ArcelorMittal: wkrótce pierwsza stal z nowego konwertora

1511449924 wielki piec nr2 ampoland

fot: ArcelorMittal Poland

Wielki piec nr 2 w dąbrowskiej hucie AM Poland przejdzie naprawę, która pozwoli na jeszcze kilka lat pracy

fot: ArcelorMittal Poland

W pierwszej połowie grudnia w dąbrowskim oddziale koncernu hutniczego ArcelorMittal Poland (AMP) planowany jest pierwszy wytop stali w nowym konwertorze. To trzeci konwertor tlenowy wymieniany w ostatnich latach w stalowni huty w Dąbrowie Górniczej.

Konwertor tlenowy to jedno z kluczowych urządzeń w procesie produkcji stali - to w nim, w stalowni, ze złomu i surówki żelaza wytopionej w wielkim piecu powstaje stal.

Według informacji przedstawicieli koncernu AMP, w drugiej połowie listopada nowy, ważący ponad 700 t konwertor został wstawiony na stanowisko robocze. Do jego transportu użyto dwóch suwnic o udźwigu 500 t każda. Następnie rozpoczęło się wyposażanie go w urządzenia sterownicze. Na początek grudnia zaplanowano tzw. testy na zimno, a około 12 grudnia przewidywany jest pierwszy wytop stali.

To trzeci konwertor wymieniany w ostatnich latach w dąbrowskiej hucie. W latach 2014 i 2016 wymienione zostały odpowiednio konwertory numer 2 i 1.

"Również w technologii przychodzi czas na pokoleniową wymianę. Robimy kolejny krok w kierunku poprawy warunków BHP, środowiskowych, a także unowocześnienia i automatyzacji procesów technologicznych" - wyjaśnił cytowany w komunikacie prasowym dyrektor dąbrowskiej stalowni Tomasz Dziwniel. Ocenił, że modernizacja urządzeń zapewni hucie stabilną produkcję w perspektywie kilkudziesięciu lat.

Kontrakt na wymianę i modernizację konwertora realizowany jest "pod klucz" - za dostawę, demontaż starego i montaż nowego urządzenia odpowiedzialne jest konsorcjum firm Primetals Austria i ZKS Ferrum z Katowic.

Wymiana konwertora to nie jedyna prowadzona obecnie inwestycja w dąbrowskiej hucie. Jesienią tego roku, kosztem ponad 100 mln zł, rozpoczęła się kompleksowa modernizacja systemu odpylania w stalowni. Inwestycja, służąca poprawie jakości powietrza, będzie gotowa w drugiej połowie 2018 r. Moc odpylania wzrośnie trzykrotnie. Ponadto, modernizowane są systemy odpylania dwóch taśm spiekalniczych, a działająca w pobliżu huty elektrociepłownia Tameh (wspólne przedsięwzięcie ArcelorMittal i koncernu energetycznego Tauron) buduje instalację odsiarczania i odazotowania spalin. Łączna wartość wszystkich tych przedsięwzięć przekracza 700 mln zł.

W ostatnim czasie koncern ArcelorMittal Poland potwierdził także, że planuje remont jednego z dwóch wielkich pieców w oddziale w Dąbrowie Górniczej, co przedłuży pracę tego urządzenia o kilka lat. Nie będzie to jednak generalny remont, co wzbudziło niepokój związkowców o miejsca pracy w hucie.

ArcelorMittal Poland jest największym producentem stali w Polsce - skupia ok. 70 proc. potencjału produkcyjnego polskiego przemysłu hutniczego; w jego skład wchodzi pięć hut: w Krakowie, Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu, Świętochłowicach i Chorzowie. Do grupy należą także Zakłady Koksownicze Zdzieszowice, będące największym producentem koksu w Polsce i Europie.

ArcelorMittal Poland zatrudnia ponad 11 tys. osób; kolejne ponad 3 tys. pracuje w spółkach zależnych. Firma produkuje stalowe wyroby długie, płaskie, specjalne oraz półwyroby na potrzeby m.in. budownictwa, przemysłu AGD i transportowego. Wartość dotychczasowych inwestycji AMP to ok. 6 mld zł. Firma należy do globalnego koncernu ArcelorMittal - największego na świecie producenta stali. 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak zagospodarować potencjał zlikwidowanej kopalni? Mają na to pomysł

Nieczynne szyby kopalniane zostaną wykorzystane jako system poboru i zatłaczania wód

Większość Polaków chce wyjechać na wakacje latem

Wyjazd na wakacje w lecie planuje 79 proc. Polaków, a połowa z nich nie opuści kraju - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej i Travelist. Uczestnicy badania szacują, że koszt wyjazdu w tym roku na jedną osobę wyniesie od 1001 do 2000 zł.

Transformacja ciepłownictwa w kierunku niższych emisji, przy stabilnych cenach ciepła?

Zmniejszenie poziomu emisji dwutlenku węgla przez sektor ciepłownictwa przy zachowaniu bezpieczeństwa dostaw ciepła i akceptowalnych cen dla odbiorców - to główny cel projektu uchwały o strategii ciepłownictwa, którego założenia opublikowano we wtorek.

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.