ArcelorMittal: liczą na wznowienie dostaw od JSW

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Na koniec grudnia w siedmiu polskich zakładach ArcelorMittal pracowało 12,3 tys. osó

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

ArcelorMittal Poland ma nadzieję, że w poniedziałek (2 lutego) JSW wznowi wysyłkę węgla do jego koksowni. Przedstawiciele hutniczego koncernu akcentują, że bezpieczeństwo dostaw w kolejnych kilku dniach będzie miało kluczowe znaczenie dla utrzymania ciągłości produkcji.

W czwartek ArcelorMittal Poland wyraził "głębokie zaniepokojenie" sytuacją w Jastrzębskiej Spółce Węglowej i wstrzymaniem dostaw węgla dla jego koksowni w Zdzieszowicach i w Krakowie. Koncern zaalarmował m.in., że po wyczerpaniu trzydniowych zapasów uszkodzonych może tam zostać dziewięć baterii koksowniczych.

W sobotę rzeczniczka ArcelorMittal Poland Sylwia Winiarek przekazała PAP, że dostawy węgla koksującego z Jastrzębskiej Spółki Węglowej nie zostały dotąd wznowione. - Wczoraj otrzymaliśmy niewielki transport węgla typu 34, który nawet w krótkiej perspektywie nie poprawia naszej sytuacji - zaznaczyła Winiarek.

Wyjaśniła, że koncern jest w stanie zabezpieczyć dostawy w perspektywie średnio- i długoterminowej; wkrótce przypłynąć mają statki z węglem zamorskim. Nie wpływa to jednak na sytuację w krótkim terminie.

- Bezpieczeństwo dostaw w kolejnych kilku dniach będzie miało kluczowe znaczenie dla utrzymania ciągłości produkcji, więc mamy nadzieję, że JSW w poniedziałek wznowi wysyłki - podkreśliła rzeczniczka ArcelorMittal Poland.

Węgiel z JSW zasila m.in. dwie koksownie ArcelorMittal Poland w Zdzieszowicach i w Krakowie, których łączne zdolności produkcyjne przekraczają 4,5 mln ton. W czwartek do koncernu dotarło pismo z JSW, z informacją o bardzo wysokim prawdopodobieństwie ogłoszenia przez tę spółkę wystąpienia siły wyższej - z powodu protestów i strajków w kopalniach.

Od środy w kopalniach JSW trwa bezterminowy strajk. Zarząd JSW ogłosił niedawno plan oszczędnościowy przekonując, że jest on konieczny, aby trwale poprawić kondycję firmy. W czwartek związkowcy rozmawiali z radą nadzorczą JSW, potem RN przez kilka godzin obradowała z zarządem. Efektem było m.in. późniejsze zaproszenie związków do podjęcia rozmów z zarządem.

Pierwsze takie spotkanie odbyło się w piątek - zgodnie z żądaniem związków, bez udziału prezesa JSW Jarosława Zagórowskiego. Kolejne rozmowy mają rozpocząć się w poniedziałek rano. Prócz reprezentacji związków i zarządu JSW (bez Zagórowskiego) mają w nich wziąć udział b. wicepremier i minister pracy Longin Komołowski w roli mediatora oraz dwaj obserwatorzy: szef rady nadzorczej JSW Józef Myrczek oraz przedstawiciel Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Regionu Śląsko-Dąbrowskiego.

Grupa JSW to największy producent węgla koksowego typu 35 (hard) i znaczący producent koksu w Unii Europejskiej. Należą do niej m.in. koksownie zabrzańskie, wałbrzyskie oraz koksownia Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej - łącznie produkują one ok. 4 mln ton koksu rocznie.

ArcelorMittal Poland jest największym producentem stali w Polsce, skupiającym ok. 70 proc. potencjału polskiego przemysłu hutniczego. W skład firmy wchodzi pięć hut: w Krakowie, Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu, Świętochłowicach i Chorzowie. Do koncernu należą też Zakłady Koksownicze Zdzieszowice, największy producent koksu w Europie o zdolności produkcyjnej rzędu 4,2 mln ton koksu rocznie.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.