Blisko 800 mln zł zysku za I kwartał. Energetyczny gigant ma powody do zadowolenia

Grupa Energa zwiększyła w pierwszym kwartale 2026 r. zysk netto o 52 proc. rok do roku, do blisko 800 mln zł - poinformowała w czwartek spółka. EBITDA grupy wzrosła o 28 proc., do 1,5 mld zł, a przychody wyniosły 6,3 mld zł i były o 9 proc. wyższe niż w porównywalnym okresie ubiegłego roku.

fot: ARC

Energa

fot: ARC

Grupa Energa zwiększyła w pierwszym kwartale 2026 r. zysk netto o 52 proc. rok do roku, do blisko 800 mln zł - poinformowała w czwartek spółka. EBITDA grupy wzrosła o 28 proc., do 1,5 mld zł, a przychody wyniosły 6,3 mld zł i były o 9 proc. wyższe niż w porównywalnym okresie ubiegłego roku.

Jak podała Energa w komunikacie prasowym, grupa wyprodukowała w pierwszych trzech miesiącach br. blisko 1 TWh energii elektrycznej, co oznacza wzrost o 9 proc. w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku. Wolumen energii przesłanej przez sieć dystrybucyjną zwiększył się o 6 proc. rdr - do 6,5 TWh, a sprzedaż detaliczna wzrosła o 13 proc. - do 5,3 TWh.

Jak podano, największy udział w wynikach Grupy Energa miała Linia Biznesowa Dystrybucja. Jej EBITDA wyniosła 1,1 mld zł, co oznacza wzrost o 15 proc. rok do roku. Spółka wyjaśniła, że wpływ na ten wynik miał m.in. wyższy wolumen dystrybuowanej energii. W gospodarstwach domowych ten wzrost wyniósł 12 proc., co Energa wiąże z niskimi temperaturami w pierwszym kwartale roku.

Poprawę wyniku odnotowała także Linia Biznesowa Detal. EBITDA tego segmentu wyniosła 158 mln zł i była wyższa o 186 mln zł w porównaniu z wynikiem, który spółka odnotowała w pierwszym kwartale ubiegłego roku. Według przedstawicieli grupy na wynik pozytywnie wpłynęło m.in. sukcesywne rozwiązywanie rezerwy utworzonej w grudniu 2025 r. na kontrakty rodzące obciążenia dotyczące taryf dla gospodarstw domowych.

Jak podkreślono w komunikacie, wynik Linii Biznesowej Detal po skorygowaniu o efekt rozwiązania rezerw na wspomniane kontrakty w obu porównywanych okresach wzrósł z minus 62 mln zł do plus 61 mln zł.

"Bazujemy na stabilnych fundamentach - takich jak nasza dystrybucja, a także skutecznie wykorzystujemy rysujące się przed Grupą Energa możliwości. Znalazło to odzwierciedlenie w udanym początku roku i wyraźnym wzmocnieniu kluczowych segmentów naszej działalności. To efekt konsekwentnie podejmowanych decyzji zgodnych z naszą strategiczną wizją rozwoju" - podkreśliła w komunikacie prezes zarządu Energi SA Magdalena Kamińska.

Spółka podała, że w pierwszym kwartale 2026 r. wzrosła produkcja energii z odnawialnych źródeł. Źródła OZE wyprodukowały łącznie 0,4 TWh energii, czyli o 18 proc. więcej rok do roku. OZE odpowiadały za 46 proc. całej produkcji energii ze źródeł wytwórczych grupy, wobec 42 proc. rok wcześniej.

Produkcja energii z farm fotowoltaicznych wzrosła o 30 proc. rdr, z farm wiatrowych o 20 proc., a z elektrowni wodnych o 13 proc. EBITDA Linii Biznesowej Nowa Energetyka wyniosła 147 mln zł i była o 46 proc. wyższa niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

Niższy wynik odnotowała natomiast Linia Biznesowa Energetyka Zawodowa. Jej EBITDA w pierwszym kwartale 2026 r. wyniosła 41 mln zł i była o 51 mln zł niższa rok do roku. Spółka podała, że mimo wzrostu produkcji energii o 4 proc., na wynik wpłynęły m.in. niższe średnie ceny sprzedaży energii z elektrowni węglowej w Ostrołęce, koszty paliw, wysokie koszty zakupu uprawnień do emisji oraz poziom przychodów z usług systemowych.

Nakłady inwestycyjne Grupy Energa w pierwszym kwartale 2026 r. wzrosły o 2 proc. rok do roku i wyniosły blisko 0,8 mld zł. Największą część tej kwoty - 490 mln zł - przeznaczono na Linię Biznesową Dystrybucja. W tym czasie zmodernizowano i wybudowano 704 km linii dystrybucyjnych, do których przyłączono 12 tys. nowych klientów oraz 232 MW nowych mocy OZE.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Terminal instalacyjny w Świnoujściu dla farm wiatrowych ma być dwa razy większy

Spółka Orlen Neptun oraz Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście podpisali list intencyjny dotyczący rozbudowy terminalu instalacyjnego dla inwestycji offshore wind na Bałtyku. Dzieje się to dokładnie rok po uruchomieniu terminala.

Państwowy gigant powołał do rady nadzorczej dwóch nowych członków

Obradujące we wtorek w Płocku Zwyczajne Walne Zgromadzenie Orlenu powołało do rady nadzorczej, na wniosek Skarbu Państwa, prezesa KGHM Polska Miedź Remigiusza Paszkiewicza i Marcina Siudy, dyrektora pionu finansów w Polskim Holdingu Hotelowym. Po tych głosowaniach obrady się zakończyły.

Jutro za paliwo zapłacisz więcej. Sprawdź ile

W środę litr benzyny 95 ma kosztować nie więcej niż 5,96 zł, benzyny 98 - 6,61 zł, a diesla - 6,46 zł - wynika z wtorkowego obwieszczenia Ministra Energii. Oznacza to, że ceny maksymalne wszystkich paliw wzrosną w porównaniu z wtorkiem.

We wtorek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,93 zł za litr, diesel - 6,45 zł za litr

We wtorek litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,93 zł, benzyny 98 - 6,57 zł, a oleju napędowego - 6,45 zł. Cena maksymalna wszystkich rodzajów paliw spadła w porównaniu z poniedziałkiem.