Autostrada A1: jedenaście ofert na odcinek Woźniki-Pyrzowice

fot: ARC

Budowa trwała od października 2010 r. i kosztowała 53,2 mln zł

fot: ARC

Jedenaście ofert wpłynęło w przetargu GDDKiA na budowę 15-kilometrowego odcinka autostrady A1 między Woźnikami, a Pyrzowicami w woj. śląskim. Najtańszą z nich złożyło konsorcjum spółek z grupy Strabag - opiewa na 609,5 mln zł brutto.

To jeden z czterech trwających przetargów na budowę łącznie 56,9 km autostrady A1 między Częstochową (wraz z obwodnicą tego miasta) a Pyrzowicami, skąd A1 można już dojechać do czeskiej granicy. Łączny koszt budowy trasy z Częstochowy do Pyrzowic inwestor oszacował wstępnie na 2,974 mld zł; odcinek Woźniki-Pyrzowice - na 843,5 mln zł.

Realizację całego fragmentu A1 Częstochowa-Pyrzowice podzielono na cztery części: odcinek F od węzła Rząsawa do węzła Blachownia (ok. 20,3 km; projekt i budowa), odcinek G od węzła Blachownia do węzła Zawodzie (4,7 km; projekt i budowa), odcinek H od węzła Zawodzie do węzła Woźniki (16,7 km; tylko budowa) oraz odcinek I od węzła Woźniki do węzła Pyrzowice (ok. 15,2 km; tylko budowa).

Ich wykonawcy mają zostać wyłonieni w postępowaniach w formule przetargu ograniczonego, które trwają od początku marca ub. roku. Zgodnie z założeniami Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w pierwszym etapie chodziło o selekcję firm pod kątem ich potencjału. Do rozpoczętego jesienią etapu składania ofert dopuszczono firmy posiadające odpowiednie doświadczenie i zaplecze.

Pierwotne terminy składania ofert w przetargach na poszczególne odcinki A1 między Pyrzowicami i Rząsawą mieściły się między 27 listopada, a 11 grudnia. Terminy te wydłużano wobec dużej liczby pytań potencjalnych oferentów. We wtorek katowicki oddział GDDKiA poinformował o otwarciu ofert w pierwszym z przetargów - na odcinek I Woźniki-Pyrzowice.

Przedmiotem tego postępowania jest budowa odcinka autostrady A1 o długości 15,150 km z nawierzchni betonowej wraz z uzyskaniem pozwolenia na jej użytkowanie. W pierwszym etapie wybrano 20 potencjalnie zainteresowanych wykonawców. Ostatecznie swoje oferty złożyło 11 z nich; najtańszą - konsorcjum spółek Strabag Infrastruktura Południe sp z o. o. i Strabag sp z o. o.

W najbliższy piątek otwarte mają zostać oferty w przetargu na odcinek H Zawodzie-Woźniki. Terminy składania ofert na dwa kolejne odcinki przypadają w marcu br. Listy zaproszonych do drugiego etapu obejmują 17 potencjalnych wykonawców dla odcinka F oraz 20 - dla odcinków G i H.

Na kryteria oceny ofert w drugim etapie wszystkich czterech postępowaniach ma składać się cena (90 proc.) i okres gwarancji (10 proc.). Dla odcinków F i G okres realizacji wynosi 33 miesięcy, a dla odcinków H oraz I - 30 miesięcy (od dnia podpisania umowy, z wyłączeniem okresów zimowych, czyli od 15 grudnia do 15 marca). Oznacza to, że jeśli udałoby się podpisać umowy przed połową 2015 r., cała ta część autostrady mogłaby być gotowa w 2018 r.

Rozpisanie w marcu ub. roku przetargów na A1 z Pyrzowic do Rząsawy było efektem przyjęcia przez rząd Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2011-2015. Inwestycja znalazła się też na pierwszych miejscach listy projektów podstawowych Kontraktu Terytorialnego dla woj. śląskiego (to porozumienie rządu z samorządem ws. koordynowania dużych, ważnych dla regionu inwestycji) oraz listy zadań inwestycyjnych projektu Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2020.

W tym samym projekcie Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2020, a także w Kontrakcie Terytorialnym dla woj. śląskiego, na listach rezerwowych umieszczono budowę dalszego fragmentu A1 z Tuszyna do Rząsawy (81,6 km; odcinki A-E). Po zakończeniu trwającej już budowy A1 między Strykowem i Tuszynem w woj. łódzkim, a także przygotowanej budowy fragmentu Pyrzowice-Rząsawa, będzie to ostatni niezrealizowany fragment tej arterii.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Pilny apel Okręgowego Inspektora Pracy. Chodzi o upały

Piotr Kalbron, Okręgowy Inspektor Pracy zaapelował do pracodawców o podejmowanie działań ograniczających wpływ wysokich temperatur na warunki pracy.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Basen nieczynny, zawiniły szkody górnicze

Jeden z basenów na terenie kąpieliska odkrytego w Bytomiu uległ poważnej awarii. W ubiegłym tygodniu, najprawdopodobniej na skutek szkód górniczych, pękła żelbetowa konstrukcja basenu.

Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci w województwie śląskim

To będzie pierwsze takie miejsce w województwie śląskim. Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci. Zanim jednak placówka zacznie pomagać najmłodszym pacjentom, potrzeba szesnastu milionów złotych na dokończenie budowy i wyposażenie obiektu. Fundacja apeluje o pomoc i uruchamia zbiórkę.