Aktualności

Podwyżki albo umowa...

Wygląda na to, że związkowcy z Polskiej Grupy Górniczej oraz pozostałych spółek węglowych objętych umową społeczną będą musieli na razie powściągnąć apetyty na znaczne podwyżki pensji dla pracowników. Minister przemysłu stawia przed nimi alternatywę – przetrwanie albo wzrost wynagrodzeń. Przełom roku w ostatnich latach oznaczał rozpoczęcie negocjacji płacowych w

Zjeżdżalnia w kopalni? Ma być gotowa latem

Kopalnia Soli Bochnia prowadzi przebudowę bardzo ważnego wyrobiska z perspektywy prowadzenia ruchu turystycznego. To upadowa łącząca poprzecznik Seremak z niżej położoną komorą Ważyn. Prace górnicze podjęto tam jesienią 2023 r. Wyrobisko, w którym podjęli prace górnicy z działu wentylacji bocheńskiej kopalni, potocznie określane jest jako zjeżdżalnia Seremak. Prawda jest

1640089602 plaza kwbb2

Boją się transformacji

Organizacje związkowe z Oddziałów Elektrowni Bełchatów, KWB Bełchatów oraz Centrali PGE GiEK powołały Związkowy Komitet Protestacyjny. Związkowcy nie zgadzają się na zmniejszanie wydobycia węgla oraz zatrudnienia. Jak poinformowali związkowcy z kilkunastu central związkowych, Związkowy Komitet Protestacyjny został powołany we wtorek, 26 marca. „W imieniu pracowników

Nowe życie dla obiektów po KWK Wieczorek, miasto zapowiada przetarg

Katowicki samorząd wszczął procedurę przetargową ws. realizacji I etapu Hubu Gamingowo-Technologicznego: istniejące zabytkowe pokopalniane obiekty w rejonie katowickiego szybu Pułaski mają zostać zrewitalizowane i przystosowane do pełnienia funkcji związanych z branżą nowoczesnych technologii. Jak przekazała w piątek, 5 kwietnia, rzeczniczka katowickiego magistratu Sandra Hajduk,

Pożar w kopalni, trwa akcja

W piątek, 5 kwietnia, na poziomie 1290 kopalni Budryk odnotowano wzmożone ilości tlenków węgla, które mogły świadczyć o powstaniu pożaru. Żadnemu z pracowników nic się nie stało. Zagrożenie stwierdzono ok. godz. 23, w rejonie likwidowanej ściany Cz-3 - poinformował Tomasz Siemieniec, rzecznik prasowy Jastrzębskiej Spółki Węglowej, do której należy kopalnia Budryk. - Zgodnie

Fotele czekają

Kadrowe roszady w sektorze górniczym wciąż trwają. Przed świętami doszło do dymisji i rezygnacji. Natomiast z początkiem kwietnia swoją misję w zarządach zaczęli nowi menedżerowie. To jednak jeszcze nie koniec, bo do rozstrzygnięcia zostały jeszcze postępowanie kwalifikacyjne w niektórych spółkach oraz obsadzenie stanowiska prezesa Wyższego Urzędu Górniczego. Nowi

Tak się tutaj pracuje

Kopalnia Budryk jest dziś jednym z najgłębszych, a zarazem najnowocześniejszych zakładów eksploatujących węgiel kamienny w Europie. Tu inwestuje się nie tylko w maszyny i technologie, ale także w bezpieczeństwo pracy i ekologię. Budryk dysponuje również wyjątkowo zgraną i pracowitą załogą. Obszar górniczy ornontowickiej kopalni leży w centrum górnośląskiej niecki

1710408833 budryk jsw

Urodziny w Ornontowicach

30 lat temu w kopalni Budryk wydobyto pierwszą tonę węgla. Od tego czasu zakład stał się ważnym punktem na mapie gospodarczej, a węgiel koksowy z Budryka trafia do trzech odbiorców krajowych i czterech zagranicznych. Kopalnia Budryk jest najmłodszą kopalnią węgla kamiennego w Polsce. Uchwałę w sprawie budowy Kopalni Węgla Kamiennego Ornontowice podjęła 15 września 1978 roku

Zaslepka

Skrót wiadomości ze spółek giełdowych

Strata netto jednostki dominującej grupy PGE wyniosła w czwartym kwartale 2023 roku 8,04 mld zł wobec 614 mln zł straty przed rokiem - wynika z raportu rocznego spółki. PGE szacowała wcześniej skonsolidowaną stratę netto j.d. w IV kwartale właśnie na około 8,04 mld zł. PGE zakłada w 2024 roku spadek rdr powtarzalnej EBITDA w energetyce konwencjonalnej, ciepłownictwie i energetyce

Zaslepka

Złoty umocnił się do euro i dolara

Polska waluta w piątek ok. godz. 17.45 umacniała się do euro oraz dolara, a pozostawała stabilna do franka szwajcarskiego. Euro było wyceniane na 4,28 zł, dolar 3,95 zł, a frank szwajcarski na blisko 4,39 zł. Europejska waluta osłabiała się względem złotego o blisko 0,1 proc. i była wyceniana na 4,28 zł. Dolar amerykański tracił również ponad 0,1 proc. i kosztował 3,95 zł.

Zaslepka

Jest zgoda KE na wypłatę 6,3 mld euro z wniosku o płatność z KPO

Komisja Europejska zaakceptowała pierwszy polski wniosek o płatność z KPO w wysokości 6,3 mld euro - poinformowała w piątek na platformie X szefowa ministerstwa funduszy i rozwoju regionalnego Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Jak dodała szefowa MFiPR, czekamy już tylko na przelew, który do Polski powinien dotrzeć 15 kwietnia. Pierwszy wniosek o płatność z Krajowego Planu Odbudowy

Zaslepka

Prezes NBP: uwolnienie cen energii spowoduje podniesienie inflacji

W przypadku pełnego zniesienia tarcz energetycznych, co jest nieprawdopodobne, wskaźnik inflacji wzrósłby o 4 p.p. do 7,5 proc. na koniec roku - wskazał w piątek prezes NBP Adam Glapiński. Dodał, że utrzymanie obecnych rozwiązań spowoduje, że inflacja na koniec roku wyniesie 3,9 proc. - W przypadku pełnego zniesienia tarcz - to jest nieprawdopodobne, rząd z góry mówi, że tego nie

Zaslepka

PGE przygotowuje się do rozmów o planowanej elektrowni jądrowej

PGE przygotowuje się do rozmów z rządem o zaangażowaniu spółki w projekt planowanej elektrowni jądrowej w gminie Konin - poinformował prezes PGE Dariusz Marzec. Spółka czeka na wyniki analizy wykonalności inwestycji w tej lokalizacji. Prezes PGE Dariusz Marzec poinformował podczas piątkowej konferencji prasowej, że spółka będzie rozmawiać z rządem o planowanym projekcie budowy

Zaslepka

Renata Czech zrezygnowała z funkcji wiceprezesa PGE

Renata Czech, powołana w czwartek na funkcję wiceprezesa PGE ds. finansowych zrezygnowała z jej objęcia z przyczyn osobistych - poinformowała w piątek spółka. Jak podała PGE w komunikacie, do rady nadzorczej wpłynęło w piątek oświadczenie Renaty Czech o rezygnacji z objęcia funkcji z powodów osobistych. PGE Polska Grupa Energetyczna jest największym przedsiębiorstwem

Polskie górnictwo zaczyna przyciągać cudzoziemców

Marcowe Targi Turystyczne Holiday 2024 w Ostrawie zdominowała tym razem oferta turystyczna z Polski. W centrum uwagi nie znalazły się jednak kołobrzeskie plaże, a zabytki pogórnicze na Śląsku. - W tym roku na targach powiększyła się sekcja polska i zaprezentowano nowości. Polska naprawdę ma wiele do zaoferowania w dziedzinie turystki industrialnej, a do tego wszystkie atrakcje

Podwyżka wynagrodzeń w gliwickiej fabryce

W Fabryce Drutu Gliwice od marca wzrosły wynagrodzenia pracowników zakładu. Podwyżki wyniosły 500 zł brutto. Wyższe wypłaty wpłyną na ich konta najpóźniej 10 kwietnia - poinformowali przedstawiciele śląsko-dąbrowskiej Solidarności. Porozumienie płacowe przedstawiciele zakładowej Solidarności podpisali z pracodawcą w połowie marca. – Jesteśmy zadowoleni, udało nam się

1712324528 naukajazdy1

Materiały do nauki na prawo jazdy – sprawdź ofertę Image Prawo Jazdy

W ostatnich latach obserwuje się dynamiczny wzrost liczby osób, które decydują się na odbycie kursu na prawo jazdy. To zrozumiałe, ponieważ możliwość samodzielnego prowadzenia auta daje pełną swobodę i niezależność. W drodze do uzyskania upragnionych uprawnień dużym wyzwaniem dla kursantów jest egzamin teoretyczny, który wymaga gruntownego przygotowania i przyswojenia zasad

Rozmawiali o wydobyciu węgla pod Katowicami

W czwartek, 4 kwietnia, w kopalni Mysłowice-Wesoła odbyło się 28. posiedzenie Zespołu porozumiewawczego dla okresowej oceny wpływów eksploatacji górniczej kopalń Polskiej Grupy Górniczej na powierzchnię terenu w granicach administracyjnych miasta Katowice. Posiedzenie prowadził dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego w Katowicach. W obradach uczestniczyli: wiceprezydent miasta

Wybrano nowego prezesa i wiceprezesa węglowej spółki

W piątek, 5 kwietnia, zakończył się konkurs na nowy zarząd Południowego Koncernu Węglowego (dawniej Tauron Wydobycie). Nowym prezesem zarządu PKW został Łukasz Deja, a wiceprezesem ds. technicznych Wojciech Kamiński. „5 kwietnia 2024 roku Rada Nadzorcza Południowego Koncernu Węglowego S.A. odwołała z dniem 8 kwietnia 2024 roku dotychczasowy zarząd spółki: Pana Jacka Pytla -

Zaslepka

NBP: w marcu 2024 r. aktywa rezerwowe Polski wyniosły 187,7 mld euro

Na koniec marca 2024 r. oficjalne aktywa rezerwowe Polski, zarządzane przez NBP, wynosiły 187,7 mld euro, a w przeliczeniu na dolary amerykańskie 202,4 mld dolarów - poinformował w piątek Narodowy Bank Polski. Aktywa rezerwowe wzrosły o 14,5 mld euro. NBP w piątek opublikował dane o stanie oficjalnych aktywów rezerwowych. Wynika z nich, że na koniec marca 2024 r. ich stan wyrażony w

1712318853 chemiaus

Budynek chemii nawiąże do górniczej przeszłości regionu

Ponad 371 mln złotych otrzymał Uniwersytet Śląski na innowacyjne projekty z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Na liście znalazły się między innymi Śląskie Interdyscyplinarne Centrum Chemii, którego elewacja ma nawiązywać do górniczej przeszłości województwa śląskiego, a także inwestycje w panele fotowoltaiczne czy edukację na rzecz zielonej transformacji i zachowania

1675861572 turow pgegiek

PGE przedstawi rządowi koncepcję wydzielenia aktywów węglowych

Jeszcze w tym roku PGE przedstawi rządowi koncepcję wydzielenia aktywów węglowych z grupy - poinformował w piątek prezes PGE Dariusz Marzec. Dodał, że spółce zależy na jak najszybszym rozwiązaniu tego problemu, a model finansowy wydzielenia tych aktywów będzie zależał od ich wyceny. Prezes PGE Polska Grupa Energetyczna Dariusz Marzec poinformował w piątek podczas konferencji