Azoty i Bogdanka będą gazować węgiel

Zakłady Azotowe Puławy i Lubelski Węgiel Bogdanka będą współpracować przy budowie zakładu zgazowywania węgla. W czwartek w Lublinie prezesi obu firm podpisali umowę o strategicznej współpracy.

Umowa dotyczy wspólnych przedsięwzięć opartych na węglu kamiennym. Bogdanka zadeklarowała m.in. możliwość zaangażowania kapitałowego w planowaną przez Puławskie Azoty budowę zakładu zgazowywania węgla. Puławska spółka zamierza natomiast powołać spółkę joint venture, która będzie odpowiedzialna za realizację projektu.

- Ten projekt wpisuje się w budowanie koncepcji poszukiwania nowych technologii w górnictwie i energetyce. Zgazowywanie węgla nie jest niczym nowym na świecie, ale my w Polsce tak naprawdę dopiero raczkujemy - powiedział obecny na uroczystości wiceminister skarbu Jan Bury.

Jak podkreślił, zgazowywanie węgla daje Zakładom Azotowym Puławy szanse na dywersyfikację surowców do produkcji, a dla Bogdanki stwarza możliwość stabilnej sprzedaży wydobywanego węgla.

Prezes puławskich Azotów Paweł Jarczewski powiedział, że szacunkowy koszt budowy instalacji zgazowywania węgla to ok. 3 mld zł. Do końca roku ma być gotowe studium wykonalności, prowadzone na zlecenie puławskich Azotów, którego wyniki będą podstawą do dalszych decyzji inwestycyjnych.

Uruchomienie zakładu planowane jest na przełomie lat 2013 i 2014. Przetwarzałby on ok. 1 mln 200 tys. ton węgla rocznie.

W procesie zgazowywania węgla powstaje wodór i syntetyczny gaz ziemny. Puławskie Azoty i Bogdanka zadeklarowały w podpisanej umowie także zaangażowanie w budowę i rozwój nowych instalacji wykorzystujących wytwarzany gaz. Ponadto obie spółki chcą w przyszłości wspólnie brać udział w przedsięwzięciach energetycznych, bazujących na węglu kamiennym z Bogdanki, na terenie Lubelszczyzny i w innych regionach Polski.

Bogdanka prowadzi obecnie rozmowy z 9 podmiotami na temat wspólnej budowy bloków energetycznych o mocy 800 - 1600 MW. Do końca roku chce utworzyć krótką listę inwestorów - powiedział dziennikarzom Mirosław Taras, prezes Bogdanki.

- Chcielibyśmy do końca roku utworzyć krótką listę podmiotów, z którymi prowadzić będziemy dalsze rozmowy. Myślę, że na krótkiej liście będzie od 2 do 4 firm - powiedział Taras.

Prezes powiedział, że elektrownia może mieć moc 800 - 1600 MW.

- Inwestorzy branżowi szacują koszty takich mocy na 7 - 14 mld zł - powiedział prezes Bogdanki.

Jego zdaniem gdyby przedsięwzięcie się powiodło, to pierwszy blok uruchomiony byłby w 2015 - 2016 roku, a kolejny w 2017 r.

- To koreluje z naszymi planami inwestycyjnymi - powiedział Taras.

Nie podał jednak więcej szczegółów dotyczących finansowania ani lokalizacji elektrowni.

Z kolei Paweł Jarczewski, prezes Puław, powiedział, że Puławy mogłyby się zaangażować kapitałowo w ten projekt.

- Gdyby Puławy zdecydowały się na udział w tym projekcie, to byłoby to zaangażowanie kapitałowe - powiedział prezes Jarczewski.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.