Biuro spółki Enea Nowa Energia pozostanie w Radomiu

1503635258 enea siedziba enea

fot: Enea SA

Rada nadzorcza Enei dokonała zmian w zarządzie spółki

fot: Enea SA

- Biuro spółki Enea Nowa Energia pozostanie w Radomiu - poinformowała PAP rzeczniczka Enei Berenika Ratajczak dementując pogłoski o likwidacji spółki, która w Radomiu pojawiła się za czasów rządów PiS. W sprawie jej wcześniejszej działalności śledztwo prowadzi prokuratura.

- Nie likwidujemy spółki Enea Nowa Energia. Jest ona częścią Grupy Enea, zarządza projektami opartymi na odnawialnych źródłach energii (OZE) i zajmuje się realizacją ważnych kierunków „Strategii Rozwoju Grupy Enea do 2035 roku” - poinformowała rzeczniczka Enei.

Zapewniła, że biuro Enei Nowej Energii pozostaje w Radomiu.

- Do połowy 2025 r. spółka będzie działać w dotychczasowej siedzibie przy ul. Kaszubskiej, a następnie ma się przeprowadzić do innego biura, ale także zlokalizowanego w Radomiu - powiedziała Ratajczak. - Pracownicy spółki z Radomia i okolic nadal będą mogli pracować w radomskim biurze. Na początku działalności spółka zatrudniała w Radomiu piętnaście osób, a pod koniec 2024 r. - 18 osób - dodała rzeczniczka Enei.

Ratajczak podkreśliła, że celem nowego, działającego od marca 2024 r. zarządu Enei jest prowadzenie biznesu transparentnie, zgodnie z ładem korporacyjnym.

- To wymagało też przeprowadzenia szczegółowych audytów dotychczasowej działalności. Dlatego dokonano przeglądu dokumentów, procedur oraz decyzji, które zapadały w spółkach z Grupy Enea w poprzednich latach - powiedziała Ratajczak. Taki audyt przeprowadzono także w spółce Enea Nowa Energia.

Rzeczniczka przypomniała, że w sprawie wcześniejszej działalności spółki Enea Nowa Energia prowadzone jest śledztwo dotyczące nadużycia - w okresie od 18 grudnia 2020 r. do 31 stycznia 2023 r. - uprawnień przez osoby zajmujące wysokie stanowiska w Enei.

- Sprawa dotyczy zawarcia umowy w związku z planowaną realizacją inwestycji - fabryki modułów fotowoltaicznych o wydajności 1GW w skali roku - ze spółką z Chin. Ma również związek z nieuzasadnionymi ekonomicznie umowami o świadczenie usług doradczych, m.in. inicjowania kontaktów biznesowych z producentami fotowoltaiki, co w konsekwencji wyrządziło znaczną szkodę majątkową - powiedziała rzeczniczka Enei. Dodała, że sami śledczy mówią już o szkodzie szacowanej na co najmniej 1 mln zł.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Regionalna w Lublinie. Jak informowała PAP pod koniec ub. roku rzeczniczka prokuratury Beata Syk-Jankowska, “w dalszym ciągu trwają czynności procesowe mające na celu ustalenie, czy osoby zobowiązane do zajmowania się sprawami majątkowymi i działalnością gospodarczą Enei z siedzibą w Poznaniu oraz Enea Nowa Energia z siedzibą w Radomiu dopuściły się inkryminowanych zachowań związanych z zawieranymi w latach 2020-2023 umowami m.in. na świadczenie usług doradczych“.

Jak informowała wówczas prokuratura, w ostatnim czasie funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego oraz prokurator przesłuchiwali świadków, a także przeprowadzali analizy zgromadzonej podczas czynności przeszukań dokumentacji.

W 2023 r., kiedy zostało wszczęte śledztwo Spółka Enea SA odmawiała odpowiedzi na pytania dziennikarzy, zaznaczając, że nie komentuje działań prokuratury i zasłoniła się tajemnicą śledztwa oraz tajemnicą przedsiębiorstwa. Obecnie także nie mówi na ten temat więcej.

- Ze względu na dobro toczących się działań, nie możemy udzielić więcej informacji - powiedziała PAP rzeczniczka Enei.

Kilka dni temu w wywiadzie w lokalnym radomskim radiu poseł PiS Marek Suski mówiąc o polityce obecnego rządu, stwierdził, że “zwija się przedsiębiorstwa w Polsce“, m.in. “likwiduje się spółkę, którą utworzyliśmy w Radomiu - Nową Energię; tracimy miejsca pracy“. Parlamentarzysta twierdził, że zarząd spółki z Radomia jest przenoszony do Poznania oraz że i pracownicy mają otrzymywać propozycje przeniesienia się do pracy w stolicy Wielkopolski.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

GPW jako infrastrukturalny fundament Metropolii GZM. Rola wody w rozwoju miast i biznesu

W dyskusjach o rozwoju gospodarczym Górnego Śląska i Zagłębia najczęściej mówi się o ulgach podatkowych, uzbrojeniu działek czy sieci dróg. Rzadko jednak zauważa się czynnik krytyczny, bez którego żadna fabryka, strefa ekonomiczna ani osiedle mieszkaniowe po prostu nie mają prawa działać: stały i masowy dostęp do wody. W aglomeracji o tak gęstej zabudowie i specyficznej hydrogeologii, kluczową rolę technologiczną odgrywa Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów (GPW) S.A. w Katowicach – hurtowy dostawca, od którego zależy ciągłość funkcjonowania lokalnej gospodarki i samorządów.

Walcownia Blach Batory inwestuje 70 mln złotych

Nakładem 70 mln złotych Walcownia Blach Batory planuje wejść w segment produkcji blach o podwyższonej twardości. Będą produkowane w nowej technologii pomijającej obróbkę cieplną, co znacznie zmniejszy energochłonność procesu, a w konsekwencji zwiększy marże zakładu.  Inwestycja potrwa do końca 2027 r. 

„OZE-sroze. Węgla nam trzeba”, czyli kabaret posła Matusiaka

Poseł Grzegorz Matusiak znów postanowił o sobie przypomnieć w niekonwencjonalny sposób. W mediach społecznościowych umieścił nieco kabaretowe nagranie, w którym przekonuje, że „OZE-sroze” i „węgla nam trzeba”. Chyba zapomniał o tym za czyich rządów najbardziej spadło wydobycie węgla i zbudowano najwięcej OZE w historii Polski.

Rynek reaguje. Ceny gazu w Europie spadają

Ceny gazu w Europie spadają w środę, a w ciągu ostatnich 5 sesji zniżkowały o ok. 17 proc. Inwestorzy czekają na podpisanie porozumienia pokojowego pomiędzy USA a Iranem - informują maklerzy.