Badanie: Katastrofy i zanieczyszczenie powietrza przynoszą negatywne skutki dla klimatu

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Plany adaptacyjne mogą dotyczyć przygotowania się na gwałtowne opady deszczu, lokalne podtopienia, ekstremalne upały i wichury

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Katastrofy naturalne lub wywołane przez człowieka, zanieczyszczenie powietrza, zanikanie gatunków roślin i zwierząt, to - w opinii respondentów badania - najczęstsze zagrożenia, które mogą mieć miejsce w okolicy ich zamieszkania na skutek zmian klimatu.

W opinii ponad 3/4 badanych aktualne zmiany klimatu przynoszą w większości negatywne skutki, tylko 6 proc. uważa, że pozytywne. 67 proc. respondentów jest zdania, że zmiany klimatu w umiarkowanym lub w większym stopniu zaszkodzą im samym. Prawie połowa badanych co najmniej kilka razy w miesiącu rozmawia na tematy związane ze środowiskiem i jego zmianami podczas rozmowy z rodziną lub znajomymi- wynika z raportu z badania świadomości i zachowań ekologicznych mieszkańców Polski dot. zmian klimatu.

Prawie 90 proc. respondentów uważa, że jest konieczność ograniczania emisji gazów cieplarnianych i związaną z tym transformację niskoemisyjną, czyli zmianę sposobu wytwarzania energii i stopniowego zastępowanie paliw kopalnych innymi źródłami energii, w tym głównie odnawialnymi.

Ponad połowa z nich jest zdania, że transformacja niskoemisyjna powinna być traktowana priorytetowo. W opinii badanych, wymiana wysokoemisyjnych elektrowni na odnawialne źródła energii jest najpotrzebniejsza w transformacji niskoemisyjnej (72 proc.). Następnie respondenci wymieniali: zmianę codziennych nawyków konsumenckich (54 proc.), ekologiczne rolnictwo (41 proc.), ocieplanie budynków (39 proc.), rozwój elektromobilności (29 proc.) i energetyki jądrowej (22 proc.).

Z badania wynika, że prawie 60 proc. mieszkańców Polski jest gotowych na ponoszenie wyższych kosztów energii i paliw, zakładając, że będą one stanowiły źródło finansowania transformacji niskoemisyjnej.

Z kolei problem z zasobami wodnymi w Polsce dostrzega 6 na 10 mieszkańców kraju. Tworzenie zbiorników retencyjnych (36 proc.), zbieranie i wykorzystywanie wody deszczowej (34 proc.), oszczędzanie wody w gospodarstwie domowym (28 proc.), budowa lub rozbudowa systemów melioracyjnych (17 proc.) oraz sadzenie drzew i krzewów (16 proc.) są zdaniem badanych najbardziej skutecznymi sposobami na przeciwdziałanie zjawisku suszy.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 16 - 17 listopada ub.r. za pomocą techniki CATI (ang. Computer Assisted Telephone Interview), czyli wywiadów telefonicznych dla Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Ogólnopolska próba badanych w wieku 15 lat i więcej została dobrana losowo i jest reprezentatywna ze względu na zmienne demograficzne, takie jak: płeć, wiek i miejsce zamieszkania.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.