Bytom: magistrat wprowadzi abolicję czynszową

fot: Andrzej Bęben/ARC

Najwięcej osób opowiedziało się za tym, by Bytom promowany był z pomocą herbu

fot: Andrzej Bęben/ARC

Prawie 50 mln zł może odzyskać budżet Bytomia dzięki abolicji czynszowej. Dłużnicy muszą jednak zapłacić 30 proc. zalegającej kwoty, a później regularnie płacić czynsz.
Najemcy lokali mieszkalnych, użytkowych i garaży w Bytomiu są zadłużeni na ponad 166 milionów zł (stan na koniec 2014 r.).

Czynszu nie płaci regularnie prawie 12 tys. lokatorów, 1115 osób zajmujących lokale użytkowe (przedsiębiorcy, stowarzyszenia, fundacje) i 800 najemców garaży.

- Trzeba spojrzeć prawdzie w oczy, kwota zadłużenia jest gigantyczna. Najemcy lokali nie płacą czynszu, a miasto nie ma za co remontować budynków. Dzięki abolicji mamy szansę na odzyskanie części tej kwoty, co i tak jest potężnym zastrzykiem finansowym dla gminy - podkreśla prezydent Bytomia Damian Bartyla.

Na ostatniej sesji Rada Miejska podjęła uchwałę w tej sprawie, która wkrótce się uprawomocni. Daje możliwość umorzenia dłużnikom części długów, pod warunkiem, że spłacą 30 proc. należnej miastu kwoty.

- Nie ma się co oszukiwać, że odzyskamy całość zadłużenia, mam jednak nadzieję, że kiedy zaufamy ludziom i damy im szansę na życie bez widma eksmisji, będą w przyszłości płacić czynsz regularnie - dodał prezydent.

30 proc. zadłużenia można spłacić w całości lub w 5 równych ratach. Jest na to kilka miesięcy - abolicja obowiązuje do końca 2015 r. Osoby, które chciałyby spłacić zadłużenie w ratach, muszą do 15 lipca złożyć odpowiedni wniosek w Bytomskich Mieszkaniach. Jeśli ktoś uzna, że będzie w stanie zdobyć odpowiednią kwotę i zapłaci ją w całości do końca grudnia, może złożyć wniosek później - do 15 grudnia.

Po złożeniu wniosku zarządca gminnych zasobów Bytomskie Mieszkania podpisze z dłużnikiem porozumienie. Od tego czasu musi on regularnie płacić bieżący czynsz. Jeśli nie będzie zalegał z opłatami - część długu zostanie mu umorzona, najpóźniej do 2017 roku. Jeśli jednak nadal nie będzie płacił czynszu, decyzja o umorzeniu zostanie cofnięta.

Zgodnie z prawem, od kwoty umorzonej trzeba zapłacić podatek w Urzędzie Skarbowym, na podstawie PIT wystawianego przez Bytomskie Mieszkania.

Możliwość umorzenia części długu nie dotyczy osób, które zajęły lokal bezprawnie, zajmują bądź opuściły lokal użytkowy i są przedsiębiorcami, a także osób, które niszczą lokal i są uciążliwe dla sąsiadów. Uchwała nie dotyczy także tych osób, które zadłużyły się w ciągu kilku ostatnich miesięcy - od początku 2015 r.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Basen nieczynny, zawiniły szkody górnicze

Jeden z basenów na terenie kąpieliska odkrytego w Bytomiu uległ poważnej awarii. W ubiegłym tygodniu, najprawdopodobniej na skutek szkód górniczych, pękła żelbetowa konstrukcja basenu.

Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci w województwie śląskim

To będzie pierwsze takie miejsce w województwie śląskim. Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci. Zanim jednak placówka zacznie pomagać najmłodszym pacjentom, potrzeba szesnastu milionów złotych na dokończenie budowy i wyposażenie obiektu. Fundacja apeluje o pomoc i uruchamia zbiórkę.

Jak hale pneumatyczne radzą sobie z ekstremalnymi warunkami pogodowymi?

Hale pneumatyczne są coraz częściej wybierane jako zadaszenie kortów tenisowych, boisk piłkarskich i innych obiektów sportowych. Pozwalają ograniczyć wpływ deszczu, śniegu, wiatru oraz niskich temperatur na codzienne użytkowanie obiektu. Dzięki temu sezon sportowy może trwać znacznie dłużej, a w wielu przypadkach obiekt może być wykorzystywany także w okresie jesienno-zimowym.