Alternatywy dla węgla

Rozwój energetyki wodnej i energii wód geotermalnych będzie ograniczony względami ekonomicznymi, ekologicznymi i lokalizacyjnymi - twierdzi prof. dr hab. inż. Ireneusz Soliński z Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii Akademii Górniczo-Hutniczej, przewodniczący Zespołu Sterującego Małopolsko-Podkarpackiego Klastra Czystej Energii.

Realizacja unijnych zobowiązań Polski do redukcji CO2 stawia energetykę cieplną opartą na węglu w bardzo trudnej sytuacji. Wychwytywanie i sekwestracja dwutlenku węgla spowoduje wzrost kosztów produkcji prądu o prawie 100 procent. Związane to będzie z wysokimi nakładami inwestycyjnymi. Pogorszona zostanie efektywność ekonomiczna tego sektora, ale równocześnie wzrośnie konkurencyjność energetyki opartej na źródłach odnawialnych i w tym względzie należy upatrywać szans rozwoju energetyki odnawialnej w Polsce.

Z dostępnych danych wynika, że osiągnięto umiarkowany udział odnawialnych źródeł energii w bilansie zużycia energii – 5,5 proc. Stosunkowo duża dynamika przyrostu zielonej energii (obecnie ok. 3,6 proc. udział w zużyciu energii elektrycznej) i biopaliw (ok. 1 proc. udział w zużyciu oleju napędowego i etyliny) stwarzają nikłą nadzieję na osiągnięcie celów dla tych podsektorów na 2010 rok (odpowiednio 10,4 proc. dla energii elektrycznej i 5,75 proc. dla biopaliw), które zostały ustalone dla Polski przez Unię Europejską.

Energia ze źródeł odnawialnych powinna być wykorzystywana lokalnie. Zapewniać będzie społecznościom możliwości utrzymania niezależności energetycznej, rozwoju regionalnego i powstawania nowych miejsc pracy, a także proekologicznej modernizacji, dywersyfikację i decentralizację krajowego sektora energetycznego. W polskich warunkach największe szanse rozwoju upatruje się w wykorzystaniu biomasy, energii wiatru i energii słonecznej w konwersji termicznej oraz pomp ciepła.

Rozwój energetyki wodnej i energii wód geotermalnych będzie ograniczony względami ekonomicznymi, ekologicznymi i lokalizacyjnymi.

W bilansie energii pierwotnej w okresie do 2020 roku energia ze źródeł odnawialnych może być alternatywą dla węgla w udziale nie większym niż 20 proc. Po wprowadzeniu technologii czystego węgla i rozwiązaniu problemów z odbudową mocy w energetyce oraz po podniesieniu sprawności generacji energii, będzie on nadal głównym i mam nadzieję efektywnym ekonomicznie, źródłem energii w Polsce. W dłuższej perspektywie realizacja zasad zrównoważonego rozwoju przez energetykę zawodową powinna być oparta na wykorzystaniu, jako źródła bilansującego rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczna i ciepło, nowoczesnych wysokotemperaturowych reaktorów jądrowych.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.