Bytom jednym z pierwszym miast Metropolii, w którym za parkowanie można zapłacić kartą

1576666328 p1dsc52gqa1peu1pomgu710n1rk63

fot: UM Bytom/Hubert Klimek

Na początku przyszłego roku Bytom planuje zwiększyć liczbę parkomatów, w których będzie można dokonywać płatność kartą oraz telefonem

fot: UM Bytom/Hubert Klimek

W środę, 18 grudnia, w Bytomiu uruchomiono pierwszy parkomat z możliwością płacenia kartą płatniczą oraz telefonem. Do tej pory kierowcy korzystający ze Strefy Płatnego Parkowania mogli za parkowanie płacić jedynie gotówką, kartą ŚKUP lub poprzez aplikacje mobilne.

- Uruchomiliśmy na ul. Moniuszki pierwszy parkomat, w którym można dokonywać płatności kartą płatniczą i telefonem. Chcemy sprawdzić jego funkcjonalność, zanim rozszerzymy tę metodę płatności na kolejne ulice – mówi Marcin Michalik, zastępca Kierownika Działu Strefy Płatnego Parkowania w Miejskim Zarządzie Dróg i Mostów w Bytomiu

Bytomscy urzędnicy przypominają, że zmiany związane z możliwością płacenia kartą płatniczą oraz telefonem w Strefie Płatnego Parkowania zostały wprowadzone uchwałą Rady Miejskiej z 26 sierpnia 2019 r. Dotychczas kierowcy korzystający z SPP mogli płacić za parkowanie wyłącznie gotówką lub kartą ŚKUP, zaś teraz Miejski Zarząd Dróg i Mostów rozszerza tę ofertę o karty płatnicze i możliwość płacenia telefonem.

- Na początku przyszłego roku planujemy zwiększyć liczbę parkomatów, w których będzie można dokonywać płatność kartą oraz telefonem. Z kolei wdrożenie tego systemu do wszystkich parkomatów chcielibyśmy zakończyć do końca kwietnia 2020 roku – mówi Paweł Wittich, zastępca dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów

Wprowadzenie systemu obsługującego płatności elektroniczne w bytomskich parkomatach kosztowało budżet miasta około 60 tys. zł. Strefa Płatnego Parkowania obowiązuje w mieście w dni robocze (od poniedziałku do piątku) w godzinach od 9.00 do 17.00. Za pierwszą godzinę parkowania zapłacimy 1,5 zł, za drugą godzinę – 1,8 zł, za trzecią godzinę – 2,1 zł, zaś za czwartą i każdą kolejną godzinę postoju 1,5 zł. Z kolei parking przed Urzędem Miejskim w Bytomiu przy ul. Parkowej 2 płatny jest w poniedziałki od 8.00 do 17.30, a w pozostałe dni robocze od 8.00 do 15.00. Klienci Urzędu Miejskiego mogą korzystać jednak z bezpłatnego postoju na parkingu pod Urzędem przez pierwszą godzinę parkowania. W tym celu muszą pobrać w parkomatach ŚKUP znajdujących się pod Urzędem Miejskim tzw. Bilet Zerowy. Urzędnicy przypominają również, że od 1 stycznia 2020 r. poszerzy się strefa płatnego parkowania w Bytomiu. Na wniosek mieszkańców, strefą zostanie objęty także odcinek ul. Chrobrego (od Piłsudskiego do Smolenia).

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Górnik na tacierzyńskim? Panowie coraz częściej korzystają z tego urlopu

Czy model rodzicielstwa w Polsce się zmienia? Powoli – tak, co wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ojcowie coraz chętniej angażują się w opiekę nad dziećmi na urlopie rodzicielskim. Nie brakuje wśród nich także górników. Statystyki ZUS pokazują, że od czasu wydłużenia urlopu rodzicielskiego liczba ojców, którzy decydują się skorzystać z tego uprawnienia, cały czas rośnie. 

Drony z Ukrainy wyłączają rafinerie, na stacjach brakuje benzyny. Tego Lenin by nie wymyślił

Rosja, trzeci producent ropy na świecie, importuje benzynę drogą morską. Dlaczego? Ukraińskie drony, które od kwietnia systematycznie rozmontowują rosyjski przemysł rafineryjny. Skutek: reglamentacja paliwa w części kraj, kolejki na Krymie i ceny w Moskwie po 90 rubli za litr. Tego nawet Lenin z Breżniewem nie przewidzieli.

Rząd pracuje projektem dotyczącym skarg do sądu w sprawie programów ochrony powietrza

We wtorek rząd ma zająć się projektem ws. zapewnienia możliwości wnoszenia skarg do sądu dotyczących programów ochrony powietrza oraz usprawnienia procesu aktualizacji programów przez samorządy w okresie przejściowym, zanim wejdą w życie nowe regulacje unijne - zapowiedziała kancelaria premiera.

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania i absolutorium z wykonania budżetu

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania oraz absolutorium z wykonania budżetu za 2025 r. – Woj. śląskie generalnie jest w dobrej kondycji, to jedno z lepszych miejsc do życia, jeżeli chodzi o nasz kraj. Natomiast, jak wszędzie, mierzymy się z jakimiś problemami – mówił po głosowaniach marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.