Apel. Wyślijmy pomoc techniczną do Turcji

1557419493 adam abramowicz fb aa

fot: Facebook (A. Abramowicz)

Adam Abramowicz wyliczył, że w Polsce możliwa byłaby likwidacja obowiązku płacenia składek na ZUS przez samozatrudnionych

fot: Facebook (A. Abramowicz)

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców w stanowisku skierowanym do ministra spraw zagranicznych oraz ministra spraw wewnętrznych zwrócił się z apelem o wysłanie pomocy technicznej do Turcji w celu gaszenia pożarów w pobliżu elektrowni, dla której pracują polscy przedsiębiorcy - poinformowało w czwartek biuro rzecznika.

Ze względu na interesy polskich przedsiębiorców Polska powinna zaoferować wsparcie. W imieniu tych przedsiębiorców współpracujących z podmiotami tureckimi apeluję o wysłanie pomocy - wskazał w piśmie Rzecznik MŚP Adam Abramowicz.

Jak przypomniano w komunikacie, Turcja mierzy się obecnie z falą pożarów. Pomoc w tej sprawie zaoferowała Unia Europejska. W latach 80-tych i 90-tych polskie firmy wybudowały w tym kraju kilka elektrowni zasilanych węglem brunatnym. Do dziś to polskie firmy z sektora MŚP świadczą w nich usługi modernizacji i serwisu. Zdaniem Rzecznika MŚP ok. 100 polskich specjalistów pracuje obecnie na rzecz elektrowni tureckich.

Rzecznik MŚP w piśmie skierowanym do resortów podkreśla, że jedna z elektrowni Kemerkoy/Teniko, w której polscy inżynierowie są głównymi wykonawcami została ewakuowana z powodu zagrożenia pożarowego. Dlatego w imieniu polskich przedsiębiorców współpracujących z podmiotami tureckimi Adam Abramowicz apeluje o wysłanie pomocy technicznej w celu gaszenia pożarów w pobliżu elektrowni.

Taka pomoc będzie gestem ponadnarodowej solidarności, a zarazem pozytywnie wpłynie na wizerunek Polski i polskich firm działających na terenie Republiki Turcji - podsumowuje w piśmie Abramowicz.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Pod tym względem Polska wypada lepiej niż Czechy, Węgry i Niemcy

Polska ma niski wskaźnik inwestycji brutto do PKB, ale pod względem inwestycji netto wypada bardzo dobrze - ocenił BNP Paribas. Z jego analizy wynika, że po uwzględnieniu amortyzacji Polska wypada lepiej niż inne państwa regionu, np. Czechy, Węgry i Niemcy.

Katowice Airport i Politechnika Krakowska łączą siły. W Pyrzowicach przetestują technologie LiDAR

Politechnika Krakowska rozpoczyna współpracę naukową i dydaktyczną z Międzynarodowym Portem Lotniczym Katowice. Partnerstwo ma wesprzeć rozwój, bezpieczeństwo i niezawodność infrastruktury lotniska w Pyrzowicach. Studenci uczelni zyskają natomiast możliwość odbywania praktyk i staży w jednym z najważniejszych portów lotniczych w Polsce.

1541878885 solitaire rury zat finska nord stream 2

Podejrzany o wysadzenie Nord Streamu zatrzymany w Chorwacji. Wcześniej polski sąd odmówił wydania go Niemcom

Jak informują niemieckie media Wołodymyra Żurawlowa, obywatela Ukrainy podejrzanego przez prokuraturę Niemiec o udział w wysadzeniu gazociągów Nord Stream, zatrzymano w Chorwacji podczas zdjęć do thrillera "Snake Island" inspirowanego tym zdarzeniem.

Budżet Obywatelski Katowic 2026. Mieszkańcy wybiorą spośród 214 projektów

Zakończyła się merytoryczna ocena projektów zgłoszonych do XIII edycji Budżetu Obywatelskiego w Katowicach. Pozytywnie zweryfikowano 214 z 268 propozycji, czyli blisko 80 proc. zgłoszonych zadań. Głosowanie mieszkańców odbędzie się od 10 do 23 września 2026 roku.