APEC: Konkretne zobowiązania klimatyczne dopiero w 2010

Światowi przywódcy na szczycie Forum Współpracy Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC) opowiedzieli się w niedzielę za przesunięciem zawarcia prawnie wiążącego paktu klimatycznego na rok 2010 lub później w ramach kompromisu przed grudniowym szczytem w Kopenhadze.

- Biorąc pod uwagę czynnik czasu oraz sytuację poszczególnych krajów, musimy w nadchodzących tygodniach skoncentrować się na tym, co jest możliwe, i nie dać się rozproszyć sprawom, które możliwe nie są - oświadczył premier Danii Lars Lokke Rasmussen, cytowany przez agencję Reutera.

- Porozumienie z Kopenhagi powinno dać upoważnienie dla dalszych negocjacji prawnych i ustanowić ostateczne terminy dla przedstawienia ich wyników - oświadczył Rasmussen przebywający w Singapurze, aby przedstawić swoje propozycje na szczycie APEC.

Dwustopniowy plan Rasmussena przewiduje zawarcie porozumienia politycznego na szczycie 7-18 grudnia w Kopenhadze, po którym nastąpi etap dalszych negocjacji dotyczących prawnie wiążących zobowiązań oraz transferu pieniędzy i technologii, który będzie wolniejszy, ale ograniczony terminami.

Da to m.in. Senatowi Stanów Zjednoczonych czas na uchwalenie przepisów ograniczających emisję związków węgla i pozwoli administracji Baracka Obamy na przedstawienie zobowiązań na rok 2020 i obietnic finansowych podczas szczytu klimatycznego ONZ w Bonn w połowie 2010 roku.

- Przywódcy uznali, że nierealistycznie jest oczekiwanie, iż wynegocjuje się pełne, wiążące prawnie porozumienie międzynarodowe przed szczytem w Kopenhadze, który rozpoczyna się za 22 dni - oświadczył amerykański negocjator Michael Froman po spotkaniu z przywódcami z USA, Chin, Japonii, Rosji, Meksyku, Australii i Indonezji.

- Uważamy, że lepiej mieć coś dobrego, niż nie mieć nic - powiedział minister spraw zagranicznych Chile Mariano Fernandez.

Szczyt w Kopenhadze uważany jest za ostatnią okazję, by społeczność międzynarodowa porozumiała się w sprawie dokumentu, który zastąpi protokół z Kioto, i wprowadzenia środków, które pomogłyby w walce z globalnym ociepleniem prowadzącym do podniesienia się poziomu mórz, powodzi i suszy.

Celem szczytu jest ustanowienie ambitnych celów związanych ze zmniejszeniem emisji gazów cieplarnianych oraz zebranie środków na pomoc krajom rozwijającym się w walce ze zmianami klimatycznymi.

- Przywódcy mają jasny pogląd, że obecny proces kierowany przez urzędników prowadzi do wielu trudności, dlatego nadszedł czas, aby w kwestiach politycznych wystąpili przywódcy - powiedział premier Australii Kevin Rudd po spotkaniu z Rasmussenem.

Nie wiadomo, czy Chiny, które obecnie emitują najwięcej związków węgla, poparły dwustopniową propozycję przedstawioną w Singapurze.

Chiński prezydent Hu Jintao w wypowiedziach po spotkaniu z Rasmussenem skoncentrował się na potrzebie ustanowienia mechanizmu finansowania, na podstawie którego kraje bogate będą udzielały pomocy w walce ze zmianami klimatycznymi krajom rozwijającym się.

Wtórował mu prezydent Meksyku Felipe Calderon, który powiedział, że jeśli w Kopenhadze uda się osiągnąć porozumienie w sprawie mechanizmu finansowania, będzie \"znacznie łatwiej ustanowić jasne i pragmatyczne środki\" walki z klimatem.

W sobotę prezydenci Francji i Brazylii wezwali kraje bogate, aby zmniejszyły emisję gazów cieplarnianych przed rokiem 2050 do co najmniej 80 proc. ich poziomu z roku 1990 oraz udzieliły krajom biednym znaczącej pomocy w walce z emisjami.

Komisja Europejska powtórzyła w niedzielę, że chce porozumienia zawierającego zobowiązania polityczne i liczby dotyczące finansowania, na podstawie którego będzie można prowadzić działania.

Pomimo rozmów w Singapurze dotyczących podjęcia pilnych działań związanych ze zmianami klimatycznymi w oświadczeniu wydanym na zakończenie szczytu 21 państw APEC usunięto wzmiankę o zmniejszeniu do 2050 roku emisji gazów cieplarnianych o połowę, która zawarta była w jego projekcie.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.