Barbórka: podziemna msza św. w Złotym Stoku

fot: Tomasz Rzeczycki

Chociaż patronem złotostockich górników nie jest św. Barbara, lecz św. Krzysztof, to święto górnicze obchodzone jest tu w okolicach Barbórki

fot: Tomasz Rzeczycki

Uroczystości barbórkowe w złotostockiej Kopalni Złota odbędą się w niedzielę 2 grudnia - poinformowała portal netTG.pl Elżbieta Szumska, właścicielka podziemnej trasy turystycznej w dawnej kopalni rud arsenu i złota.

Niedzielna msza św. w Sztolni Gertruda rozpocznie się o godzinie 16.00. Ma ją sprawować proboszcz złotostockiej parafii rzymsko-katolickiej ks. Paweł Paździor. Ołtarz zostanie ustawiony w miejscu, gdzie sztolnia rozwidla się na dwie odnogi prowadzące na powierzchnię. W obu rozwidleniach zostaną ustawione ławki. Doświadczenie wskazuje, że może się tam pomieścić około 100 osób. Od udających się na mszę św. nie będą pobierane opłaty za wstęp do podziemi.

Figurę św. Krzysztofa ustawiono we wnęce w sztolni Gertuda w 2003 r.

W kopalnianych wyrobiskach nie ma wydzielonej kaplicy. W jednej ze wnęk w dawnym składzie materiałów wybuchowych w sztolni Gertruda w grudniu 2003 r. umieszczono figurę św. Krzysztofa - patrona złotostockich górników.

Tegorocznym uroczystościom barbórkowym towarzyszyć będzie świętowanie piątej rocznicy istnienia kopalnianego muzeum. Gromadzi ono pamiątki związane z górnictwem arsenu w Złotym Stoku oraz z miasteczkiem.

Po mszy św. jej uczestnicy będą mogli wziąć udział w prelekcji w budynku dawnego łamacza rudy. W programie zaplanowano też krótkie wystąpienie burmistrz Złotego Stoku Grażyny Orczyk. Dla uczestników przygotowano też poczęstunek: będzie bigos i ciepła herbata.

Złotostocka kopalnia rudy arsenowej fedrowała do marca 1961 r. W późniejszym czasie część jej wyrobisk wykorzystywano do celów transportowych - jedną ze sztolni wywożono kolejką urobek z kamieniołomu, znajdującego się nad kopalnią. W drugiej sztolni utworzono podziemne ujęcie wody przemysłowej.

Trasę podziemną dla turystów w Złotym Stoku uruchomiono w 1996 r.

W 1996 r. uruchomiono podziemną trasę turystyczną. Uroczystości barbórkowe organizowane są od 1998 r. Przez szereg lat odbywały się 4 grudnia. Od niedawna, odkąd kopalnia współorganizuje je z władzami miejskimi, przenosi się je na niedzielę najbliższą tej dacie.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Basen nieczynny, zawiniły szkody górnicze

Jeden z basenów na terenie kąpieliska odkrytego w Bytomiu uległ poważnej awarii. W ubiegłym tygodniu, najprawdopodobniej na skutek szkód górniczych, pękła żelbetowa konstrukcja basenu.

Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci w województwie śląskim

To będzie pierwsze takie miejsce w województwie śląskim. Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci. Zanim jednak placówka zacznie pomagać najmłodszym pacjentom, potrzeba szesnastu milionów złotych na dokończenie budowy i wyposażenie obiektu. Fundacja apeluje o pomoc i uruchamia zbiórkę.

Jak hale pneumatyczne radzą sobie z ekstremalnymi warunkami pogodowymi?

Hale pneumatyczne są coraz częściej wybierane jako zadaszenie kortów tenisowych, boisk piłkarskich i innych obiektów sportowych. Pozwalają ograniczyć wpływ deszczu, śniegu, wiatru oraz niskich temperatur na codzienne użytkowanie obiektu. Dzięki temu sezon sportowy może trwać znacznie dłużej, a w wielu przypadkach obiekt może być wykorzystywany także w okresie jesienno-zimowym.