Bytom: mikrodotacje dla inicjatyw lokalnych

fot: Andrzej Bęben/ARC

Bytom, jako miasto szczególnie dotknięte problemami społecznymi i infrastrukturalnymi, ma dysponować na działania związane z szeroko pojętą rewitalizacją mniej więcej miliardem złotych. Jest też jednym z trzech miast - obok Łodzi i Wałbrzycha - mających wypracować, przy wsparciu Ministerstwa Rozwoju, modelowe rozwiązania w tym zakresie

fot: Andrzej Bęben/ARC

Już 19 projektów dotyczących inicjatyw lokalnych w Bytomiu wybrano od maja br. do realizacji, zasilając je mikrodotacjami - do 2,5 tys. zł lub 5 tys. zł Ostatni nabór do Bytomskiego Funduszu Regrantingowego trwa do 15 lipca - poinformował w piątek bytomski magistrat.

Chodzi o element projektu pilotażowego rewitalizacji "Bytom odNowa - innowacyjne projekty mieszkaniowe i rozwój inicjatyw społecznych", finansowanego z Unii Europejskiej z Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna. Realizowany od 2015 r. bytomski projekt jest częścią ministerialnego pilotażu przygotowań do działań rewitalizacyjnych w skali kraju.

"Bytom odNowa" składa się z czterech modułów. Pierwszy to Gminny Program Rewitalizacji Bytom 2020+, drugi obejmuje wzmocnienie zdolności instytucjonalnej miasta do przeprowadzenia działań rewitalizacyjnych, trzeci - wypracowanie bytomskiego modelu dostępnego mieszkalnictwa, a czwarty - rozwój inicjatyw społecznych.

W ramach modułu "rozwój inicjatyw społecznych" Bytom wypracowuje możliwie niestandardowe praktyki, które mają pobudzać mieszkańców do działania. Od początku maja br. prowadzone są tam nabory wniosków w konkursie o mikrodotacje na inicjatywy lokalne. Koncepcję tę wypracowano rok wcześniej z udziałem organizacji pozarządowych i umieszczono w Krajowym Centrum Wiedzy o Rewitalizacji.

Konkurs na działania lokalne w ramach regrantingu ma pulę 100 tys. zł. Można w nim dostać 2,5 tys. zł dofinansowania na projekty społeczne - przede wszystkim na organizację wydarzeń (kulturalnych, sportowych, edukacyjnych) dla mieszkańców z obszarów rewitalizacji. 5 tys. zł może otrzymać projekt związany z poprawą otoczenia (prace naprawcze, restauratorskie, remontowe).

O pieniądze mogą starać się grupy nieformalne i organizacje pozarządowe mające swoją siedzibę lub oddział na terenie Bytomia. Projekty muszą być realizowane (lub dotyczyć mieszkańców) w podobszarach bytomskiej rewitalizacji: Śródmieście, Śródmieście Zachód, Rozbark, Śródmieście Północ, Bobrek i Kolonia Zgorzelec.

Zgodnie z piątkową informacją miasta w pierwszym naborze, zakończonym w maju br., mikrogranty otrzymały m.in. projekty: "Mobilna wystawa śląskich obrazów", "Zapuszczamy tu korzenie", "Śródmiejski Ogród Odnowy", "Warsztaty Chuliganów Sztuki", "Gryfny Plac", "Sikorak ekologicznie" czy "Pływaj z nami! Promocja bytomskiego harcerstwa".

W drugim, czerwcowym naborze, granty otrzymały m.in. projekty: "Sportowe środy z rodzicami", "Potęga korzyści - wspólne działania..." czy "Wspólna przestrzeń". Dotąd rozdzielono kwotę bliską 67 tys. zł.

W ub. roku z pomocą mikrograntów mieszkańcy Bytomia zorganizowali np. Festiwal Gier Planszowych (wzięło w nim udział 600 osób), a lokatorzy ul. Żeromskiego 20 odnowili swoje podwórko.

Wówczas projekt mikrograntów koordynował bezpośrednio samorząd. Obecnie w ramach pilotażu rewitalizacji Bytom testuje, jak sprawdza się przekazanie realizacji tego przedsięwzięcia zewnętrznemu podmiotowi. Została nim Fundacja Inicjatywa, która w projekcie pilotażowym prowadzi już m.in. punkt informacji o rewitalizacji w Rynku.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak zagospodarować potencjał zlikwidowanej kopalni? Mają na to pomysł

Nieczynne szyby kopalniane zostaną wykorzystane jako system poboru i zatłaczania wód

Większość Polaków chce wyjechać na wakacje latem

Wyjazd na wakacje w lecie planuje 79 proc. Polaków, a połowa z nich nie opuści kraju - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej i Travelist. Uczestnicy badania szacują, że koszt wyjazdu w tym roku na jedną osobę wyniesie od 1001 do 2000 zł.

Transformacja ciepłownictwa w kierunku niższych emisji, przy stabilnych cenach ciepła?

Zmniejszenie poziomu emisji dwutlenku węgla przez sektor ciepłownictwa przy zachowaniu bezpieczeństwa dostaw ciepła i akceptowalnych cen dla odbiorców - to główny cel projektu uchwały o strategii ciepłownictwa, którego założenia opublikowano we wtorek.

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.