Była kopalnia Centrum, będzie kopalnia biznesu

Na terenach po byłej KWK Centrum przy ul. Łużyckiej i Piłkarskiej w Bytomiu powstanie przestrzeń, która połączy przedsiębiorczość, edukację i innowacje. Będzie wspierać rozwój nowych firm i kolejne miejsca pracy.

fot: UM Bytom/Biuro Projektowe DESKA Project z Katowic

Zakończenie inwestycji zaplanowane zostało na 2029 rok

fot: UM Bytom/Biuro Projektowe DESKA Project z Katowic

Na terenach po byłej KWK Centrum przy ul. Łużyckiej i Piłkarskiej w Bytomiu powstanie przestrzeń, która połączy przedsiębiorczość, edukację i innowacje. Będzie wspierać rozwój nowych firm i kolejne miejsca pracy.

Projekt „Akcelerator biznesowy KSSENON – budowa centrum kreatywności, innowacyjności oraz przedsiębiorczości w Bytomiu” został wybrany do dofinansowania w ramach Funduszy Europejskich dla Śląskiego 2021-2027. Łącznie za 97 mln zł zrewitalizowane i zagospodarowane zostaną ponad 4 ha pokopalnianego terenu. Projekt otrzymał ponad 67,2 mln zł dofinansowania.

W 2024 r. Spółka Restrukturyzacji Kopalń za zgodą Ministerstwa Aktywów Państwowych aktem notarialnym przekazała miastu Bytom nieodpłatnie 12,3 ha terenu po zlikwidowanej KWK Centrum. 

Tam też Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna i gmina Bytom będą realizować projekt „Akcelerator biznesowy KSSENON”, czyli budowę centrum kreatywności, innowacyjności oraz przedsiębiorczości, która będzie kosztowała prawie 100 mln zł.

– Bytom wciąż mierzy się ze skutkami transformacji przemysłowej, dlatego inicjatywy związane z zagospodarowaniem terenów pokopalnianych, a tym samym zwiększeniem atrakcyjności inwestycyjnej Bytomia i całego regionu, są dla nas bardzo ważne. Utworzenie akceleratora biznesowego KSSENON to ambitny projekt, w którym pokładamy duże nadzieje – mówi Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia. 

Szansa dla sektora przedsiębiorstw

Projekt przewiduje powstanie spójnego kompleksu modularnych hal przemysłowych wraz z niezbędną dla jego funkcjonowania infrastrukturą drogową i techniczną oraz zagospodarowaniem terenu. Hale będą przeznaczone pod wynajem na prowadzenie działalności gospodarczej w oparciu o nowoczesną infrastrukturę, a ich wielkość będzie dopasowana w szczególności do potrzeb małych i średnich przedsiębiorstw (moduły od 300 mkw.).

Powstanie również 3-kondygnacyjny budynek biurowo-usługowy, w którym swoją siedzibę będzie miało Centrum Kompetencji – „Akademia Umiejętności Zawodowych KSSENON” oraz Centrum Coworkingu, a także dwukondygnacyjny budynek biurowy połączony bezpośrednio z halą. Łącznie do dyspozycji firm oddanych zostanie blisko 10 tys. mkw. hal produkcyjno-magazynowych i 2,5 tys. mkw. powierzchni biurowej.

– To miejsce będzie motorem napędzającym lokalną przedsiębiorczość, czego świadomość mają inwestorzy zainteresowani działalnością w KSSENON. Wśród nich znajdują się zarówno firmy z branży szkoleniowej, budowlanej, jak i produkcyjnej – wymienia wiceprezydent Michał Bieda. Jak zaznacza wiceprezydent, inwestycja ta to szansa przede wszystkim dla firm sektora MŚP, startupów oraz podmiotów działających w sektorze nowych technologii. 

Będąca liderem projektu Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, jest w trakcie przygotowywania dokumentów niezbędnych do podpisania umowy o dofinansowanie. Po dopełnieniu formalności związanych z zabezpieczeniem przez gminę Bytom wkładu własnego, ogłoszony zostanie przetarg na wyłonienie wykonawcy inwestycji.

Inwestycja będzie prowadzona w systemie „projektuj-buduj” i będzie polegać m.in. na budowie hal wraz z zagospodarowaniem terenu. Miasto Bytom będzie partycypowało w kosztach budowy układu drogowego, natomiast pieczę nad budową hal będzie sprawować KSSE.

Zakończenie inwestycji zaplanowane zostało na 2029 rok.

Projekt realizowany jest w ramach działania 10.05 Innowacyjna infrastruktura wspierająca gospodarkę ze środków Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji w ramach Funduszy Europejskich dla Śląskiego 2021-2027.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Tramwaje Śląskie starają się o odblokowanie 450 mln zł wsparcia z UE

Tramwaje Śląskie starają się o odblokowanie 450 mln zł wsparcia z UE - poinformował p.o. prezesa spółki Krzysztof Mikuła. Pieniądze zablokowano w zw. ze śledztwem ws. podejrzeń o oszustwa i korupcję podczas przetargów dotyczących infrastruktury tramwajowej w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Poprzemysłowe „góry”. Śląskie hałdy, które stały się turystycznymi atrakcjami

Co wyróżnia krajobraz Górnego Śląska? To wieże wyciągowe kopalnianych szybów czy hutnicze kominy, ale także hałdy, nazywane „śląskimi górami”. Teoretycznie to tylko zwałowiska odpadów i geologiczne śmietniki, ale jednak mają swój urok. Wiele z nich stało się turystycznymi atrakcjami. 

Absolutorium dla Zarządu GZM za wykonanie budżetu w 2025 roku

Zgromadzenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii udzieliło Zarządowi GZM absolutorium z wykonania budżetu za 2025 rok. Miniony rok upłynął pod znakiem dalszego rozwoju transportu publicznego, inwestycji w zeroemisyjny tabor, wsparcia projektów kolejowych oraz rozbudowy infrastruktury rowerowej, w tym sieci velostrad.

30 lat KSSE. Bez Strefy transformacja regionu wyglądałaby zupełnie inaczej

Trzy dekady temu powstała Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna jako jedno z najważniejszych narzędzi transformacji gospodarczej Górnego Śląska. Dziś, po 30 latach działalności, można powiedzieć, że bez KSSE przemiana regionu od gospodarki opartej na tradycyjnym przemyśle do nowoczesnego centrum produkcji, technologii i innowacji nie przebiegałaby w tak dynamiczny sposób. Jubileuszowa gala była nie tylko okazją do świętowania, ale także do podsumowania trzech dekad inwestycji, które zmieniły gospodarcze oblicze regionu.