Barbórka - to nie tylko czas podsumowań

Kugiel gal

fot: Jarosław Galusek

Mirosław Kugiel, prezes Kompanii Węglowej powiedział w środę, że firma na razie nie zamierza pozbywać się akcji Polskiej Miedzi

fot: Jarosław Galusek

Mirosław Kugiel, prezes zarządu Kompanii Węglowej napisał do górników.

Katowice, grudzień 2009 r.

Drodzy Górnicy!

Tegoroczna Barbórka to nie tylko czas na podsumowywanie tego, co zrobiliśmy przez ostatni rok. Myślimy o przyszłości. Dzięki naszym wysiłkom, mamy perspektywę dalszego rozwoju.

Kompania Węglowa nadal będzie gwarantować bezpieczeństwo energetyczne Polski. Jesteśmy największym producentem węgla kamiennego nie tylko w kraju, ale i w Unii Europejskiej. Gwarantujemy stabilne miejsca pracy. Mamy niekwestionowaną pozycję na rynku producentów węgla kamiennego. W polityce energetycznej państwa odgrywamy bardzo ważną rolę.

Bez Waszej codziennej pracy taka perspektywa dla węgla, a nie tylko dla firmy, byłaby niemożliwa. Dlatego z okazji górniczego święta - Barbórki pracownikom Kompanii Węglowej składam serdeczne podziękowania za codzienną, ofiarną i ciężką pracę.

Drodzy Górnicy!

Nie funkcjonujemy w odizolowaniu od rynku. Trudno porównywać rok do roku. W minionym, węgla brakowało, dziś jest go za dużo. Górnictwo, to nie jest fabryka zapałek. Dlatego konsekwentnie realizujemy strategię przyjętą dla Kompanii Węglowej. Mimo spowolnienia gospodarczego, jak bodaj żadna inna firma w kraju, przyjmiemy w tym roku do pracy prawie dwa tysiące osób. Nakłady inwestycyjne są wyższe niż w latach minionych, w tym na bezpieczeństwo pracy. W terminie realizujemy nasze zobowiązania publiczno-prawne. Dla partnerów handlowych jesteśmy przewidywalnym i ważnym partnerem w interesach.

Nie tylko jesteśmy zdani na siebie. Bywa, że przegrywamy z matką-naturą. Zapewniam, że robimy wszystko, by praca w naszych kopalniach była jeszcze bezpieczniejsza. To jest priorytet dla nas wszystkich. Z dumą mogę stwierdzić - czego doświadczaliśmy wielokroć - że tworzymy górniczą rodzinę zdaną na siebie w dobrych, nade wszystko w tych trudnych chwilach.

Prestiż zawodu górnika nie spada, ale rośnie. Potwierdzają to ośrodki badania opinii publicznej. Docenia się naszą ciężką i niebezpieczną pracę. Duża w tym zasługa społeczności Kompanii Węglowej.

Z tym większą radością życzę dalszych sukcesów w pracy zawodowej i pomyślności w życiu osobistym.



Szczęść Boże!
Mirosław Kugiel
Prezes Zarządu
Kompanii Węglowej SA

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.

Naciskają na inwestycje w paliwa kopalne

Po TotalEnergies Biały Dom osiągnął porozumienie z kolejną firmą energetyczną, tym razem  Invenergy. Otrzyma ona rekompensatę w wysokości prawie 800 mln USD za wycofanie projektów morskich elektrowni wiatrowych i zainwestowanie środków w eksploatację gazu ziemnego. 

Teren pokopalnianego szybu Ryszard II zyskał drugie życie. Teraz to chętnie odwiedzane miejsce

W miejscu nieczynnego, pokopalnianego szybu Ryszard II w Pszowie powstał atrakcyjny teren do aktywnego spędzania czasu. Ostatnio świetnie upiększyli go uczniowie miejscowych szkół.

Gaz System podjął decyzję o budowie drugiego gazowego terminala pływającego

Gaz System podjął decyzję o budowie drugiego pływającego terminala w Zatoce Gdańskiej - poinformował we wtorek premier Donald Tusk. W wyniku badania zapotrzebowania rynku spółka zdecydowała o zwiększeniu przepustowości planowanego terminala z 4,5 mld m sześc. do 6,1 mld m sześc. gazu rocznie.