Bytom: miasto podpisało umowę z wykonawcą na modernizację i budowę lodowiska

1561379977 lodowisko

fot: UM Bytom

Stara hala lodowiska została zamknięta ze względu na zły stan techniczny

fot: UM Bytom

Budowa nowego lodowiska, która będzie kosztowała prawie 40 mln zł, ma potrwać do września 2021 r. W poniedziałek, 24 czerwca, miasto Bytom podpisało w tej sprawie umowę z wykonawcą, konsorcjum firm Meritum Grupa Budowlana i Przedsiębiorstwem Produkcyjnym i Usługowym „Concret”.

- To jedna z najważniejszych inwestycji sportowych w naszym mieście, na której skorzystają wszyscy mieszkańcy Bytomia. Będzie to miejsce dostępne zarówno dla dzieci i młodzieży, jak również drużyn seniorskich – hokeistek i hokeistów. Tutaj będą one mogły nie tylko trenować, ale rozgrywać mecze w ramach rozgrywek ligowych – powiedział prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.

Jak poinformowali urzędnicy nowy obiekt powstanie w formule zaprojektuj-buduj. Zgodnie z umową, nowe lodowisko powinno powstać do 30 września 2021 r. Prace mają być prowadzone w taki sposób, aby umożliwić ciągłość użytkowania istniejącej tafli lodowiska w sezonie. Główną konstrukcję nośną obiektu planuje się wykonać w technologii żelbetowej monolitycznej, natomiast konstrukcja dachu będzie wsparta na drewnianych dźwigarach. Z kolei dotychczasowe zadaszenie hali lodowiska, które ze względu na zły stan techniczny było przyczyną zamknięcia obiektu, powinno zostać rozebrane do 15 października 2019 r.

Bardzo się cieszę, że udało się nam po dwóch miesiącach od ogłoszenia przetargu podpisać umowę z wykonawcą, który ma doświadczenie w tego typu inwestycjach. Po podpisaniu umowy czekamy na harmonogram rzeczowo-finansowy, w którym wykonawca przedstawi wszystkie terminy prac projektowych i budowlanych – dodał Zbigniew Bryjak, dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Bytomiu.

W nowej hali lodowiska rozbudowany i unowocześniony zostanie budynek administracyjny oraz zaplecze szatniowe dla drużyn gospodarzy i gości. Powstaną też nowe parkingi, dojazdy i dojścia, a obiekt w pełni będzie dostosowany do wymogów przeciwpożarowych. Całkowity koszt całej inwestycji ma wynieść 39 mln 946 tys. 710 zł i będzie obejmował zarówno prace projektowe i budowlane, jak i sprawowanie nadzoru autorskiego.

- Fundusze na przeprowadzenie inwestycji zostały zabezpieczone na mocy uchwały Rady Miejskiej. Teraz czekamy na informację w sprawie dofinansowanie tej inwestycji z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej Ministerstwa Sportu i Turystyki. Wierzę, że decyzja o dofinansowaniu będzie pozytywna tym bardziej, że budowę nowoczesnej hali zarekomendował również Polski Związek Hokeja na Lodzie – zaznaczył prezydent Wołosz.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Naciskają na inwestycje w paliwa kopalne

Po TotalEnergies Biały Dom osiągnął porozumienie z kolejną firmą energetyczną, tym razem  Invenergy. Otrzyma ona rekompensatę w wysokości prawie 800 mln USD za wycofanie projektów morskich elektrowni wiatrowych i zainwestowanie środków w eksploatację gazu ziemnego. 

Górnik na tacierzyńskim? Panowie coraz częściej korzystają z tego urlopu

Czy model rodzicielstwa w Polsce się zmienia? Powoli – tak, co wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ojcowie coraz chętniej angażują się w opiekę nad dziećmi na urlopie rodzicielskim. Nie brakuje wśród nich także górników. Statystyki ZUS pokazują, że od czasu wydłużenia urlopu rodzicielskiego liczba ojców, którzy decydują się skorzystać z tego uprawnienia, cały czas rośnie. 

Drony z Ukrainy wyłączają rafinerie, na stacjach brakuje benzyny. Tego Lenin by nie wymyślił

Rosja, trzeci producent ropy na świecie, importuje benzynę drogą morską. Dlaczego? Ukraińskie drony, które od kwietnia systematycznie rozmontowują rosyjski przemysł rafineryjny. Skutek: reglamentacja paliwa w części kraj, kolejki na Krymie i ceny w Moskwie po 90 rubli za litr. Tego nawet Lenin z Breżniewem nie przewidzieli.

Rząd pracuje projektem dotyczącym skarg do sądu w sprawie programów ochrony powietrza

We wtorek rząd ma zająć się projektem ws. zapewnienia możliwości wnoszenia skarg do sądu dotyczących programów ochrony powietrza oraz usprawnienia procesu aktualizacji programów przez samorządy w okresie przejściowym, zanim wejdą w życie nowe regulacje unijne - zapowiedziała kancelaria premiera.