Aktualności

Zaslepka

Hanysy i Gorole łączcie się w uśmiechu! (16)

Witóm Wos zaś! Ludzie, co sie to wyrobio w tyj polityce. I to za nasze piynióndze! Dyć to już – jak padali starzi ludzie – aże w rzyci szczypi.Wyboczcie te powiedzónko, ale przi tymu, jak godajóm nasze „elity”, to „rzyć” jest na najwyższym poziomie salonowej konwersacji. A tak po prowdzie, to roztómajte nasze „elity” tak godajóm, że furmón z szewcym po 5 piwach w

Zaslepka

Śląska Liga Amatorów: Remis na zakończenie

Wiertpol Katowice został mistrzem 19. edycji Śląskiej Ligi Amatorów. Walka o tytuł trwała do ostatniej kolejki sezonu, po którym, tradycyjnie już, mistrz zmierzył się z Reprezentacją Ligi. Spotkanie finalizujące sezon zakończyło się remisem 2:2. Mecz poprzedziła minuta ciszy dla uczczenia pamięci ofiar katastrofy w kopalni „Wujek” Ruch „Śląsk”, gdzie zginął jeden z

Smuda franciszek ARC

Franciszek Smuda: Nie wchodzę w żadne układy

Rozmowa z Franciszkiem Smudą, głównym kandydatem na trenera reprezentacji Polski w piłce nożnejReprezentacja Polski to spełnienie Pańskich marzeń i aspiracji zawodowych?- Jeszcze nie jestem jej trenerem, ale mam nadzieję, że PZPN postawi na mnie. A w ogóle co to za pytanie. Jasne, że marzę o tej posadzie i byłaby to dla mnie wielka sprawa. Tak jak dla każdego piłkarza ligowego

Mark lapka bytom tatra KAJ

Marek Łapka: Królowa szos znowu w drodze

Ile pieniędzy i wysiłku kosztuje przywrócenie do „życia” starego samochodu ten tylko wie, komu dane było dokonać podobnego wyczynu. Marek Łapka z Bytomia, były pracownik kopalni „Powstańców Śląskich”, uruchomił właśnie swą 50-letnią tatrę.Do tego wozu rzeczywiście wróciła dusza, a charakterystyczny terkot silnika chłodzonego powietrzem przywołuje w pamięci stare

Zaslepka

Piekary Śląskie: Czar starych fotografii

Poszukujesz zdjęć swych przodków? Interesują cię stare fotografie? Chcesz zaprezentować swoje zbiory? 29 października w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Piekarach Śląskich przy ulicy Kalwaryjskiej 62 odbył się wernisaż wystawy „Piekarzanie na starej fotografii – cz. II”. Jej organizatorami są Leon i Halina Wostalowie, mieszkańcy Piekar.– Zainteresowanie pierwszą edycją

Zaslepka

„RAK” wręczył statuetkiHanysa\"

Małgorzata Szejnert, Leszek Blanik, Bogdan Koczy, Arkadiusz Pawełek i Bogdan Stryj – to tegoroczni laureaci tytułu „Hanysa”. Ceremonia nadania tych, cieszących się dużą popularnością na Śląsku, wyróżnień odbyła się w ubiegły piątek w Miejskim Centrum Kultury im. Henryka Bisty w Rudzie Śląskiej.„Hanysy” przyznawane są od czternastu lat przez rudzki kabaret „RAK”.

Zaslepka

Rozstrzygnięcie konkursu im. Pawła Wróbla

23 października w Miejskim Domu Kultury „Szopienice-Giszowiec” rozstrzygnięty został XIX Ogólnopolski Konkurs dla Twórców Nieprofesjonalnych im. Pawła Wróbla.Na tegoroczną edycję konkursu wpłynęło 61 prac zgłoszonych przez 30 autorów. Jury przyznało cztery nagrody i jedno wyróżnienie. Pierwszą nagrodę otrzymała Anna Tengli-Truchel za pracę „Ludzka historia”. Dwie

Krupinski osadnik bar ARC

\"Krupiński\": Skuteczne zmagania z barem

Kopalnia „Krupiński” zaliczana jest do silnie zawodnionych. W ciągu doby z dołu wypompowuje się w niej około 4700 m3 wody. Nie sprawiałoby to kopalni problemu, gdyby nie fakt, że znajduje się w niej szkodliwy składnik – bar. Jeżeli nie jest usuwany, powoduje zanieczyszczenie wód powierzchniowych i osadników wodnych, do których trafia, a także „zarastanie” systemów

Rekordowa bhp jas mos TS

„Jas-Mos”: 120 pracowników w konkursie wiedzy o bezpieczeństwie i higienie pracy

Eugeniusz Węgrzyk, Adam Bieliński i Szymon Klimanek to zwycięzcy tegorocznego, ósmego już konkursu wiedzy o bezpieczeństwie i higienie pracy. Finałowa rozgrywka odbyła się 16 października w hotelu „Diament” w Jastrzębiu Zdroju.W tym roku do konkursu zgłosiło się ponad 120 pracowników. – Został pobity rekord. Zwykle uczestniczyło w nim około 80 pracowników. Wysoka

VII turniej zachnika ARC

VII Turniej im. Zchnika: Ogromna radość ze zwycięstwa

Zespół „Solidarności” z kopalni „Borynia” zwyciężył w VII Turnieju Halowej Piłki Nożnej im. Kazimierza Zachnika, organizowanym przez Zarząd Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność”.Tym razem zawody przeprowadzono w Jaworznie, w hali Miejskiego Centrum Kultury i Sportu. W turnieju startowało osiem drużyn, reprezentujących komisje zakładowe „S”. Związkowcy z

Podsiadlo jerzy GAL

Węglokoks z nową strategią

Rozmowa z Jerzym Pdosiadło, prezesem zarządu Węglokoksu SA:Ma Pan za sobą istotne doświadczenia związane z restrukturyzacją i prywatyzacją dużego podmiotu gospodarczego – Polskich Hut Stali. Czy Pana obecność w Węglokoksie świadczy o tym, że firma ta przejdzie podobną drogę?- Węglokoks jest obecnie tradycyjną centralą handlu zagranicznego, dinozaurem z minionej epoki, która

Zaslepka

WUG: Szkolenia dla inżynierów wentylacji

Przeszło pięćdziesięciu inżynierów ze służb wentylacyjnych i metanometrycznych z kopalń węgla kamiennego uczestniczyło w dwudniowym (26-27 października) seminarium w Wyższym Urzędzie Górniczym.Jego głównym wątkiem były „Działania prewencyjne w rejonach ścian, eksploatowanych przy współwystępowaniu zagrożenia metanowego II-IV kategorii oraz zagrożenia pożarami

Omnibusy TAL

Omnibusy wiedzy o bezpieczeństwie

Duża umiejętność koncentracji uwagi, nerwy ze stali i doskonała znajomość przepisów bhp. Te cechy charakteryzują liderów konkursów „Pracuję bezpiecznie”, które są organizowane w Kompanii Węglowej już od 6 lat. Tegoroczną rywalizację wiedzy wygrał 47–letni mechanik sprzętu ratowniczego Mieczysław Mokwa z KWK „Brzeszcze–Silesia”.Finałowe eliminacje odbyły się w

Mokwa mieczyslaw TAL

Mieczysław Mokwa: Zwycięzca konkursu BHP

Mieczysław Mokwa, mechanik sprzętu ratowniczego w KWK „Brzeszcze-Silesia”, zwycięzca konkursu BHP w Kompanii Węglowej:- Jak się okazało, wiedza z zakresu bhp przydaje się nie tylko podczas pracy zawodowej. Mnie pomoże zrealizować marzenie. Moją pasją są podróże motocyklowe. W ubiegłym roku byłem w Chorwacji. W przyszłym roku zabiorę żonę motorem do Grecji. 8 tysięcy

Kugiel misroslaw GAL

Mirosław Kugiel: Węgiel jest niezastąpiony

Trzy pytania do Mirosława Kugiela, przewodniczącego Związku Pracodawców Górnictwa Węgla Kamiennego, prezesa Kompanii Węglowej.Gratulując wyboru na stanowisko przewodniczącego Związku Pracodawców, zapytać chciałam o najbliższe plany tej organizacji.- Chcemy skupić się na budowaniu pozycji górnictwa w Polsce, uczestniczyć we wszystkich ważnych wydarzeniach dotyczących branży.

Malaszewicze greenpeace pl

Greenpeace zakończył protest w Małaszewiczach

Aktywiści Greenpeace zakończyli w piątek trwającą od trzech dni blokadę jednej z suwnic w kolejowym terminalu przeładunkowym w Małaszewiczach na granicy polsko-białoruskiej (Lubelskie). Protestowali tam przeciwko importowi węgla do naszego kraju i domagali się ograniczenia wykorzystywania tego paliwa oraz poparcia przez polską delegację planów porozumienia klimatycznego omawianych w

Zaslepka

W Polsce nastała moda na Technoparki

650 mln zł zainwestowano dotąd w polskie Technoparki, a połowa tych środków pochodziła z funduszy Unii Europejskiej. W Polsce nastąpiła moda na Technoparki, a ich rozwój związany jest ze strategią UE, która zakłada znaczącą pomoc finansową na te inicjatywy - wynika z raportu "Ośrodki Innowacji i Przedsiębiorczości w Polsce - Raport 2009", który opublikowano w

Zaslepka

TNS OBOP: Prestiż Śląska, kopalń i górników

W sytuacji wzmożonego zainteresowania społeczeństwa sytuacją górnictwa, po katastrofie w kopalni „Wujek - Śląsk”, w dn. 1-4 października 2009 r. TNS OBOP przeprowadził sondaż na temat społecznych wyobrażeń o górnictwie oraz opinii o jego problemach.•W 2009 r. 88proc. badanych zgadza się ze zdaniem – hasłem, że „węgiel to nasze bogactwo narodowe”, 82 proc., że

Zaslepka

Rada ds. Narodowego Programu Redukcji Emisji: Społeczna czy rządowa?

Polskie górnictwo węgla kamiennego stoi przed poważnym wyzwaniem, jakim jest europejski i światowy problem ocieplenia klimatu spowodowanego emisją dwutlenku węgla. Zagadnienie to nie jest jednoznaczne, a przynajmniej zdania na ten temat wśród naukowców są podzielone. Nie wnikając w to, trzeba przyznać, że tak, czy inaczej górnictwo problem ten musi podjąć. Niejeden już raz

Zaslepka

MG o połączeniu elektroenergetycznym z Kaliningradem

Polska chce rozbudowywać połączenia z systemami elektroenergetycznymi sąsiednich krajów, by umożliwić zarówno eksport, jak i import prądu w regionie. Spółka przesyłowa PSE Operator rozmawia m.in. z Rosją na temat połączenia z obwodem Kaliningradzkim, gdzie planowana jest budowa elektrowni jądrowej - powiedziała wiceminister gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińska.Zastrzegła,

Platf Baltic Beta LOTOS

MŚ wydłużyło koncesję Petrobalticu na wydobycie ropy i gazu ze złoża B 8

Minister Środowiska wydłużył o 15 lat koncesję należącej do Grupy Lotos spółki Petrobaltic na wydobycie ropy naftowej i gazu ziemnego ze złoża B 8 położonego w polskim obszarze Morza Bałtyckiego - poinformował Lotos w komunikacie.Dzięki tej decyzji wzrosły zasoby wydobywalne posiadane przez grupę kapitałową Lotosu. W przypadku ropy naftowej zasoby wydobywalne wzrosły o 1,5

Zaslepka

Tusk: Terminal LNG niezagrożony kontraktem z Rosją

Niezależnie od negocjowanego obecnie kontraktu z Rosją na dodatkowe dostawy gazu Polska zbuduje terminal LNG w Świnoujściu oraz będzie zwiększać własne wydobycie gazu - powiedział premier Donald Tusk w piątek na konferencji prasowej w Brukseli.- Niezależnie od tego, ile gazu z Rosji będziemy importować, budujemy pewne alternatywne możliwości. Dotyczy to złóż własnych i także