wzmocnienie zdolności instytucjonalnej miasta do przeprowadzenia działań rewitalizacyjnych, trzeci - wypracowanie bytomskiego modelu dostępnego mieszkalnictwa, a czwarty - rozwój inicjatyw społecznych.

W ramach modułu "rozwój inicjatyw społecznych" Bytom wypracowuje możliwie niestandardowe praktyki, które mają pobudzać mieszkańców do działania. Od początku maja br. prowadzone są tam nabory wniosków w konkursie o mikrodotacje na inicjatywy lokalne. Koncepcję tę wypracowano rok wcześniej z udziałem organizacji pozarządowych i umieszczono w Krajowym Centrum Wiedzy o Rewitalizacji.

Konkurs na działania lokalne w ramach regrantingu ma pulę 100 tys. zł. Można w nim dostać 2,5 tys. zł dofinansowania na projekty społeczne - przede wszystkim na organizację wydarzeń (kulturalnych, sportowych, edukacyjnych) dla mieszkańców z obszarów rewitalizacji. 5 tys. zł może otrzymać projekt związany z poprawą otoczenia (prace naprawcze, restauratorskie, remontowe).

O pieniądze mogą starać się grupy nieformalne i organizacje pozarządowe mające swoją siedzibę lub oddział na terenie Bytomia. Projekty muszą być realizowane (lub dotyczyć mieszkańców) w podobszarach bytomskiej rewitalizacji: Śródmieście, Śródmieście Zachód, Rozbark, Śródmieście Północ, Bobrek i Kolonia Zgorzelec.

Zgodnie z piątkową informacją miasta w pierwszym naborze, zakończonym w maju br., mikrogranty otrzymały m.in. projekty: "Mobilna wystawa śląskich obrazów", "Zapuszczamy tu korzenie", "Śródmiejski Ogród Odnowy", "Warsztaty Chuliganów Sztuki", "Gryfny Plac", "Sikorak ekologicznie" czy "Pływaj z nami! Promocja bytomskiego harcerstwa".

W drugim, czerwcowym naborze, granty otrzymały m.in. projekty: "Sportowe środy z rodzicami", "Potęga korzyści - wspólne działania..." czy "Wspólna przestrzeń". Dotąd rozdzielono kwotę bliską 67 tys. zł.

W ub. roku z pomocą mikrograntów mieszkańcy Bytomia zorganizowali np. Festiwal Gier Planszowych (wzięło w nim udział 600 osób), a lokatorzy ul. Żeromskiego 20 odnowili swoje podwórko.

Wówczas projekt mikrograntów koordynował bezpośrednio samorząd. Obecnie w ramach pilotażu rewitalizacji Bytom testuje, jak sprawdza się przekazanie realizacji tego przedsięwzięcia zewnętrznemu podmiotowi. Została nim Fundacja Inicjatywa, która w projekcie pilotażowym prowadzi już m.in. punkt informacji o rewitalizacji w Rynku.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.