Atomowa umowa PGE
fot: gepower.com
GE w porozumieniu z Hitachi (GEH) zasłynęła projektem najnowocześniejszych reaktorów ABWR (Advanced Boiling Water Reactor)
fot: gepower.com
Pracę nad budową polskich siłowni atomowych nabierają tempa. Polska Grupa Energetyczna SA podpisała umowę z GE Hitachi Nuclear Energy - informację taką portal nettg.pl otrzymał z biura prasowego amerykańskiej firmy. Kontrakt dotyczy współpracy w zakresie polskich planów budowy komercyjnych elektrowni jądrowych nowej generacji.
W ramach kontraktu GEH pomoże PGE w realizacji studium wykonalności budowy reaktorów. Polski koncern przewodzi krajowej inicjatywie powstania w Polsce dwóch elektrowni atomowych. Każda z nich ma być wyposażona w dwa bloki jądrowe. Zakończenie budowy pierwszego bloku planuje się na rok 2020
W polskich elektrowniach ma być wykorzystana technologia jaką oferuję GEH. Chodzi dokładnie o reaktory. Brane są pod uwagę dwa ich typy. Pierwszy to ABWR (Advanced Boiling Water Reactor) o mocy 1350 MW. Drugi proponowany model to ESBWR (Economic Simplified Boiling Water Reactor) o silę 1 520 MW, który jest najnowszym procuktem GEH. Jest to jednostka wyposażona w zaawansowane pasywne systemy bezpieczeństwa.
Rdzeń ESBWR jest chłodzony poprzez cyrkulacje chłodziwa. Koszty jego budowy i eksploatacji są dużo niższe w porównaniu z rekatorami poprzednich generacji. Obecnie przechodzi proces certyfikacji przed amerykańską Komisją Nadzoru Jądrowego. Prawdopodobnie procedura zakończy się w przyszłym roku.
Polskie plany budowy elektrowni atomowych są związane z dywersyfikacją źródeł energii oraz z ograniczeniem emisji dwutlenku węgla co jest związane ze stanowiskiem państw UE. Uzgodniły one bowiem redukcje gazów cieplarnianych o 20% do roku 2020.
GE Hitachi Nuclear Energy - z siedzibą w miejscowości Wilmington w stanie North Carolina, jest czołowym światowym dostawcą technologii reaktorowych i usług dla energetyki jądrowej. W czerwcu 2007 r. powstał globalny sojusz pomiędzy GE oraz Hitachi, którego celem jest obsługa ogólnoświatowej branży energetyki jądrowej. GEH kieruje się strategią zakładającą budowę szerszej gamy rozwiązań, które umożliwiają pełniejsze wykorzystanie parametrów nowych reaktorów i świadczenie zaawansowanych usług.