Autostrady: w niedzielę początek remontu nawierzchni A4

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Na autostradzie A4 pomiędzy Katowicami a Krakowem, na obu placach poboru opłat, w Brzęczkowicach i w Balicach, również będzie uruchomiona pełna obsada bramek

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

W niedzielę wieczorem na 4-kilometrowym odcinku autostrady A4 Katowice-Kraków, między węzłami Rudno i Chrzanów, rozpocznie się remont nawierzchni. W sumie w tym roku firma zarządzająca drogą zamierza wymienić nawierzchnię na odcinkach o łącznej długości 36 km.

Przedstawiciele spółki Stalexport Autostrada Małopolska (SAM) zapewniają, że remont będzie przyjazny dla kierowców - aby zminimalizować utrudnienia, inwestycję podzielono na etapy, roboty mają być prowadzone na krótkich odcinkach, a kierowcy z reguły będą mieli do dyspozycji - jak dotąd - dwa pasy ruchu w każdym kierunku.

W pierwszej kolejności, od niedzielnego wieczoru, rozpoczną się prace na czterokilometrowym odcinku jezdni w kierunku Katowic, między węzłami Rudno i Chrzanów. W związku z tym do środy 22 marca na obu jezdniach pojawią się lokalne zwężenia do jednego pasa ruchu na krótkich odcinkach drogi.

- Prace prowadziliśmy i w dalszym ciągu będziemy prowadzić tak, aby zminimalizować uciążliwości i zachować dwa pasy ruchu w każdym kierunku przez cały czas trwania robót. Wyjątek od tej reguły będą stanowić okresy związane z montażem lub demontażem stalowych barier bezpieczeństwa rozdzielających przeciwne kierunki, co staramy się przeprowadzać sprawnie, w godzinach wieczornych i nocnych, kiedy ruch jest mniejszy - wyjaśnił w czwartek rzecznik SAM Rafał Czechowski.

Roboty zaplanowano tak, by w czasie, gdy na jezdni w kierunku Katowic jeden pas ruchu będzie remontowany, drugi będzie przejezdny. Na jezdni do Krakowa będą dwa pasy ruchu w kierunku Krakowa i jeden pas w kierunku Katowic. Podobna organizacja ruchu ma obowiązywać na pozostałych remontowanych odcinkach jezdni. Na modernizowanym odcinku dopuszczalna prędkość będzie ograniczona do 80 km na godzinę.

Remont nawierzchni między węzłami Rudno i Chrzanów zakończy się około 27 kwietnia, natomiast całość zaplanowanych na 2017 r. prac przy wymianie nawierzchni potrwa do listopada. Roboty są kontynuacją inwestycji zapoczątkowanych w ubiegłym roku, kiedy wymieniono nawierzchnię jezdni na odcinkach o łącznej długości 24 km.

Po zakończeniu rozpoczynającego się w niedzielę etapu robót, wymiana nawierzchni będzie prowadzona na odcinku między węzłami Rudno i Balice, na jezdni w kierunku Krakowa. O kolejnych etapach remontu kierowcy mają być informowani na bieżąco na stronach internetowych www.ia4.pl, www.autostrada-a4.pl oraz w portalach społecznościowych.

Spółka Stalexport Autostrada Małopolska zarządza 60-kilometrowym płatnym odcinkiem autostrady A4 między Katowicami a Krakowem na mocy uzyskanej w 1997 r. 30-letniej koncesji na przystosowanie do wymogów autostrady płatnej oraz eksploatację trasy powstałej w latach 70. i 80. ubiegłego wieku.

Koncesjonariusz akcentuje, że wszystkie projekty inwestycyjne, a także bieżące utrzymanie, finansuje z przychodów z tytułu poboru opłat oraz kredytów pozyskanych z międzynarodowego konsorcjum bankowego. Projekt SAM, w odróżnieniu od innych koncesji na zarządzanie autostradami płatnymi, nie obciąża Skarbu Państwa.

Spółka Stalexport Autostrady - właściciel SAM - wypracował za ub. rok ponad 180 mln zł zysku. Kluczową częścią przychodów Stalexportu Autostrady były opłaty pobierane przez SAM za przejazd A4 Katowice-Kraków - przychody z tego tytułu wyniosły w 2016 r. 288,4 mln zł.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Basen nieczynny, zawiniły szkody górnicze

Jeden z basenów na terenie kąpieliska odkrytego w Bytomiu uległ poważnej awarii. W ubiegłym tygodniu, najprawdopodobniej na skutek szkód górniczych, pękła żelbetowa konstrukcja basenu.

Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci w województwie śląskim

To będzie pierwsze takie miejsce w województwie śląskim. Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci. Zanim jednak placówka zacznie pomagać najmłodszym pacjentom, potrzeba szesnastu milionów złotych na dokończenie budowy i wyposażenie obiektu. Fundacja apeluje o pomoc i uruchamia zbiórkę.

Jak hale pneumatyczne radzą sobie z ekstremalnymi warunkami pogodowymi?

Hale pneumatyczne są coraz częściej wybierane jako zadaszenie kortów tenisowych, boisk piłkarskich i innych obiektów sportowych. Pozwalają ograniczyć wpływ deszczu, śniegu, wiatru oraz niskich temperatur na codzienne użytkowanie obiektu. Dzięki temu sezon sportowy może trwać znacznie dłużej, a w wielu przypadkach obiekt może być wykorzystywany także w okresie jesienno-zimowym.