Bezpieczeństwo: trudniejsze pytania, wyższe nagrody

fot: Maciej Dorosiński

Oto zwycięzcy konkursu Pracuję bezpiecznie: Piotr Pucka (w środku), Zbigniew Bugdol (po prawej) i Damian Starowicz

fot: Maciej Dorosiński

W kwietniu w Polskiej Grupie Górniczej rusza konkurs „Pracuję bezpiecznie”. Będzie to już jego 15. edycja. W rywalizacji związanej ze znajomością przepisów z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy szykują się pewne zmiany. Przede wszystkim wzrastają nagrody. Zwycięzca konkursu otrzyma 10 tys. zł. Kolejne miejsca na podium będą warte 7,5 tys. zł i 5 tys. zł.

Pierwsza część konkursu odbędzie się z wykorzystaniem platformy internetowej, która została odpowiednio zmodyfikowana. Pracownicy mają do niej dostęp i tam mogą dowolnie rozwiązywać testy przygotowawcze oraz raz w miesiącu test konkursowy. Wyniki uzyskane na platformie będą decydować o awansie do półfinału.

- Eliminacje zakładowe będą trwały od kwietnia do września. Po tych sześciu miesiącach zostaną wyłonieni najlepsi. Półfinał konkursu zostanie zorganizowany 6 listopada przez kopalnię Mysłowice-Wesoła. Natomiast finał odbędzie się 15 listopada w kopalni Piast-Ziemowit – wyjaśnia Grzegorz Ochman, dyrektor Biura BHP i Szkoleń PGG, które odpowiada za organizację i przebieg konkursu.

Przypominamy, że w 2017 r. zwycięzcą „Pracuję bezpiecznie” został Piotr Pucka reprezentujący kopalnię Piast-Ziemowit, który oprócz nagrody indywidualnej zdobył dla swojego zakładu możliwość zorganizowania finału konkursu.

Coraz trudniej
Dyrektor Ochman zdradza, że od ostatniej edycji znacznie powiększyła się baza pytań.

- Jest ona rozszerzana o nowe przepisy, dotyczące szeroko rozumianego bezpieczeństwa i higieny pracy, jak również o nowelizowane regulacje wewnętrzne. Pytania dla uczestników przygotowane są w różnych wariantach i dostosowane do poszczególnych grup zawodowych. Pracownicy zatrudnieni pod ziemią, jak i na powierzchni będą mieli możliwość sprawdzenia swojej wiedzy ze znajomości przepisów bezpieczeństwa, które dotyczą ich codziennej pracy. To niezwykle istotne z punktu widzenia zarówno pracownika, jak i bezpieczeństwa. Dbamy również o to, by z każdą edycją wzrastała trudność pytań, szczególnie finałowych, gdyż systematycznie rośnie poziom wiedzy uczestników. W bieżącym roku będziemy chcieli zwrócić uwagę na prawidłową organizację prac szczególnie niebezpiecznych oraz sposoby i zasady udzielania pierwszej pomocy - wyjaśnia dyrektor Biura BHP i Szkoleń PGG.

W konkursie nie mogą uczestniczyć przedstawiciele dozoru wyższego, kierownictwa i służb bhp. Z konkursu wykluczeni zostali także zwycięzcy poprzednich edycji oraz finaliści konkursu „Pracuję bezpiecznie” z ubiegłego roku. Osoby te mogą jednak rozwiązywać testy dostępne w internecie. Taka forma konkursu sprzyja stałemu podnoszeniu kompetencji zawodowych, w tym związanych z bhp.

Ubiegłoroczna edycja konkursu cieszyła się dużym zainteresowaniem. Wzięło w nim udział ponad 5 tys. pracowników. W ciągu sześciu miesięcy rozwiązali ponad 91 tys. testów. Poświęcili na to 20 tys. godzin, z czego 93 proc. stanowiły logowania do portalu spoza sieci PGG. Z tego też powodu postanowiono nagradzać zwycięzców w kwalifikacjach zakładowych.

- Nagrody będą otrzymywać pracownicy z każdego ruchu i zakładu, którzy na koniec danego miesiąca będą liderami zestawienia. Decyzję o rodzaju gratyfikacji pozostawiamy dyrektorom. Nowością w tym roku będzie nagradzanie w każdym ruchu kopalni dwóch oddziałów produkcyjnych oraz jednego oddziału w zakładach spółki. Na końcowy wynik będzie się składać suma punktów zdobytych przez pracowników w przeliczeniu na liczbę zatrudnionych w oddziale – wyjaśnia Grzegorz Ochman.

Bezcenna wiedza
PGG zachęca pracowników do brania udziału w konkursie. W Portalu Bezpieczeństwa funkcjonującym w Grupie, umieszczony został klip promocyjny, który zrealizowali pracownicy spółki. Bardzo istotne jest zaangażowanie zarządu w kształtowanie postaw probezpiecznych wśród pracowników oraz propagowanie zachowań bezpiecznych. W spocie wystąpił wiceprezes ds. produkcji Piotr Bojarski, który wskazał pozytywne aspekty organizacji konkursu, jednocześnie zachęcając do aktywnego w nim udziału wszystkich pracowników.

Dyrektor Ochman wskazuje, że wiedza, którą zdobywają pracownicy w czasie eliminacji, jest bezcenna.

- Konkurs umożliwia pracownikom weryfikację swojej wiedzy z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, rozwija ich kompetencje zawodowe, a poprzez wprowadzenie czynnika rywalizacji, sprzyja wzmocnieniu i modelowaniu zachowań bezpiecznych – podsumowuje dyrektor.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Kopalnie, dziedzictwo i technologie przyszłości na europejskim szlaku

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, razem z Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego, były gospodarzami III Międzyregionalnych Spotkań Partnerów projektu Digi Content Interreg Europe. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele regionów i instytucji z różnych krajów Europy, którzy wspólnie analizowali rolę nowoczesnych technologii w ochronie, dokumentowaniu i udostępnianiu dziedzictwa kulturowego.

Samorządowcy GZM apelują do Nawrockiego o podpisanie ustawy

Przedstawiciele samorządów tworzących Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię, a wraz z nimi środowiska akademickiego i gospodarczego wystosowali wspólny apel do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Karola Nawrockiego o podpisanie ustawy o związku metropolitalnym w województwie pomorskim. Jej przepisy zawierają również nowelizację ustawy o związku metropolitalnym w województwie śląskim, która rozszerza kompetencje GZM i dostosowuje je do wyzwań stojących przed regionem.

Jak skrócić czas załadunku i rozładunku w magazynie? Sprawdź, jak zwiększyć wydajność

W sprawnie funkcjonującym magazynie każda minuta ma znaczenie. Im szybciej przebiega załadunek i rozładunek towarów, tym większa jest przepustowość obiektu, mniejsze ryzyko opóźnień i niższe koszty związane z przestojami pojazdów i pracowników. W dobie rosnących wymagań rynku logistycznego przedsiębiorstwa coraz częściej poszukują rozwiązań, które pozwolą usprawnić procesy przeładunkowe i zwiększyć efektywność całego łańcucha dostaw.

Polska drugim w UE producentem truskawek

Polska, po Hiszpanii, jest największym producentem truskawek w UE. Należą one do ulubionych owoców Polaków, są też chętnie kupowane przez odbiorców zagranicznych. W latach 2016-2025 eksportowano od 45 - 70 proc. krajowej produkcji truskawek - poinformował PAP Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.