Barcelona zamówiła kolejne elektryczne Solarisy

1585729812 solariselectric

fot: Solaris Bus

Barcelona jest jednym z pierwszych miast, na którego ulicach pojawiły się Urbino electric w wersji 18-metrowej

fot: Solaris Bus

Transports Metropolitans de Barcelona (TMB), miejski przewoźnik z stolicy Katalonii, zamówił czternaście autobusów elektrycznych Solaris Urbino 18 electric. Kontrakt o wartości ok. 10 mln euro zrealizowany zostanie do końca 2020 r.

Barcelona jest jednym z pierwszych miast, na którego ulicach pojawiły się Urbino electric w wersji 18-metrowej. Od 2015 r. polski producent dostarczył tam pięć swoich przegubowych elektrobusów. TMB po raz kolejny zdecydował się na zakup pojazdów marki Solaris zamawiając czternaście Urbino 18 electric.

Pojazdy te będą wyposażone w baterie Solaris High Power o łącznej pojemności nominalnej 145 kWh. Ładowanie będzie odbywało się poprzez pantograf o mocy 500 kW umożliwiający szybkie uzupełnianie energii w bateriach. Autobusy napędzane będą przez centralny silnik trakcyjny o mocy 240 kW.

W gorące dni komfortowe warunki jazdy kierowcy oraz pasażerom zapewni wydajna klimatyzacja. Na pokładzie nie zabranie gniazd USB, umożliwiających ładowanie mobilnych urządzeń podczas podróży. Z kolei do dyspozycji kierowców oddany zostanie szereg rozwiązań wspierających jego pracę i poprawiających bezpieczeństwo na drodze, m.in. system MirrorEye, który zastąpi kamerami tradycyjne lusterka boczne. Gwarantuje to nie tylko lepszą widoczność w silnym słońcu oraz podczas deszczu, ale także nocą. Wszystkie zamówione pojazdy będą wyposażone również w urządzenie Mobileye Shield+, które to minimalizuje ryzyko kolizji z pieszymi czy rowerzystami. System inteligentnych kamer monitoruje najbliższe otoczenie pojazdu. Kierowca o potencjalnych zagrożeniach informowany jest za pomocą dźwiękowych i wizualnych alertów. Na specjalne zamówienie klienta Mobileye Shield+ wyposażony będzie dodatkowo w system Geotab rozpoznający, archiwizujący i informujący TMB o uszkodzeniach w nawierzchni.

Pierwsze Solarisy zawitały do Barcelony w 2014 r. Obecnie w stolicy Katalonii jeździ ich ponad 80, wszystkie to pojazdy z napędami hybrydowymi i elektrycznymi. Solaris jest europejskim liderem w sprzedaży i produkcji autobusów elektrycznych. Klienci z 18 państw zakontraktowali dotychczas blisko 900 elektrobusów polskiego producenta.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.