Atom - jeden z ośmiu kierunków polityki energetycznej Polski

fot: Maciej Dorosiński

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski przypomniał, że Gaz-System, prowadzi inwestycję postawienia drugiego terminala LNG Zatoce Gdańskiej

fot: Maciej Dorosiński

Wdrożenie energetyki jądrowej jest jednym z ośmiu głównych kierunków, określonych w projekcie Polityki Energetycznej Polski - oświadczył pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski na konferencji MAEA w Wiedniu.

Naimski przedstawił w poniedziałek, 16 września, stanowisko Polski na dorocznej Konferencji Generalnej Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. Pełnomocnik oświadczył, że polski rząd przygotowuje transformację sektora energetycznego w Polsce, a "wdrożenie energetyki jądrowej jest jednym z ośmiu filarów określonych w projekcie Polityki Energetycznej Polski do 2040 r."

Jak oświadczył Piotr Naimski, pierwszy reaktor o mocy 1-1,5 GW zostanie uruchomiony w 2033 r., a kolejne pięć - w odstępach dwuletnich do 2043 r.

- Polska wybrała ten kierunek, ponieważ elektrownie jądrowe zapewniają stabilność wytwarzania energii przy praktycznie zerowej emisji zanieczyszczeń powietrza i gazów cieplarnianych - mówił. Dodał, że w tym samym czasie, dzięki energetyce jądrowej, możliwa będzie dywersyfikacja struktury produkcji energii elektrycznej po rozsądnych kosztach, co zapewni bezpieczeństwo energetyczne kraju i konkurencyjność gospodarki.

Projekt Polityki zakłada budowę sześciu bloków jądrowych o łącznej mocy 6-9 GW.

- Potrzebujemy takiego pewnego źródła, by odpowiedzieć na przewidywany wzrost konsumpcji energii i zastąpić wycofywane moce wytwórcze - dodał Naimski.

Pełnomocnik przypomniał, że przed miesiącem dobiegła końca symulacja procesu licencjonowania bloku jądrowego, przeprowadzona przez zespół z polskiego regulatora jądrowego PAA (Państwowa Agencja Atomistyki). Zgromadzono dużą liczbę uwag i doświadczeń, które zostaną użyte do ulepszenia planu działań.

W corocznej Konferencji Generalnej MAEA uczestniczą wysocy przedstawiciele 171 krajów członkowskich. Podczas spotkania następuje podsumowanie działań podjętych w ostatnim roku oraz ustalenie priorytetów w zakresie pokojowego wykorzystania energii jądrowej na kolejnych 12 miesięcy. W imieniu polskiego rządu Piotr Naimski zadeklarował pełne poparcie dla obecnej działalności MAEA.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.