Będzie plan ratowania górnictwa

MINIINGF EXPO II TON 13

fot: Jarosław Tondos

fot: Jarosław Tondos

Od stycznia do września w sektor zainwestowano ok. 1,4 mld zł, ok. 200 mln zł więcej niż w tym samym okresie 2007 r. Ale nakłady muszą być wyższe – powiedział Joanna Strzelec-Łobodzińska, wiceminister gospodarki w rozmowie z „Rzeczpospolitą”.
Jej zdaniem najważniejsze wyzwania stojące przed górnictwem w 2009 roku to powstrzymanie spadku wydobycia oraz inwestycje w nowe fronty wydobywcze.

Na pytanie o prywatyzacyjne plany sektora wydobywczego Strzelec-Łobodzińska odpowiedziała, że jest „zwolenniczką roztropnej prywatyzacji”.

- Decyzja o debiucie zostanie podjęta wówczas, gdy ryzyko będzie najmniejsze, a możliwości osiągnięcia zysku największe – podkreślił wicemister gospodarki.

W rozmowie z „Rzeczpospolitą” wicemister potwierdziła, że koksownia Victoria nie wejdzie do grupy węglowo-koksowej, która ma powstać na bazie Jastrzębskiej Spółki Węglowej.
- Zgodnie z roboczymi ustaleniami pomiędzy resortami gospodarki i skarbu. Według MSP ma dobrą pozycję na rynku koksu odlewniczego. Jej utrzymanie wymaga środków na inwestycje, o co łatwiej będzie samodzielnie – podkreśliła Strzelec-Łobodzińska.

Mówiąc o planach inwestycyjnych górnictwa wicemister powiedział:„Od stycznia do września w sektor zainwestowano ok. 1,4 mld zł, ok. 200 mln zł więcej niż w tym samym okresie 2007 r. Ale nakłady muszą być wyższe. Głównym źródłem będą środki własne spółek. Ich udział może przekroczyć 85 proc. Pieniądze chcemy pozyskać przez upublicznienie mniejszościowych pakietów akcji i emisji obligacji. W obecnej sytuacji na rynku podchodzimy do tego ostrożnie. Bierzemy pod uwagę realizację wspólnych przedsięwzięć spółek węglowych i energetycznych. A przedstawiciele Banku Światowego też są otwarci na współpracę. Będziemy się starali o dodatkowe środki na inwestycje początkowych w kolejnym budżecie. W dwa lata można by dzięki temu pozyskać ok. 860 mln zł”.

Na zakończenie rozmowy Strzelec-Łobodzińska powiedziała, że resort pracuje nad dwu-, trzyletnią koncepcją dla górnictwa, która ma poprawić jego sytuację.
- Za trzy, cztery miesiące powinna być gotowa – podkreśliła w rozmowie z „Rzeczpospolitą”.


MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Polska gospodarka rośnie, mimo pogorszenia sytuacji zewnętrznej

Piątkowe dane o produkcji przemysłowej wpisują się w obraz "kuloodpornej gospodarki", która rośnie, mimo pogorszenia sytuacji zewnętrznej - uważają analitycy PKO Banku Polskiego. Ich zdaniem dane sugerują, że konflikt na Bliskim Wschodzie nie wywołał istotnego spadku aktywności w sektorze.

Leszek Miętek powołany do rady nadzorczej spółki pracującej dla kopalń

Leszek Miętek został powołany do rady nadzorczej PKP Cargo, jako przedstawiciel pracowników - poinformowała spółka w piątek w komunikacie giełdowym. Miętek jest prezydentem Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych w Polsce.

Walcownia Blach Batory inwestuje 70 mln złotych

Nakładem 70 mln złotych Walcownia Blach Batory planuje wejść w segment produkcji blach o podwyższonej twardości. Będą produkowane w nowej technologii pomijającej obróbkę cieplną, co znacznie zmniejszy energochłonność procesu, a w konsekwencji zwiększy marże zakładu.  Inwestycja potrwa do końca 2027 r. 

Na Wall Street przewaga spadków, Dow tuż przy poziomie 52 tys. pkt

Wtorkowa sesja na Wall Street zakończyła się przewagą spadków głównych indeksów, a inwestorzy przenosili się z sektora producentów układów scalonych do spółek cyklicznych w efekcie spadku cen ropy naftowej. Dow Jones w ciągu sesji po raz pierwszy w historii przekroczył na krótko poziom 52.000 punktów.