Aktywiści Greenpeace weszli na komin elektrowni Pątnów

Greenpeace wegiel3

fot: Greenpeace

Ten transparent aktywiści Greenpeace zamierzają rozwiesić na kominie elektrowni Pątnów

fot: Greenpeace

Aktywiści Greenpeace weszli dziś rano na komin elektrowni Pątnów i zamierzają rozwiesić flagę z napisem \"Węgiel, nie spalcie naszej przyszłości\". Ekolodzy wzywają w ten sposób polski rząd, aby zaprzestał blokowania unijnego pakietu klimatycznego. Greenpeace domaga się również zmiany polityki energetycznej opartej na węglu na rzecz odnawialnych źródeł energii i efektywności energetycznej - podał portal cire.pl, powołując się na informacje Greenpeace.

Elektrownia Pątnów jest zasilana węglem brunatnym, wydobywanym w pobliskiej kopalni Konin i emituje rocznie ok. 10 mln ton CO2, tj. więcej niż cała Łotwa. Dla utrzymania działalności elektrowni kopalnia planuje otworzyć nową odkrywkę - Tomisławice.

- Naszą akcję kierujemy do polskiego rządu, od którego domagamy się aby objął prawdziwe przywództwo w walce z globalnym ociepleniem. Oznacza to, że musi natychmiast przestać blokować unijny pakiet klimatyczny. Jednocześnie w powstającym właśnie dokumencie \"Polityka energetyczna Polski do 2030 roku\" musi zawrzeć konkretny plan odchodzenia od węgla na rzecz odnawialnych źródeł energii i efektywności energetycznej. Sprzeciwiamy się budowie nowych kopalni węgla brunatnego i zwiększaniu mocy w elektrowniach nim zasilanych. To najbardziej destrukcyjne dla klimatu paliwo kopalne musi przejść do historii - powiedziała Magdalena Zowsik, koordynatorka kampanii klimatyczno–energetycznej w Greenpeace Polska.

Działania Greenpeace w Polsce są częścią ogólnoświatowej kampanii Greenpeace „Quit Coal”, czyli „Odejdźmy od węgla”. Ekolodzy przekonują, że spośród wszystkich paliw węgiel najbardziej przyczynia się do zmian klimatu.

Wśród aktywistów biorących udział w dzisiejszej akcji jest Will Rose, jeden z 6 ekologów, którzy w październiku 2007 podczas akcji Greenpeace w elektrowni Kingsnorth w Wielkiej Brytanii usiłowali doprowadzić do jej zatrzymania. Akcja była wyrazem sprzeciwu wobec planów budowy nowych elektrowni węglowych w Wielkiej Brytanii. Sąd uniewinnił aktywistów uznając, że ich działanie podyktowane było wyższą koniecznością. Podkreślił jednocześnie, że potencjalne straty spowodowane przez ekologów byłyby o wiele mniejsze niż straty powodowane emisją CO2 przez tę elektrownię.

Policja co prawda usunęła ekologów Greenpeace protestujących od godzin porannych przed bramą zespołu elektrowni Pątnów-Adamów-Konin, ale na 150-metrowym kominie elektrowni w dalszym ciągu przebywa 11 ekologów - podał portla cire.pl za doniesieniami PAP.

Ekolodzy Greenpeace z 10 krajów europejskich rozpoczęli we wtorek rano protest przed zespołem elektrowni. Żądają włączenia w \"Politykę energetyczną kraju do 2030 roku\" planu stopniowego odchodzenia od węgla, przedstawienia na konferencja klimatycznej w Poznaniu planu działania, który umożliwi Polsce osiągnięcie minimum 15 proc. energii ze źródeł odnawialnych do 2020 roku.

Żądają też odstąpienia od planów budowy kolejnych odkrywek węgla brunatnego w Polsce.

Zobacz także:
Protest ekologów przed elektrownią w Koninie

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak skrócić czas załadunku i rozładunku w magazynie? Sprawdź, jak zwiększyć wydajność

W sprawnie funkcjonującym magazynie każda minuta ma znaczenie. Im szybciej przebiega załadunek i rozładunek towarów, tym większa jest przepustowość obiektu, mniejsze ryzyko opóźnień i niższe koszty związane z przestojami pojazdów i pracowników. W dobie rosnących wymagań rynku logistycznego przedsiębiorstwa coraz częściej poszukują rozwiązań, które pozwolą usprawnić procesy przeładunkowe i zwiększyć efektywność całego łańcucha dostaw.

Polska drugim w UE producentem truskawek

Polska, po Hiszpanii, jest największym producentem truskawek w UE. Należą one do ulubionych owoców Polaków, są też chętnie kupowane przez odbiorców zagranicznych. W latach 2016-2025 eksportowano od 45 - 70 proc. krajowej produkcji truskawek - poinformował PAP Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Na konta górników ma wpłynąć dzisiaj dodatkowa nagroda roczna

Związki zawodowe działające w KGHM przypominają, że 22 czerwca ma zostać wypłacona dodatkowa nagroda roczna za 2025 rok. 9 czerwca odbyło się Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy, które zatwierdziło sprawozdanie finansowe spółki.

W poniedziałek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,94 zł za litr, diesel - 6,12 zł za litr

W poniedziałek, podobnie jak w sobotę i niedzielę, litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,94 zł, benzyny 98 - 6,61 zł, a oleju napędowego - 6,12 zł. Cena maksymalna wszystkich rodzajów paliw jest niższa niż w piątek.