ARP: stabilny korytarz cen węgla we wrześniu

fot: Jarosław Galusek/ARC

Zmniejszenie światowej produkcji węgla zahamowało spadek cen surowca na rynkach międzynarodowych

fot: Jarosław Galusek/ARC

- Minione dwa tygodnie na globalnych rynkach węglowych, w tym także na rynku europejskim, upłynęły pod znakiem pozytywnej stabilizacji. Nie można jednak mówić o całkowitym uspokojeniu i przewidywalności, szczególnie w kontekście kolejnych "wyczynów" Korei Północnej - oceniają analitycy katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu w najnowszym raporcie o sytuacji na rynkach surowcowcyh z połowy września. 

Ceny węgla energetycznego w portach ARA wahały się zaledwie w niewielkim zakresie z lekką tendencją wzrostową w kierunku progu 90 dol./t, coraz bardziej przyzwyczajając wszystkich do korytarza 88 – 91 dol./t.
- Poziom ten ma swoje rynkowe uzasadnienie wyrażające się w wysokiej dynamice PKB gospodarek europejskich i sprzyja coraz szybciej zbliżającym się negocjacjom pomiędzy producentami węgla i wytwórcami energii. Wydaje się, że w najbliższym czasie presję na ceny wywoływać będą m.in. informacje ze Stanów Zjednoczonych o kosztach usuwania szkód huraganów Harvey i Irma, jak
również dalsze dane napływające z gospodarki chińskiej - przewidują autorzy opracowania.

Dodają zarazem, że dane dane z USA po zniszczeniach pogodowych, ale zwłaszcza z rynku chińskiego są równocześnie największym zagrożeniem dla dobrych cen z uwagi na ich wysoką tym razem niepewność.

Autorzy ARP zauważają z pewnym zaskoczeniem, że niezwykle niski wpływ na rynki mają zbliżające się wybory parlamentarne w Niemczech - największej gospodarce Europy i Unii Europejskiej - wyznaczone na 24 września tego roku.

Za objaw stabilizacji na rynku węgla analitycy ARP uznali także obecne wzrosty cen węgla koksowego, a mianowicie powrót do poziomu 210 dol./t za surowiec typu hard premium.
- Tym razem jest to efekt stopniowego, powolnego wzrostu, a nie rezultat wpływu zjawisk spekulacyjnych lub gwałtownych ruchów nabywców - podkreślają.

Specjaliści zastrzegają, że ogromnie ważnym i nieprzewidywalnym czynnikiem na rynkach surowców związanych z przemysłem stalowym i węglem koksowym, mogą być wydarzenia wojenno-polityczne w Korei Północnej, której nieobliczalny reżim nie przestaje prowokować światowej opinii testami rakiet średniego zasięgu, które mogą być uzbrojone głowicacmi jądrowymi lub rewelacje o posiadaniu przez "ludowo-demokratyczną" dyktaturę bomby wodorowej o ogromnej sile rażenia.

- W kontekście kolejnych "wyczynów" Korei Północnej realne jest tym razem zagrożenie dla Japonii, stanowiącej barometr cenowy dla przemysłu stalowego i węgla koksowego. Decydować może ono w dalszych okresach o poziomie ryzyka i chęci do dalszego inwestowania, szczególnie w obliczu coraz bardziej widocznej bezradności głównych mocarstw i organizacji światowych - oceniają analitycy Polskiego Rynku Węgla.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.