Bełchatów: pięć sesji, pół setki wystąpień o węglu brunatnym

1524068509 slawomir zawada refinaug pgegiek

fot: PGE GiEK

Pierwszą z pięciu sesji referatowych X Kongresu Górnictwa Węgla Brunatnego w Bełchatowie rozpoczynał Sławomir Zawada, prezes PGE GiEK

fot: PGE GiEK

W Bełchatowie zakończyły się w środę po południu, 18 kwietnia, trzydniowe obrady X Jubileuszowego Międzynarodowego Kongresu Górnictwa Węgla Brunatnego, który w tym roku zgromadził niemal czterystu uczestników z kraju i zagranicy, związanych z branżą górniczą i energetyczną oraz reprezentujących najważniesze polskie ośrodki naukowe.

W trakcie kongresu wygłoszono blisko 50 referatów. Wokół nich, podczas sesji, imprez towarzyszących i w kuluarach kongresu toczyły się ważne dyskusje dotyczące przyszłości gospodarki i branży węgla brunatnego. Patronat nad X Międzynarodowym Kongresem Górnictwa Węgla Brunatnego w Bełchatowie przyjął premier RP Mateusz Morawiecki.

Mottem przewodnim tegorocznej konferencji było hasło "Węgiel brunatny – dziś i w przyszłości". W kolejnych wystąpieniach, referatach i dyskusjach podkreślano znaczenie tego surowca dla Polski - przypomina Sandra Apasionek, rzecznik prasowy PGE GiEK, która dokonała w środę obszernego podsumowania treści tegorocznego kongresu.

Rząd wkrótce zatwierdzi Program dla sektora węgla brunatnego
– Dzisiaj jesteśmy w przededniu zatwierdzenia programu dla sektora węgla brunatnego, który został już przyjęty przez Ministerstwo Energii i rozesłany do konsultacji do pozostałych resortów – mówił wiceminister Energii Grzegorz Tobiszowski, otwierając kongres w poniedziałek, 16 kwietnia.

Zaznaczył, że w tworzeniu programu brali udział naukowcy i eksperci sektora węgla brunatnego, w tym przedstawiciele PGE GiEK oraz strona społeczna. Dodał, że obecny rząd przykłada dużą wagę do rozwoju sektora węgla brunatnego.
– W dalszym ciągu mamy dużo wyzwań, ale dzisiaj mamy inny klimat w przestrzeni publicznej, mówiący o surowcach. Surowce to bogactwo Polski, surowce, w tym węgiel brunatny, to zabezpieczenie energetyczne Polski – podkreślał wiceminister.

Grzegorz Tobiszowski przywołał także aspekt kończących się zasobów w eksploatowanych odkrywkach i wydobycia nowych złóż węgla, koncentrując się na złożu Złoczew. – Jesteśmy już dzisiaj zdecydowanie dalej i nie dyskutujemy „czy”, tylko „kiedy”? – przekonywał wiceminister przypominając, że otrzymana pod koniec marca przez PGE GiEK decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach dla kopalni węgla brunatnego Złoczew, otwiera drogę do rozpoczęcia starań o uzyskanie koncesji na wydobycie węgla.

Węgiel brunatny tuż po kamiennym
Niepodważalną rolę kopalń węgla brunatnego na energetycznej mapie Polski podkreślał Ryszard Wasiłek, wiceprezes zarządu ds. operacyjnych PGE S.A.

– Węgiel brunatny, tuż po węglu kamiennym, jest dziś w Polsce głównym surowcem energetycznym, który pozwala na zabezpieczenie blisko 35 proc. krajowej produkcji energii elektrycznej – mówił Ryszard Wasiłek dodając, że kopalnie grupy PGE wydobywają ok. 80 proc. węgla brunatnego w Polsce, a sama tylko elektrownia Bełchatów pokrywa ok. 20 proc. całego krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną.

Pochlebnie o bełchatowskim zagłębiu paliwowo-energetycznym wypowiedział się również obecny na kongresie Adam Mirek, prezes Wyższego Urzędu Górniczego:

– Wiele powiedziano o bezpieczeństwie energetycznym kraju, o zasobach i wielkości wydobycia. Chciałbym podkreślić jedno: PGE, a zwłaszcza kopalnia Bełchatów, to jedno z najbezpieczniejszych polskich górnictw. Głównie dzięki wytężonej pracy wszystkich zaangażowanych w wydobycie węgla brunatnego.

Już dziś jesteśmy odpowiedzialni za przyszłość
Współgospodarz kongresu Sławomir Zawada, prezes PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna (spółki posiadającej największe polskie kopalnie węgla brunatnego: Bełchatów i Turów) podkreślał, jak istotne dla całej gospodarki i przyszłości naszego kraju jest umiejętne wykorzystanie najtańszego źródła energii,  jakim jest węgiel brunatny.

– Jesteśmy świadomi tej odpowiedzialności, a nasze doświadczenie, potencjał ludzki i organizacyjny, stanowią solidny fundament, na którym można budować przyszłość – mówił szef PGE GiEK.

Otwierając I sesję referatową Sławomir Zawada zwracał uwagę, że wpływ na branżę wydobywczą ma szereg regulacji unijnych. Podkreślił także, że nie może być zgody na mocno akcentowaną politykę dekarbonizacyjną w Unii Europejskiej, ponieważ bezpieczeństwo energetyczne Polski powinno opierać się o własne surowce.

– Węgiel brunatny daje nam gwarancję bezpieczeństwa energetycznego. Nasz sektor nie jest przeciwny energetyce z innych źródeł, choćby energetyce słonecznej czy wiatrowej, ale czy są one w pełni kontrolowalne? – pytał retorycznie i dodał, że polska gospodarka musi mieć oparcie w kontrolowalnych źródłach, a węgiel to gwarantuje.

Konieczna współpraca wielu środowisk
O konieczności współpracy wielu środowisk, niezbędnej dla dalszego rozwoju branży mówił natomiast Marian Rainczuk, dyrektor Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów.

Podkreślił też rolę Kongresu Górnictwa Węgla Brunatnego jako doskonałej platformy wymiany doświadczeń i poglądów.

– Uczestnikami kongresu są przedstawiciele rządu, parlamentarzyści, samorządowcy, a także naukowcy z prestiżowych ośrodków naukowych oraz wybitni eksperci związani z branżą górniczą i energetyczną z Polski i wielu innych krajów. Z punktu widzenia tematyki kongresu, takie zróżnicowanie środowisk wydaje się być bardzo ważne, ponieważ w rozważaniach dotyczących funkcjonowania górnictwa węgla brunatnego i jego przyszłości przenikać się powinny opinie różnych grup społecznych. Ich wiedza, jak i doświadczenie dają gwarancję wysokiego poziomu merytorycznego naszych obrad.

W europejskim sercu węgla brunatnego
Międzynarodowy Kongres Górnictwa Węgla Brunatnego w Bełchatowie, którego organizatorem jest spółka PGE GiEK, bełchatowska kopalnia oraz Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa Oddział w Bełchatowie, to od lat jedna z największych i najbardziej prestiżowych imprez branżowych.

Gromadzi specjalistów branży górniczej i energetycznej, przedsiębiorców, ekonomistów oraz naukowców z wielu krajów, m.in. z Kanady, Japonii, Niemiec, Austrii, Belgii i Bułgarii. W jego trakcie dyskusje dotykają różnorodnych tematów, związanych z znaczeniem węgla brunatnego w krajach europejskich i na świecie, inwestycjami w nowe złoża i ich perspektywicznym wykorzystaniem, nowoczesnymi technologiami stosowanymi w górnictwie, wykorzystaniem perspektywicznych złóż węgla brunatnego, także w sposób niekonwencjonalny oraz proekologicznymi aspektami wydobycia tego surowca.

Prezentacje nowoczesnych technologii
W kongresie wzięło udział ponad 350 przedstawicieli prestiżowych ośrodków naukowych oraz wybitnych specjalistów związanych z branżą górniczą i energetyczną z całego świata. W trakcie 5 sesji referatowych pokazano kilkadziesiąt prezentacji związanych m.in. z innowacyjnymi rozwiązaniami technologicznymi dla branży, sytuacją branży węgla brunatnego w Czechach czy w Niemczech, wykorzystaniem kopalin towarzyszących, przykładami niekonwencjonalnego wykorzystania węgla brunatnego oraz ochroną środowiska.

Goście mogli także zwiedzić Kopalnię Węgla Brunatnego Bełchatów i Elektrownię Bełchatów oraz interaktywną wystawę PGE Giganty Mocy w Bełchatowie.

Tradycyjnie kongresowi towarzyszyła wielobranżowa sesja wystawiennicza, na której swoje produkty i osiągnięcia prezentowali przedstawiciele sektora wydobywczego i elektroenergetycznego.

- Kwintesencję trzydniowego spotkania stanowi uchwała kongresowa, którą uczestnicy kierują do zajmujących się przemysłem wydobywczo-energetycznym instytucji państwowych, a także parlamentarzystów i gremiów społecznych i politycznych, od których zależy m.in. przyszłość energetyki opartej na węglu brunatnym - podkreśla Sandra Apasionek, rzecznik PGE GiEK.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

PERN i Aramco Fuels Poland podpisały umowę na magazynowanie paliw

PERN podpisał wieloletnią umowę z Aramco Fuels Poland (AFP) dotyczącą świadczenia usług magazynowania paliw w kilku bazach paliw na terenie Polski. W ramach kontraktu operator infrastruktury paliwowej wybuduje do 2028 r. cztery nowe zbiorniki magazynowe - poinformował PERN we wtorkowym komunikacie.

Dawid Stafarczyk – górnik z ruchu Rydułtowy, który goni marzenia w triathlonie

W ruchu Rydułtowy kopalni ROW wszyscy dobrze go znają. Dawid Stafarczyk, elektryk w oddziale MEUD, to wielki miłośnik triathlonu. Ma na swoim koncie sporo sukcesów. Ostatnio zaprezentował się na mistrzostwach Europy w tej dyscyplinie.

Górnicza spółka chwali się wynikami. Jest naprawdę dobrze

Sprzedaż miedzi przez grupę KGHM wyniosła w maju 2026 r. 62,1 tys. ton i była wyższa o 2 proc. rdr. Ale hitem jest srebro. Jego sprzedaż wyniosła 164 tony i była wyższa o 52 tony (+46 proc.) od sprzedaży zrealizowanej w maju 2025 roku. 

Górnik na tacierzyńskim? Panowie coraz częściej korzystają z tego urlopu

Czy model rodzicielstwa w Polsce się zmienia? Powoli – tak, co wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ojcowie coraz chętniej angażują się w opiekę nad dziećmi na urlopie rodzicielskim. Nie brakuje wśród nich także górników. Statystyki ZUS pokazują, że od czasu wydłużenia urlopu rodzicielskiego liczba ojców, którzy decydują się skorzystać z tego uprawnienia, cały czas rośnie.