Bogdanka skutecznie zabezpiecza pracowników i pomaga mieszkańcom Lubelszczyzny

fot: Materiały prasowe

Lubelska Bogdanka

fot: Materiały prasowe

Zmiana sposobu organizacji pracy pod ziemią, restrykcyjne przestrzeganie zasad higieny i ochrony ludzi, a także obowiązkowa kontrola temperatury ciała, również w środkach transportu. To tylko część rozwiązań, jakie wprowadziła lubelska Bogdanka, aby zwiększyć bezpieczeństwo pracowników w związku z pandemią koronawirusa.

Firma dba o załogę i ciągłość pracy, ale nie zapomina o swoim otoczeniu, wspierając miejscowe szpitale i sanepid.

Zatrudniająca łącznie ok. 5,6 tys. osób Bogdanka wprowadziła liczne zmiany organizacyjne i regulaminowe, mające na celu zabezpieczenie pracowników i ich rodzin, przy jednoczesnym zapewnieniu ciągłości działania zakładu. Zmieniono system pracy pod ziemią, m.in. zmieniając rozkład czasu pracy pracowników dołowych w celu podzielenia załogi na mniejsze grupy, zmniejszono liczbę pracowników transportowanych w klatkach wyciągu szybowego. Wprowadzona została obowiązkowa jednokierunkowa organizacja ruchu załogi w budynkach cechowni i kompleksów łaziennych.

We wszystkich polach wydobywczych uruchomione zostały nowe punkty wydawania masek chirurgicznych. Zostały one umiejscowione tak, by maski ochronne przekazywane były pracownikom jeszcze przed wejściem do lampowni, czyli miejsca, w którym przebywa większa liczba osób przygotowujących się do zjazdu pod ziemię. Zbudowano kilkadziesiąt dodatkowych, podziemnych punktów mycia rąk oraz wprowadzono dodatkową dezynfekcję wielu urządzeń i sprzętów. Wprowadzona została obowiązkowa kontrola temperatury ciała.

Mierzy się ją m.in. specjalnie zakupionymi w tym celu kamerami termowizyjnymi. Obowiązkowe jest również badanie temperatury ciała pasażerów przewozów pracowniczych. Kopalnia nie przyjmuje interesantów z zewnątrz, a część jej pracowników administracyjnych pracuje zdalnie.
Dostosowanie organizacyjne firmy to nie wszystko. Lubelski Węgiel Bogdanka to spółka odpowiedzialna społecznie. W ramach współpracy z Ministerstwem Aktywów Państwowych, Urzędem Wojewódzkim oraz Samorządem Lubelszczyzny, na walkę z koronawirusem przekazała dotychczas 740 tys. złotych, które skierowane zostały do lubelskich szpitali i służb sanitarnych. Firma wsparła szpitale w Lublinie i Łęcznej oraz Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną.

Dzięki wsparciu Bogdanki m.in. utworzone zostanie dodatkowe laboratorium wirusologiczne działające na potrzeby całego regionu, a pełniąca dyżury kadra medyczna otrzyma środki zabezpieczające.

– Ten trudny czas, z którym się dziś wszyscy mierzymy, wymaga solidarności i zaangażowania. W naszej firmie odczuwamy to w sposób szczególny, przez całą dobę, siedem dni w tygodniu, robiąc wszystko, by zabezpieczyć zdrowie pracowników i ciągłość działania kopalni. Pomimo trudności i zwiększonych kosztów działania wiemy, jak istotną wartością jest nasze zaangażowanie i solidarność ze społecznością, w której funkcjonujemy. Dlatego naszym obowiązkiem jest pomóc tym, którzy są na pierwszej linii frontu walki z pandemią – powiedział Artur Wasil, prezes zarządu LW Bogdanka SA.

Nad sprawnym działaniem w sytuacji kryzysowej w lubelskiej kopalni czuwa specjalny sztab oraz współpracujące z nim zespoły robocze, przeznaczone do różnych konkretnych zadań. Bardzo ważną rolę przy wypracowywaniu rozwiązań i konsultowaniu podejmowanych w spółce inicjatyw pełnią działające w firmie związki zawodowe oraz społeczny inspektor pracy. Niezwykle cenne są także oddolne inicjatywy pracowników, którzy na bieżąco zgłaszają własne propozycje.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.