ArcelorMittal Poland: wielkie inwestycje w krakowskiej hucie

1482818079 huta krakow arcelormittal poland

fot: ArcelorMittal Poland

Mijający rok był szczególny dla krakowskiej huty ze względu na skalę i wartość projektów inwestycyjnych, których łączna wartość przekroczyła 500 mln zł. Oznacza to, że przeszło połowa środków inwestowanych przez koncern ArcelorMittal w tym roku w Polsce, trafiła do huty w Krakowie

fot: ArcelorMittal Poland

Ponad 500 mln zł wyniosła wartość inwestycji zrealizowanych w br. w krakowskiej hucie ArcelorMittal Poland. Remont jedynego wielkiego pieca, modernizacja konwertora, rozbudowa walcowni gorącej oraz nowa linia ocynkowania wpłynęły na udoskonalenie produkcji i ochronę środowiska.

Jak poinformował PAP prezes ArcelorMittal Poland Sanjay Samaddar, mijający rok był szczególnie interesujący dla krakowskiej huty ze względu na skalę i wartość projektów inwestycyjnych, których łączna wartość przekroczyła 500 mln zł. Oznacza to, że przeszło połowa środków inwestowanych przez koncern w tym roku w Polsce, trafiła do huty w Krakowie.

W części surowcowej krakowskiej huty zrealizowano inwestycje o wartości 200 mln zł. Najważniejszą z nich był remont jedynego wielkiego pieca, który zakończył się latem tego roku. Zakres generalnego remontu obejmował: wymianę "garu" (czyli wyłożenia węglowego) pieca, montaż 1700 ton nowych chłodnic i 24 nowych zestawów dyszowych, modernizację systemu automatyki i sterowania pieca, budowę nowego zamkniętego układu chłodzenia pieca, modernizację systemu odpylania oraz wymianę i remont nagrzewnic. Koszt wszystkich zadań przekroczył 175 mln zł.

Według przedstawiciela spółki, trzy ostatnie działania w znaczącym stopniu ograniczą wpływ krakowskiej huty na środowisko naturalne. Dzięki nowemu zamkniętemu układowi chłodzenia huta na potrzeby chłodzenia wielkiego pieca nie będzie już pobierała wody z Wisły.

Modernizacja dwóch elektrofiltrów (hali namiarowni i hali lejniczej) pozwoliła spełnić wymogi dla emisji do powietrza wynikające z unijnej dyrektywy o emisjach przemysłowych (IED) w lipcu tego roku, a więc na dwa lata przed wymaganym prawem terminem. Z kolei wymiana i remont nagrzewnic pozwoliły podnieść temperaturę gorącego dmuchu o ok. 100 st. Celsjusza, a tym samym ograniczyć zużycie koksu.

Kolejnych 300 mln zł ArcelorMittal Poland wydał na przedsięwzięcia w części przetwórczej krakowskiej huty. Chodzi przede wszystkim o rozbudowę walcowni gorącej, której zdolności produkcyjne zwiększyły się o 900 tys. ton rocznie oraz budowę nowej linii ocynkowania o zdolnościach produkcyjnych wynoszących prawie 400 tys. ton rocznie.

- Te inwestycje są ważne z dwóch powodów, po pierwsze ze względu na ochronę środowiska - spełniamy dyrektywę IED na dwa lata przed jej wejściem w życie. Ponadto przedsięwzięcia w części przetwórczej pozwolą zaspokoić rosnące w Polce zapotrzebowanie na stal w obszarze produktów płaskich, czyli blach w takich sektorach, jak przemysł AGD czy budownictwo - zaznaczył Samaddar.

Podkreślił, że podjęta dwa lata temu decyzja dotycząca generalnego remontu wielkiego pieca była strategiczna dla dalszej przyszłości krakowskiej huty i zapewnia jej funkcjonowanie przez dwie lub nawet trzy najbliższe dekady.

Według prezesa krakowska huta po przeprowadzonych modernizacjach należy obecnie do najnowocześniejszych zakładów w grupie ArcelorMittal.

- Zarówno Kraków, jak i inne nasze zakłady są dobrze przygotowane na to, żeby zaspokoić rosnące w Polsce zapotrzebowanie na stal, które wynika przede wszystkim z planowanych projektów infrastrukturalnych, takich jak modernizacje sieci dróg i sieci kolejowej - zaznaczył Samaddar.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.