Aktualności

Zaslepka

Sejm: Posłowie Platformy Obywatelskiej pytali o realizację Strategii dla górnictwa

Prace nad utworzeniem grupy węglowo-koksowej, w której skład wejść mają Jastrzębska Spółka Węglowa, Polski Koks, koksownia Przyjaźń oraz kombinat koksochemiczny Zabrze, są już na bardzo zaawansowanym etapie – poinformowała w Sejmie wiceminister gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińska.O losy projektu, którego powstanie zapisane zostało w Strategii dla

Zaslepka

Będzie debata?

Związkowcy uważają, że szeroka dyskusja o kondycji polskiego górnictwa jest niezbędna. W polskim górnictwie jest gorąco. Cztery spory zbiorowe na tle płacowym, brak przyzwolenia społecznego na prywatyzację, niewiadoma co do konsekwencji pa-kietu klimatyczno-energetycznego, wreszcie akty prawne, które finansowo mogą pogrążyć branżę – to wszystko pokazuje,

Janina ARC

Libiąż: Zbiorowy wypadek w ZG Janina

Jak dowiedział się portal nettg.pl w sobotę, 26 marca przed godziną 2 w ZG Janina doszło do wypadku, w którym niegroźnie ucierpiało 17. pracowników tejże kopalni.  Na upadowej N-633 doszło do awarii ciągnika spalinowego typu Ferrit numer kopalniany 15, którym wykonywano transport załogi na stanowiska pracy w poziomie 500m. Według wstępnych ustaleń, w wyniku

Zaslepka

Ambasador Zajączkowski rozmawiał z szefem Gazpromu o gazie dla Polski

Ambasador RP w Federacji Rosyjskiej Wojciech Zajączkowski rozmawiał w piątek w Moskwie z prezesem Gazpromu Aleksiejem Millerem o bieżącej współpracy rosyjskiego koncernu z PGNiG, w tym o warunkach i wielkości dostaw gazu ziemnego do Polski.Służba prasowa Gazpromu przekazała  też, że Zajączkowski i Miller omówili "perspektywy rozwoju partnerstwa, w tym w takich

Tabasekpolskiwegiel GAL

O pieniądzach i bezpieczeństwie na Forum Polski Węgiel 2011

W programie dzisiejszego Forum Polski Węgiel 2011 panel „Górnictwo a bezpieczeństwo” wieńczył konferencję. Wiceprezes Wyższego Urzędu Górniczego, Wojciech Magiera uznał tę kolejność jako dość znamienną. - Gradacja ważności spraw w niemieckim górnictwie jest taka: bezpieczeństwo-produkcja-pieniądze. Natomiast my mówimy odwrotnie -

Laskipolskiwegiel GAL

II panel Forum Polski Węgiel pod znakiem technologii

W drugim panelu konferencji Polski Węgiel 2011 tematem głównym była współpraca przedsiębiorców górniczych z dostawcami wyposażenia dla kopalń.Prezes Grupy Famur Waldemar Łaski przekonywał do zakupów kompletnych ciągów technologicznych jednego wytwórcy, który weźmie za niego odpowiedzialność także w fazie eksploatacji.- Aby

Zaslepka

KHW ma wiceprezesa ds. produkcji

Dotychczas naczelny inżynier kopalni Murcki-Staszic, Mariusz Wilkosz, został nowym wiceprezesem Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW) ds. produkcji - zdecydowała w piątek rada nadzorcza firmy. Stanowisko to było nieobsadzone od pół roku.Poprzedni wiceprezes został odwołany we wrześniu ubiegłego roku przez ministra gospodarki Waldemara Pawlaka. Stanowisko stracił wówczas

Korskipolskiwegiel GAL

W kwietniu wycena kopalni, którą KW może wnieść do grupy Tauron

W kwietniu będzie znana wycena kopalni Bolesław Śmiały, jaką Kompania Węglowa może wnieść do grupy energetycznej Tauron w zamian za akcje tej grupy. Później gotowa ma być wycena należących do KW akcji Południowego Koncernu Węglowego (PKW) z grupy Tauron.Od wielkości wyceny tych aktywów będzie zależało, czy KW ostatecznie zdecyduje się na wniesienie kopalni do

Zaslepka

Co najmniej 11 zabitych w chińskiej kopalni

11 osób zginęło a dwóch kolejnych poszukują ratownicy prowadzący akcję po wczorajszej eksplozji, do której doszło w kopalni węgla Tonggou w chińskiej prowincji Jilin – informuje agencja Xinhua.Do wybuchu doszło ok. godz 8:40 czasu lokalnego. Sześciu rannych w jego wyniku pracowników trafiło do szpitali.Kopalnia znajduje się w mieście Baishan. W

Zaslepka

Klub Poselski SLD przyjął dzisiaj stanowisko w sprawie opodatkowania wyrobisk

Podczas dzisiejszego posiedzenia Klub Poselski SLD przyjął stanowisko w sprawie opodatkowania podziemnych wyrobisk górniczych – poinformował portal nettg.pl Tomasz Kalita, rzecznik prasowy SLD- Przewodniczący KP SLD Grzegorz Napieralski, po zapoznaniu się z licznymi opiniami związanymi z tą sprawą oraz po spotkaniach z liderami związków górniczych zainicjował

Energa gdansk energa pl

Elbląg: Umowa na budowę bloku na biomasę w elektrociepłowni Energi

W elektrociepłowni Grupy Energa w Elblągu pod koniec 2012 roku uruchomiony zostanie blok energetyczny opalany biomasą o mocy 20 MW. Koszt inwestycji ma wynieść około 200 mln zł. Budowa bloku ma się rozpocząć w najbliższych tygodniach.W piątek w Elblągu przedstawiciele spółek Energa Kogeneracja i Mostostalu Warszawa SA podpisali umowę w sprawie realizacji inwestycji.

Olszowski polskiwegiel gal

Trwa Forum Polski Węgiel 2011

W Katowicach trwa konferencja „Forum Polski Węgiel 2011”, organizowana przez Dziennik Rzeczpospolita i Gazetę Giełdy Parkiet.W pierwszej fazie Forum rozważano kwestię konkurencyjności górnictwa na tle kosztów. W tym kontekście akcentowano coraz wyższe obciążenia nakładane na nie przez państwo.Janusz Olszowski - prezes Górniczej Izby

Zaslepka

Adam Maksymowicz: Radykalna zmiana polityki KGHM

Początkowo nic nie zapowiadało tak poważnej zmiany stanowiska firmy w sprawie poszukiwania nowych złóż rud miedzi.. W czwartek 24 marca z okazji pięćdziesięciolecia firmy zorganizowano rutynowe tego rodzaju spotkanie kadry geologów pracujących i ich dawnych kolegów, dziś najczęściej już emerytów.Program przewidywał kilka krótkich wystąpień

Zaslepka

Cztery podmioty chcą kupić czechowicką Fabrykę Zapałek

Czterech inwestorów odpowiedziało na zaproszenie resortu skarbu do negocjacji w sprawie kupna Fabryki Zapałek Czechowice. Ministerstwo wystawiło na sprzedaż akcje spółki stanowiące 85 proc. kapitału zakładowego.Oferty wstępne złożyły firmy: Euromatch w Bystrzycy Kłodzkiej, PCC SE w Duisburgu, Satis w Płocku oraz osoba fizyczna - Edward Kowalewski z Otwocka.Resort

Radioactive nuclear poziom

Nie ma żadnego zagrożenia promieniowaniem radioaktywnym nad Polską

Jak poinformował dziś (25 bm.) portal nettg.pl. Krzysztof Dąbrowski z Centrum ds Zdarzeń Radioaktywnych Państwowej Agencji Atomistyki w żadnym regionie Polski nie zaobserwowano w ciągu ostatnich godzin zmian wartości mocy dawki promieniowania jonizującego powyżej poziomu naturalnego.Przypomnijmy, że w dniu wczorajszym, (24 bm.) wysokoczuła stacja wykrywania skażeń radioaktywnych w

Patnow I Ie

MSP: Finalizacja sprzedaży Zespołu Elektrowni PAT końcem roku

Ministerstwo Skarbu Państwa spodziewa się, że do finalizacji sprzedaży Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin, która odbędzie się najprawdopodobniej poprzez warszawską giełdę, może dojść w czwartym kwartale 2011 r. - poinformował Jan Bury, wiceminister skarbu państwa.- Propozycja jest taka, że po fiasku sprzedaży PAK-u inwestorowi strategicznemu pojawiła

Zaslepka

Polska energetyka jądrowa na rozdrożu w obliczu sytuacji w Japonii?

- To co dzieje się w elektrowni atomowej Fukushima należy rozpatrywać w kategorii wypadku a nie katastrofy. Gdy zapytano Gorbaczowa, który pełnił funkcje prezydenta ZSRR, gdy doszło do katastrofy w Czarnobylu, co myśli o energetyce jądrowej odparł krótko: "Mamy dwa zła i trzeba wybrać mniejsze. Dlatego ja wybieram energetykę atomową, bo drugie zło, to brak energii" -

Zaslepka

Rozpoczęło się Forum Polski Węgiel 2011

W Katowicach rozpoczęła się konferencja „Forum Polski Węgiel 2011”. Organizatorzy - Dziennik Rzeczpospolita i Gazeta Giełdy Parkiet - zaprosili na nie menedżerów spółek węglowych oraz firm, wytwarzających sprzęt górniczy. Wystąpienia i dyskusje w trakcie forum będą się ogniskowały na dwóch obszarach zagadnień. Takim pierwszym wątkiem

Strzelec 03 GAL

Strzelec-Łobodzińska: W 2010 r. powstało 10 biogazowni rolniczych

W 2010 r. w ramach programu rozwoju rolniczych biogazowni powstało 10 takich obiektów, główne bariery w rozwoju tych źródeł energii uważamy za usunięte - powiedziała w piątek w Sejmie wiceminister gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińska.Odpowiadając na pytania posłów PO o program rozwoju biogazowni, Strzelec-Łobodzińska mówiła, że powstałe w

Zaslepka

W kwietniu ruszy Parkiet Biomasy Towarowej Giełdy Energii

Końcem kwietnia tego roku zostanie uruchomiona przez Towarową Giełdę Energii SA Parkiet Biomasy, będący internetową platformą obrotu. Parkiet Biomasy jest jednym z elementów realizacji strategii rozwoju Spółki TGE SA, która obejmuje nie tylko dążenie do wzrostu płynności rynków energii elektrycznej, ale kładzie też duży nacisk na stworzenie

Siedziba KHW TON05

KHW: Jan Klimek na czele rady nadzorczej

Walne Zgromadzenie Katowickiego Holdingu Węglowego wczoraj (23 marca) na stanowisko przewodniczącego rady nadzorczej KHW powołało dr hab. Jana Klimka , profesora SGH – dowiedział się portal nettg.pl od Wojciecha Jarosa, rzecznik prasowego Holdingu. Na stanowisku przewodniczącego rady nadzorczej w KHW był wakat. Rolę WZ dla holdingu pełni minister gospodarki.Rada nadzorcza

Fukushima greenpacks

Japonia: Znaczne przekroczenie dawki promieniowania

W Japonii dobowa dawka promieniowania w odległości 30 km na północny-wschód od elektrowni atomowej Fukushima przekracza roczny limit - podała w piątek agencja Kyodo. Kyodo, powołując się na japońskie ministerstwo nauki pisze, że skumulowana, dobowa dawka promieniowania na wskazanym terenie przekracza roczny limit dopuszczalnych „dawek naturalnych".Minister obrony