Bolesław Śmiały: nowy kompleks do cienkich pokładów

fot: Jarosław Galusek/ARC

Australijskie doświadczenia wykazały, że z jednej tony węgla kamiennego można otrzymać około 2300 metrów sześciennych gazu

fot: Jarosław Galusek/ARC

Efektywnie wydobywać węgiel z cienkich pokładów - jak rozwiązać ten problem? Wiadomo, zastosować technikę strugową. Gdy jednak eksploatowany pokład, nie dosyć, że cienki, charakteryzuje się dodatkowo dużą zmiennością zalegania w zakresie nachyleń, trzeba zastosować rozwiązanie dostosowane dokładnie do warunków występujących w górotworze. Taką ścieżką poszła należąca do Kompanii Węglowej kopalnia Bolesław Śmiały, w której rusza niebawem nowy kompleks ścianowy, od początku zaprojektowany i dostosowany do warunków występujących w kopalni.

- Sięgnięcie po takie rozwiązanie wynika z wieloletniego doświadczenia załogi, związanego z eksploatowaniem cienkich pokładów węgla - tłumaczy Jacek Naglik, dyrektor Biura Zarządzania Majątkiem Produkcyjnym w Kompanii Węglowej.

Wykonawcą kontraktu, który zawarty został w sierpniu ub.r., jest konsorcjum firm Famur oraz Nordea Finance Polska, która jest partnerem finansowym tej umowy. Przedmiotem umowy jest zarówno dostawa urządzeń, jak i ich właściwy dobór przez wykonawcę, przy czym podstawowym wymogiem kopalni jest osiągnięcie średniodobowej wydajności brutto w wysokości nie mniejszej niż 3,5 tys. t na dobę. Kompleks składa się ze 166 sekcji obudowy zmechanizowanej, o zakresie pracy od 1,0 do 2,2 m, przenośników zgrzebłowych: ścianowego i podścianowego wraz z kruszarką węgla, urządzenia do przekładki przenośnika podścianowego, wyposażenia elektrycznego kompleksu ścianowego wraz z kompletnym systemem monitoringu pracy kompleksu, kombajnu ścianowego wraz z wysokociśnieniowym zestawem pompowym do jego zasilania, kompletnej wysokociśnieniowej instalacji zasilającej obudowę ścianową, dwóch przenośników taśmowych szerokości 1000 mm o długościach 850 m i 1050 m oraz wagi taśmowej, umożliwiającej określenie wielkości wydobycia ze ściany.

W pierwszej kolejności nowy kompleks zlokalizowany będzie w ścianie 323 w pokładzie 325/2. Zgodnie z umową wykonawca odpowiada za właściwy dobór maszyn i urządzeń do warunków górniczo-geologicznych ściany oraz za ich właściwą współpracę. Pierwsza ściana, o długości do 240,5 m, wybiegu 650 m i wysokości zmiennej od 1,2 do 1,8 m, prowadzona będzie w pokładzie nietąpiącym, w rejonie niemetanowym. Po zakończeniu wydobycia ze ściany 323 kompleks zostanie przeniesiony do ściany 322 w pokładzie 325/2, a następnie do kolejnych ścian w tym pokładzie.

Zbrojenie ściany 323 w nowy kompleks było prowadzone od listopada ub.r. Pracownicy kopalni byli wspomagani przez wykonawcę, zwłaszcza przy montażu systemu monitoringu i obsługi diagnostycznej kompleksu ścianowego, który został zastosowany w kopalni po raz pierwszy. System monitoringu jest w stanie obserwować i archiwizować jednocześnie ponad 1600 istotnych parametrów pracy urządzenia.

- Pomyślne wdrożenie tego kompleksu otworzy kopalni możliwości efektywnego wydobycia z pokładów cienkich. W pokładach tych skoncentrowane są znaczne zasoby przemysłowe kopalni, które niejednokrotnie zostały udostępnione, ale ze względu na brak wyposażenia, gwarantującego bezpieczeństwo i efektywność ekonomiczną, były pomijane w planach eksploatacji - podsumowuje dyrektor Naglik.

W sumie kompleks wykorzystany będzie przy eksploatacji 9 kolejnych ścian, o łącznym wybiegu ponad 8 km.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.