Brazylia ogłosiła przetarg na budowę szybkich kolei

Prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva ogłosił przetarg na budowę szybkiej kolei między dwoma największymi miastami kraju: Rio de Janeiro i Sao Paulo. Linia będzie gotowa w 2015 roku i ma kosztować prawie 19 miliardów dolarów.

 

Prawo do budowy i zarządzania nową linią kolejową przez najbliższych 40 lat zostanie przyznane firmie, która zaproponuje najniższą cenę biletu na tej linii.Ma być on jednak nie droższy niż 28 centów za kilometr - tak by nowa kolej TAV była konkurencyjna w stosunku do istniejącego połączenia
lotniczego na tej trasie.

 

Zwycięzca przetargu będzie wybrany 16 grudnia. Budowa ma się rozpocząć w przyszłym roku, a zakończyć w 2015.

 

Linia nie zostanie więc uruchomiona przed mistrzostwami świata w piłce nożnej w 2014 roku, których gospodarzem będzie Brazylia. Ma jednak działać przed igrzyskami olimpijskimi w 2016 rok, które odbędą się w Rio de Janeiro.

 

Pociąg ma rozwijać prędkość do 350 km na godzinę - na trasie o długości 510,8 km. Będzie się zatrzymywać na 9 stacjach, dwie z nich mają być usytuowane na lotniskach w Rio de Janeiro oraz w Sao Paulo.

Podróż między dwoma metropoliami ma trwać 97 minut.

 

Eksperci szacują, że na terenie przez który przebiegać ma szybka kolej, mieszka ok. 40 mln ludzi(20 proc.ludności kraju)i powstaje jedna trzecia brazylijskiego PKB.

Prezydent Lula powiedział, że uruchamia projekt, w który wielu powątpiewało, a który zapewni Brazylijczykom te same warunki podróżowania, jakie panują w krajach najbardziej rozwiniętych.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Firmy z USA gotowe inwestować w Polsce w fabrykę paliwa do SMR i komponenty dla satelitów

Amerykańska spółka X-Energy deklaruje gotowość do zainwestowania w Polsce blisko 1 mld dolarów w ramach Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Z kolei Quantum Space rozważa produkcję w Polsce komponentów do satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej.

ORLEN stworzy sieć „komfortek” dla podróżujących ze szczególnymi potrzebami

ORLEN jako pierwsza firma paliwowa w Polsce uruchamia program, który ma zwiększyć komfort podróżowania po kraju osób ze szczególnymi potrzebami. Przy najważniejszych trasach powstanie ponad 30 tzw. „komfortek” – specjalistycznych pomieszczeń higieniczno-opiekuńczych.

Trójkąt Transformacji. Co po fedrowaniu? Cyfrowy i bezpieczny Śląsk

W Katowicach wiele razy mówiono, że transformacja Śląska powinna być sprawiedliwa, zrównoważona, nowoczesna, zielona, ambitna i innowacyjna. Prof. Artur Dyczko, dyrektor Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB, dopisał do tej listy słowo: bezpieczna. Jego wystąpienie pokazało wizję Cyfrowego i Bezpiecznego Śląska - regionu, który dzięki danym, mapom, modelom, monitoringowi i cyberodporności będzie potrafił nie tylko przechodzić transformację, ale także ją rozumieć, monitorować i zabezpieczać.

Na koniec maja br. zasoby złota wzrosły do 613,9 ton

W rezerwach Narodowego Banku Polskiego na koniec maja było niemal 613,9 ton złota - poinformował w piątek bank centralny. To wzrost o ponad 18 ton wobec poprzedniego miesiąca.