Blisko 550 mln zł na inwestycje w tegorocznym budżecie

1564141005 gliwice

fot: UM Gliwice/M.Baranowski

Stare lampy sodowe wymieniane są na ekologiczne i ekonomiczne diody LED

fot: UM Gliwice/M.Baranowski

Blisko 550 mln zł przeznaczy w tym roku samorząd Gliwic na inwestycje, w tym blisko 160 mln zł na budowę centrum przesiadkowego. Prognoza dochodów miasta wynosi ok. 1,5 mld zł, a wydatki zaplanowano na poziomie ponad 1,8 mld zł. Deficyt budżetowy ma zbliżyć się do 330 mln zł.

Jak wynika z prezentacji tegorocznego budżetu Gliwic, zamieszczonej w czwartek późnym popołudniem w biuletynie lokalnego samorządu, jego władze nie ograniczają wydatków inwestycyjnych, zwiększając je wobec 2020 r. Ma to być element walki ze skutkami kryzysu wywołanego COVID-19, w której publiczne inwestycje mogą być podporą dla lokalnych firm i ratować zagrożone miejsca pracy.

Przedstawiciele miasta akcentują, że dysponuje ono nadwyżką budżetową, która pozwoliła, by cięcia wydatków w 2021 r. były jak najmniej dotkliwe. Ich zdaniem dla stabilności budżetu nie ma większego znaczenia deficyt na poziomie 327,8 mln zł, który zostanie pokryty głównie kredytami i wolnymi środkami, lecz zestawienie dochodów z wydatkami bieżącymi, w którym "plus" wynosi 110 mln zł.

Pula zaplanowanych wydatków inwestycyjnych w budżecie Gliwic na 2021 r. to 546,6 mln zł, co wraz z rezerwami celowymi stanowi ponad 89 proc. wydatków majątkowych. Na realizację projektów unijnych przypada ok. 212,1 mln zł. Inwestycje związane z transportem pochłoną 253,3 mln zł, w tym 157,2 mln zł - zakontraktowana pod koniec ub.r. budowa centrum przesiadkowego na terenie przylegającym od północy do dworca kolejowego.

Łącznie 94,6 mln zł pochłonie budowa i przebudowa dróg. 23 mln zł miasto zamierza wydać na budowę odcinka zachodniej obwodnicy - od ul. Sowińskiego do ul. Daszyńskiego, 8,2 mln zł na połączenie ul. Chałubińskiego z ul. Tarnogórską, 6,7 mln zł na budowę mostu w ciągu ul. Ziemięcickiej oraz 6 mln zł na przebudowę ul. Jagiellońskiej i ul. Zabrskiej.

Łącznie 107,2 mln zł ma trafić na gospodarkę mieszkaniową, w tym 41,5 mln zł na modernizacje obiektów z tzw. zasobu komunalnego i 13,5 mln zł na prace w budynkach komunalnych zarządzanych przez wspólnoty mieszkaniowe. 12 mln zł ma trafić na inwestycje mieszkaniowe między ul. Dworską i Zbożową, a 4,6 mln zł - pomiędzy ul. Kujawską, św. Jacka, Górną i Samotną. 11,4 mln zł zaplanowano na poprawę efektywności energetycznej budynków mieszkalnych.

Ponadto, ok. 54,2 mln zł założono na inwestycje w sferze oświaty i wychowania, a 82 mln zł - w gospodarce komunalnej i ochronie środowiska. Na II etap projektu rozbudowy systemu gospodarowania wodami opadowymi przeznaczono 35,2 mln zł, a na modernizację kanalizacji deszczowej na terenie miasta - 10 mln zł. Na dofinansowania zmiany systemu ogrzewania i montażu instalacji odnawialnych źródeł energii przez mieszkańców skierowano 8,5 mln zł.

W zakresie ochrony zdrowia (łącznie ok. 9,6 mln zł) do najistotniejszych zadań należy przygotowywana budowa nowego szpitala miejskiego. Samorząd miasta wesprze też milionową dotacją modernizację obiektów Hospicjum Miłosierdzia Bożego.

Ponad 56,6 proc. przewidywanych dochodów budżetowych Gliwic mają stanowić dochody własne (838 mln zł).

Miasto wyliczyło, że uzupełni różnicę między subwencją oświatową a zadaniami z zakresu edukacji środkami własnymi na poziomie 128,5 mln zł. Dofinansowanie zadań z zakresu administracji rządowej oszacowano na 9,5 mln zł. Na nadzwyczajne wydatki na zapewnienie bezpieczeństwa epidemicznego zaplanowano w Gliwicach 2 mln zł, a na rezerwę na zarządzanie kryzysowe - 4 mln zł.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Naciskają na inwestycje w paliwa kopalne

Po TotalEnergies Biały Dom osiągnął porozumienie z kolejną firmą energetyczną, tym razem  Invenergy. Otrzyma ona rekompensatę w wysokości prawie 800 mln USD za wycofanie projektów morskich elektrowni wiatrowych i zainwestowanie środków w eksploatację gazu ziemnego. 

Górnik na tacierzyńskim? Panowie coraz częściej korzystają z tego urlopu

Czy model rodzicielstwa w Polsce się zmienia? Powoli – tak, co wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ojcowie coraz chętniej angażują się w opiekę nad dziećmi na urlopie rodzicielskim. Nie brakuje wśród nich także górników. Statystyki ZUS pokazują, że od czasu wydłużenia urlopu rodzicielskiego liczba ojców, którzy decydują się skorzystać z tego uprawnienia, cały czas rośnie. 

Drony z Ukrainy wyłączają rafinerie, na stacjach brakuje benzyny. Tego Lenin by nie wymyślił

Rosja, trzeci producent ropy na świecie, importuje benzynę drogą morską. Dlaczego? Ukraińskie drony, które od kwietnia systematycznie rozmontowują rosyjski przemysł rafineryjny. Skutek: reglamentacja paliwa w części kraj, kolejki na Krymie i ceny w Moskwie po 90 rubli za litr. Tego nawet Lenin z Breżniewem nie przewidzieli.

Rząd pracuje projektem dotyczącym skarg do sądu w sprawie programów ochrony powietrza

We wtorek rząd ma zająć się projektem ws. zapewnienia możliwości wnoszenia skarg do sądu dotyczących programów ochrony powietrza oraz usprawnienia procesu aktualizacji programów przez samorządy w okresie przejściowym, zanim wejdą w życie nowe regulacje unijne - zapowiedziała kancelaria premiera.