Aktualności

Zaslepka

Famur: 17,2 mln zł zysku w III kwartale

Famur, giełdowy producent maszyn górniczych, w trzecim kwartale bieżącego roku wypracował 17,2 mln zł skonsolidowanego zysku netto – poinformowała „Rzeczpospolita”. Spółka odnotowała obroty na poziomie 180 mln zł. Rok temu były one o 75 mln zł niższe, ale zysk wyniósł prawie 24,5 mln zł. Po trzech kwartałach tego roku producent maszyn

Zaslepka

Słaby III kwartał Kopeksu

Tylko 2,65 mln zł zarobił w III kwartale Kopeks – poinformowała „Rzeczpospolita”. W tym samym okresie w roku ubiegłym zysk spółki wyniósł prawie dziesięć razy więcej r. Grupa wypracowała nieco ponad 500 mln zł przychodów, czyli około o 100 mniej niż w trzecim kwartale 2009 r. Po dziewięciu miesiącach bieżącego roku producent maszyn

Zaslepka

Roman Łój: KHW nie pójdzie raczej sam na giełdę

O planach związanych z prywatyzacją Katowickiego Holdingu Węglowego mówił w poniedziałek w Katowicach Roman Łój, p.o. prezesa KHW.- Pierwsze podejście KHW do prywatyzacji miało miejsce w 2005 roku. To był bardzo dobry moment z dwóch względów: mieliśmy dobre wyniki finansowe a giełda z pewnością byłaby zainteresowana prywatyzacją KHW. Obecnie decyzję o

Korski2 GAL

Jacek Korski: Opóźnienie dokapitalizowania generuje dla Kompanii Węglowej koszty

O przyczynach, dla których prywatyzacja Kompanii Węglowej będzie możliwa prawdopodobnie dopiero po 2015 roku mówił w poniedziałek w Katowicach Jacek Korski, p.o. prezesa spółki.- Dokapitalizowanie Kompanii Węglowej wynoszące 400 mln zł nie zostało skonsumowane. Dodatkowo mamy do spłacenia ponad 1 mln zł zrestrukturyzowanych zobowiązań, głównie wobec

Lobodzinska boku

Joanna Strzelec-Łobodzińska: W 2011 dwie spółki gotowe do debiutu

W pierwszym półroczu 2011 roku do debiutu giełdowego gotowe będą dwie spółki. Jedną z nich będzie Węglokoks, drugą Katowicki Holding Węglowy – powiedziała w poniedziałek w Katowicach Joanna Strzelec-Łobodzińska, wiceminister gospodarki.- Powiązanie Węglokoksu z KHW nie jest przesądzone, natomiast wydaje się bardzo rozsądną opcją. Będzie to na pewno plus

Zaslepka

Jacek Korski o „Silesii” i „Bolesławie Śmiałym”

- Niebawem podpisana zostanie umowa rozporządzająca, dotycząca kopalni „Silesia” i kopalnia jako pierwsza w Polsce zostanie sprzedana. Ze strony Kompanii Węglowej dopełniliśmy wszystkich warunków zapisanych w warunkowej umowie sprzedaży – poinformował w poniedziałek Jacek Korski p.o. prezesa zarządu Kompanii Węglowej.Prezes Korski mówił także o

Zaslepka

Ostatnie pożegnanie dr. inż. Eugeniusza Wróbla

We wtorek 16 listopada 2010 r. o godz. 11.00 w parafii św. Jadwigi w Rybniku odbędzie się pogrzeb zmarłego tragicznie dr. inż. Eugeniusza Wróbla, nauczyciela akademickiego Politechniki Śląskiej – poinformowała uczelnia na swojej stronie internetowej.Dr inż. Eugeniusz Wróbel zmarł tragicznie 15 października 2010 r. Był cenionym naukowcem i nauczycielem akademickim,

Zaslepka

Maleje liczba wypadków drogowych

Z roku na rok maleje w Polsce liczba wypadków drogowych, w tym także śmiertelnych – wynika z informacji przekazanych przez Ministerstwo Infrastruktury.W roku 2008 liczba wypadków w stosunku do roku poprzedniego zmalała, ale jedynie o 482.Już w rok później ta liczba zmniejszyła się w stosunku do 2008 o 4858. Liczba wypadków śmiertelnych spadła natomiast o

Zaslepka

Dobre wyniki PGE w III kwartale

Zysk netto Polskiej Grupy Energetycznej przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej w trzecim kwartale 2010 roku wyniósł 747,2 mln zł - poinformowała spółka w raporcie kwartalnym. Zysk okazał się o ponad 14 proc. wyższy od oczekiwań analityków, którzy spodziewali się 653,4 mln zł.Oczekiwania dziewięciu biur maklerskich, co do zysku netto za III

Zaslepka

Adam Maksymowicz: Surowcowa niepodległość

W dziewięćdziesiątą drugą rocznicę odzyskania niepodległości w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich we Wrocławiu odbyła się dwudniowa konferencja pt. „Pytania o naszą niepodległość” (13 – 14.11). Obok wystąpień znamienitych gości, prelegentów i dyskutantów zwraca uwagę wygłoszony w pierwszym dniu obrad referat prof. Mariusza – Oriona

Zaslepka

Centralne doradztwo podatkowe w Grupie Tauron

W listopadzie w Grupie Tauron zaczęło funkcjonować nowe rozwiązanie w zakresie doradztwa podatkowego, dedykowane wszystkim spółkom Grupy objętym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym. Centralny model doradztwa podatkowego ma przynieść Grupie wzrost efektywności w tym obszarze, a przede wszystkim zminimalizować ryzyko podatkowe – dowiedział się portal nettg.pl z

Zaslepka

Pawlak: Bez Węglokoksu Holding miałby kłopot

Minister gospodarki Waldemar Pawlak potwierdził w piątek w Katowicach zaangażowanie kapitałowe Węglokoksu w ratowanie Katowickiego Holdingu Węglowego.- Po zamieszaniu związanym z prezesem zarządu Katowickiego Holdingu Węglowego bank HSBC zerwał rokowania dotyczące rozliczeń związanych z opcjami walutowymi i postawił kredyt w natychmiastową wymagalność. Gdyby nie Węglokoks

Zaslepka

Konferencje: Górnictwo 2010

Dzisiaj, 15 listopada, w katowickim hotelu Angelo odbędzie się konferencja „Górnictwo 2010” – dowiedział się portal nettg.pl. Początek pierwszej sesji o godzinie 9. Na pierwszą część debaty złożą się referaty dotyczące górnictwa węgla kamiennego na świecie, poruszające takie tematy, jak rynki zbytu, uwarunkowania związane z emisją dwutlenku

Zaslepka

Z nowymi koncesjami „Bogdanka” może wydobywać nawet 15 mln ton węgla

Lubelski Węgiel „Bogdanka” chcę uzyskać koncesje na kolejne złoża „czarnego złota” – poinformowała „Rzeczpospolita”. Gdyby to się udało, mogłaby wydobywać nawet 15 mln ton węgla rocznie. W 2011 roku lubelska kopalnia ma osiągnąć wydobycie na poziomie 7 mln ton. Obecnie wynik ten oscyluje w granicach 5,8 mln ton. Progres jest związany

Zaslepka

Putin skrytykował unijne regulacje energetyczne

Rosyjski premier Władimir Putin skrytykował w sobotę podczas wizyty w Sofii unijne regulacje energetyczne. Według niego trzeci pakiet energetyczny może spowodować zwolnienie tempa rozwoju infrastruktury i podniesienie cen gazu. Na konferencji prasowej podczas kilkugodzinnej wizyty w stolicy Bułgarii Putin ocenił, że regulacje tzw. trzeciego pakietu energetycznego, chociaż słuszne

Zaslepka

Pracodawcy RP: Bez większej aktywizacji bezrobotnych ich liczba nie spadnie

Pracodawcy RP przypominają, że niezbędne jest zwiększenie środków na aktywizację bezrobotnych.- Według prognoz ekonomistów bezrobocie rejestrowane w przyszłym roku spadnie do 10,8 proc, a nie - jak optymistycznie zakładał rząd - do 9,9 proc. Sytuacja polskich firm się poprawia, a mimo to pracodawcy nie podejmują działań, zmierzających do zmiany struktury

Zaslepka

Wicepremier Waldemar Pawlak gościł na Śląsku

W piątek 12 listopada na Śląsk przyjechał wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak. W programie wizyty znalazły się spotkania z kandydatami do samorządów wywodzącymi się z branży węglowej oraz odwiedziny w kopalni „Wujek-Śląsk”, gdzie wicepremier rozmawiał z górnikami dotkniętymi katastrofą z września 2009 roku.Waldemar Pawlak złożył kwiaty

Fabryka rafamet sa

Rafamet: Słabsze wyniki grupy kapitałowej w III kwartale

Bilans trzech kwartałów 2010 r. dla Fabryki Obrabiarek Rafamet SA jest lepszy niż przed rokiem. Mimo to wyniki grupy kapitałowej są słabsze od tych, osiągniętych w analogicznym okresie 2009 r – dowiedział się portal nettg.pl z informacji przekazanych przez spółkę.  Poprzedni rok był rekordowy. Realizowaliśmy wówczas zamówienia zakontraktowane

Lotos grafika lotos pl

Lotos wśród najlepszych firm energetycznych świata

W opublikowanym w listopadzie rankingu Platts Top 250 Global Energy Companies – najlepiej ocenianych firm przemysłowych na świecie, Grupa Lotos znalazła się na wysokim 21. miejscu w zestawieniu firm sektora rafineryjnego i sprzedaży produktów naftowych – dowiedział się portal nettg.pl od Marcina Zachowicza, rzecznika prasowego spółki.– Jesteśmy dumni, że

Zaslepka

O bezpieczeństwie w górnictwie rud miedzi

Z inicjatywy dyrektora Okręgowego Urzędu Górniczego we Wrocławiu we wtorek (9 listopada br.), w siedzibie KGHM Polska Miedź są, odbyła się narada poświęcona bezpieczeństwu pracy w kopalniach rud miedzi – dowiedział się portal nettg.pl z informacji przekazanych przez Wyższy Urząd Górniczy.  Udział w niej wzięli przedsiębiorcy, kierownicy ruchu

Zaslepka

Remag sprzedany

Katowicka firma TDJ SA nabyła od Skarbu Państwa 85 proc. akcji spółki Remag specjalizującej się w produkcji i serwisowaniu maszyn górniczych, a w szczególności kombajnów chodnikowych - dowiedział się portal nettg.pl z informacji przekazanych przez resort. Wartość dziś (10 listopada br.) podpisanej umowy wyniosła ponad 183 mln zł.  Firma TDJ za

Zaslepka

Rosyjskie inwestycje we Włoszech

 Na miliardy euro rocznie szacuje się wysokość rosyjskich inwestycji we Włoszech, które rosną z roku na rok. Włoski MSZ uważa współpracę gospodarczą z Rosją za strategiczną.W zgodnej opinii komentatorów, współpracę ułatwiają znakomite, wykraczające poza protokół i oficjalne kontakty, relacje między premierami Silvio Berlusconim a