Badania: w drodze do nowej kopalni węgla Kompanii

fot: Maciej Dorosiński

Koncesja przyznana Kompanii Węglowej obejmuje rozpoznawanie części złoża Chełm II w rejonie Pawłów. Jest on położony w województwie lubelskim na terenach gmin Rejowiec, Rejowiec Fabryczny i Siedliszcze

fot: Maciej Dorosiński

Najdalej w kwietniu tego roku wybrana przez Kompanię Węglową (KW) firma rozpocznie odwierty badawcze, służące rozpoznaniu złoża węgla kamiennego w rejonie Pawłów w powiecie chełmskim na Lubelszczyźnie. Prace badawcze potrwają maksymalnie dwa lata. Informowaliśmy o nich na łamach Trybuny Górniczej i w portalu górniczym nettg.pl.

- Ich wyniki posłużą do stworzenia projektów budowy na tym terenie kopalni, jeżeli okaże się to opłacalne - informuje rzecznik Kompanii Zbigniew Madej.

Nie wykluczył, że w przyszłości uzupełnieniem projektu mogłaby być budowa w pobliżu elektrowni.

Wiercenia wykona Śląskie Towarzystwo Wiertnicze Dalbis. Będzie to osiem odwiertów o głębokości od 820 do 965 metrów, o łącznej długości ponad 7 kilometrów. Ustalono już dokładną lokalizację odwiertów i uzgodniono kwestie techniczne z właścicielami nieruchomości. Wyniki wierceń dadzą podstawy opracowania dokładnego profilu geologicznego złoża.

- Oceniamy, że za około dwa lata będziemy dysponowali pełną dokumentacją geologiczną, która będzie podstawą do utworzenia projektów zagospodarowania złoża i wystąpienia o koncesję na eksploatację - wskazał rzecznik KW.

W lutym w Chełmie gościli przedstawiciele Kompanii Węglowej, którzy m.in. spotkali się z miejscowymi samorządowcami. Podkreślali oni, że budowa na tym terenie kopalni węgla byłaby szansą dla regionu, borykającego się z bezrobociem i migracją mieszkańców.

Koncesję na rozpoznanie złoża wydano na pięć lat. Obejmuje ona złoże położone w gminach: Rejowiec, Rejowiec Fabryczny i Siedliszcze w woj. lubelskim. Według wstępnych szacunków do zagospodarowania może tam być ok. 185 mln ton węgla.

- Występujące tam złoża charakteryzują się bardzo dobrymi parametrami jakościowymi i mało skomplikowaną tektoniką, a to oczywiście przekłada się na koszty - wskazał rzecznik.

Wcześniej, na zlecenie KW, oddział górnośląski Państwowego Instytutu Geologicznego w Sosnowcu opracował projekt robót geologicznych, w którym wydzielony został najbardziej perspektywiczny do przyszłego zagospodarowania fragment złoża Chełm II, określony jako rejon Pawłów.

Powierzchnia rejonu Pawłów to 70 km kw. Jeżeli wyniki rozpoznania będą pozytywne, KW może wystąpić z wnioskiem o koncesję na eksploatację węgla; potem rozpocząłby się proces inwestycyjny. Szacunkowa wielkość tzw. bilansowych zasobów węgla w tym rejonie to ok. 840 mln ton, z czego ok. 185 mln ton to zasoby operatywne, czyli możliwe do eksploatacji.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

W Górniczej o złożu Dębieńsko, transformacji Śląska i zagospodarowaniu wód kopalnianych

Co ze złożem Dębieńsko i JSW? Jak działa system aktywizacji zawodowej w górniczej spółce? Jaka powinna być transformacja naszego regionu? I jak zagospodarować infrastrukturę techniczną likwidowanych zakładów górniczych? O tym m.in. przeczytają Państwo w najnowszym wydaniu Trybuny Górniczej, która ukaże się już w najbliższy piątek 26 czerwca. 

Lato, lato wszędzie!

Astronomiczne, kalendarzowe i… kolejowe. To ostatnie zaczęło się najprędzej – już w połowie czerwca. W trzeciej, tzw. letniej korekcie rozkładu jazdy na tory wróciły między innymi regularne połączenia z Częstochowy do Zakopanego.

Kanadyjczycy na Śląsku zadbają o dostęp do surowców krytycznych. Przejęli ważną inwestycję

Kinterra Capital Corp., kanadyjski fundusz private equity inwestujący w sektorze minerałów krytycznych, przejął zlokalizowany w Polsce projekt produkcji prekursora materiału katodowego (pCAM) i węglanu litu. To pierwsza inwestycja funduszu w Europie i zarazem projekt o strategicznym znaczeniu dla rozwoju europejskiej infrastruktury przetwarzania surowców krytycznych, kluczowych dla rozwoju nowoczesnej gospodarki i bezpieczeństwa łańcuchów dostaw.

W kopalniach JSW licealiści przeprowadzili pokazy udzielania pierwszej pomocy

Młodzież z klas ratowniczych II LO w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 w Knurowie prowadziła pokazy udzielania pierwszej pomocy na fantomach. Akcję zorganizowano w ruchu Szczygłowice oraz ruchu Knurów.