Aktualności

1614590556 modern kitchen

Polska traci rynek AGD

Największym dostawcą dużego sprzętu AGD w Unii Europejskiej nie jest już Polska. Jej miejsce zajęły Chiny. Grozi nam utrata konkurencyjności i wielu rynków - ostrzegają przedstawiciele branży, cytowani w czołówkowym tekście piątkowego wydania “Rzeczpospolitej“. Dziennik podaje, że Chiny zwiększyły sprzedaż na rynki unijne aż o 32 proc., a Polska w tym samym okresie jedynie

1601269808 elektrykiladowarka1

Większość użytkowników elektryków wybrałoby taki pojazd ponownie

Jak wynika z raportu EV Klub Polska, 85 proc. polskich użytkowników samochodów w pełni elektrycznych (BEV) ponownie zdecydowałoby się na zakup takiego pojazdu. Jako główny czynnik przemawiający za wyborem elektryka ankietowani wskazywali niskie koszty eksploatacji i utrzymania. - Wyniki analizy 23 tysięcy ankiet, w tym niemal tysiąca z Polski pokazują, że 92 proc. kierowców

1740062466 list pkw

Ciepło z kopalni może ogrzać miasto

W Libiążu ruszył projekt, którego celem jest wykorzystanie do celów ciepłowniczych lokalnych zasobów - ciepła z miejscowej kopalni. W czwartek, 20 lutego, przedstawiciele Południowego Koncernu Węglowego, Veolii Południe z Grupy Veolia term oraz partnerów technologicznych: Energotherm, Instytutu Techniki Górniczej Komag i Robert Moritz Innoworks podpisali list intencyjny inicjujący

Zaslepka

Spadki na Wall Street

Czwartkowa sesja na Wall Street zakończyła się spadkami głównych indeksów, ponieważ inwestorzy pozbywali się akcji w następstwie słabych prognoz giganta handlu detalicznego Walmart, które wywołały pytania o perspektywy gospodarki. Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł o 1,01 proc. do 44.176,65 pkt. S&P 500 na koniec dnia spadł o 0,43 proc. i wyniósł 6.117,52 pkt. Nasdaq

Do końca września duże firmy muszą przeprowadzić audyt energetyczny

Firmy spełniające kryteria dużego przedsiębiorstwa do końca września br. muszą przeprowadzić audyt energetyczny. Tauron akcentuje, że prowadzenie audytów i wdrażanie wniosków z nich to obowiązek, ale też droga do efektywnego zarządzania energią. O przypadającym w 2025 r. tzw. roku audytowym przypomniał w czwartek rzecznik Tauronu Sprzedaż Daniel Iwan. Obowiązek ten jest

Elektrownię Siersza w Trzebini czeka transformacja

Kotły Elektrowni Siersza w Trzebini zostaną przystosowane do spalania paliw alternatywnych lub w ich miejsce powstaną szczytowe jednostki gazowe, bateryjne magazyny energii oraz farma fotowoltaiczna - zakłada właściciel zakładu, koncern energetyczny Tauron. Spółka przedstawiła plany dotyczące Elektrowni Siersza podczas czwartkowego spotkania w Starostwie Powiatowym w Trzebini. Jak

1570431895 elektrownia polaniec enea

Enea dokona odpisów aktualizujących, co zmniejszy zysk netto grupy

Enea dokona odpisów aktualizujących, które zmniejszą zysk netto grupy za 2024 rok o ok. 2,96 mld zł oraz EBITDA o ok. 255 mln zł - podała Enea w czwartkowym komunikacie. W komunikacie poinformowano, że w wyniku przeprowadzonych testów na utratę wartości aktywów, spółka zidentyfikowała konieczność dokonania odpisów aktualizujących w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym grupy:

1588309212 sejm glosowanie azz 1888

Sejm uchwalił ustawę o 60 mld zł z budżetu na elektrownię jądrową

Sejm uchwalił w czwartek ustawę o dokapitalizowaniu z budżetu spółki Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) kwotą do 60,2 mld zł, co ma być wkładem do budowy pierwszej elektrowni jądrowej. Warunkiem dokapitalizowania jest zgoda KE na pomoc publiczną. Za przyjęciem ustawy głosowało 430 posłów, przeciw był jeden, nikt nie wstrzymał się od głosowania. Teraz nowela ustawy o

Zaslepka

Skrót wiadomości ze spółek giełdowych

W przeprowadzonym w środę procesie przyspieszonej budowy księgi popytu (ABB) spółka Książek Holding sprzedała inwestorom cały oferowany pakiet akcji Synektika (852.913 akcji, stanowiących około 10 proc. kapitału), po cenie 225 zł za sztukę - poinformowała spółka w komunikacie. Atal rozpoczął sprzedaż 251 mieszkań, które realizuje w inwestycji Skwer Harmonia w Krakowie -

1737477174 budryk

O tym piszą górnicze i energetyczne media

Zespół Trójstronny ma o czym rozmawiać. Węglowa spółka złoży wniosek w sprawie ważnego złoża. Prace nad wydzieleniem aktywów węglowych ze spółek energetycznych. A w Górniczej o Szkole, ustawie i odprawach dla górników. O tym 20 lutego pisze portal netTG.pl Gospodarka - Ludzie. * Zespół Trójstronny ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników w piątek, 21 lutego, ma zebrać

Prace nad wydzieleniem aktywów węglowych ze spółek energetycznych

Trwają prace dotyczące ewentualnego wydzielenia aktywów węglowych ze spółek energetycznych; u zewnętrznego doradcy zamówiono analizy w tej sprawie - przekazała w czwartek posłom sejmowej podkomisji dyrektor departamentu spółek paliwowo-energetycznych w MAP Monika Gawlik. Informacja rządu na temat stanu prac nad wydzieleniem węglowych aktywów wytwórczych z grup energetycznych

Są poprawki do projektu zmiany ustawy o rynku mocy

Sejmowa komisja klimatu, energii i aktywów wprowadziła szereg poprawek do rządowego projektu zmiany ustawy o rynku mocy. Projekt przewiduje możliwość przeprowadzenia dogrywkowych aukcji rynku mocy na rok 2029 i, jeśli będzie to potrzebne - na 2030. Zgodnie z projektowanymi przepisami dotyczącymi rynku mocy, aukcje dogrywkowe miałyby być przeprowadzone w przypadku, gdy operator systemu

Zespół Trójstronny ma o czym rozmawiać

Zespół Trójstronny ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników spotka się w piątek, 21 lutego, w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach. Po raz ostatni rozmowy w ramach tego gremium odbyły się w maju ub.r. Związkowcy sygnalizują, że jest wiele tematów, o których chcą rozmawiać. – Zaczniemy od aktualnej sytuacji górnictwa. Stosowne dane w tej materii przedstawi Agencja Rozwoju

W Górniczej o Szkole, ustawie i odprawach dla górników

Przed nami obrady XXXIV Szkoły Eksploatacji Podziemnej i to właśnie nim poświęcamy pierwszą stronę najnowszego wydania „Górniczej”, które do rąk naszych Czytelników trafi w piątek, 21 lutego. Tematów do dyskusji w Krakowie nie zabraknie, bo sytuacja górnictwa staje się coraz bardziej skomplikowana. Jednocześnie stajemy jako kraj przed wyzwaniem przeprowadzenia

Metanowy rekord trzydziestolecia!

W 2024 r. funkcjonowało w naszym kraju 19 czynnych zakładów górniczych wydobywających węgiel kamienny, z czego w trzech zakładach eksploatowano pokłady niemetanowe – wynika z danych udostępnionych portalowi netTG.pl Gospodarka - Ludzie przez Wyższy Urząd Górniczy. Dla porównania w 2023 r. funkcjonowało 19 czynnych zakładów górniczych wydobywających węgiel kamienny, z czego w

Są za sprzedażą terenu w JOG w Jaworznie Tauronowi pod budowę stacji

Sejmowa komisja środowiska pozytywnie zaopiniowała w czwartek sprzedaż przez samorząd Jaworzna fragmentu gruntu Jaworznickiego Obszaru Gospodarczego (JOG) Tauronowi - pod budowę Głównego Punktu Zasilania. Wymóg pozytywnego opiniowania każdej umowy przeniesienia własności nieruchomości JOG przez sejmową Komisję Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa wynika z ustawy z

1687946307 sciana bzie jsw d lach

Węglowa spółka złoży wniosek w sprawie ważnego złoża

Jastrzębska Spółka Węglowa niezwłocznie złoży w Ministerstwie Klimatu i Środowiska wniosek o uzyskanie koncesji badawczej na rozpoznanie złoża Dębieńsko 1 - podała spółka w czwartek, 20 lutego, w portalu X. Przypomnijmy, że 19 lutego MKiŚ poinformowało, że minister klimatu Paulina Hennig-Kloska 7 lutego 2025 r. podpisała decyzję odmawiającą udzielenia koncesji na

Fedrowali trzema ścianami, zaliczyli dobry wynik

Górnicy z Bolesława Śmiałego (PGG) przekroczyli ubiegłoroczny plan wydobycia o ponad 15 proc.   Węgiel fedrowano z trzech ścian: 596, 597 w pokładzie 325/1 i 620 w pokładzie 326. Ze względu na miąższość, najlepsze tempo robót notowano na dwóch pierwszych frontach robót. Ściana 597 miała 460 m wybiegu, 250 m długości. Miąższość pokładu wynosiła tam od 2,4 do 2,8 m. W

1740052306 turow

W elektrowni Turów o odchodzeniu od węgla

Przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej gościli w kopalni i elektrowni Turów. Wizyta miała na celu zaprezentowanie funkcjonowania kompleksu oraz omówienie wyzwań związanych z transformacją energetyczną. Spotkanie odbyło się 12 lutego - poinformowała spółka PGE GiEK w komunikacie prasowym. Wśród gości byli: Michał Jaros, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i

1707489453 artykulpropneumatic

Przemysł powiela czarny scenariusz z Niemiec i Czech

Polski przemysł coraz bardziej powiela czarny scenariusza widoczny w danych z Czech i Niemiec - ocenili ekonomiści ING BSK w komentarzu do czwartkowych danych GUS. Dodali, że liczą na odbicie produkcji w drugiej połowie roku. Produkcja przemysłowa w styczniu spadła o 1 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 2,3 proc. - podał w czwartek Główny Urząd Statystyczny.

Piwo tak, ale raczej bezalkoholowe

Branża piwna sprzedała w ubiegłym roku o 100 mln butelek i puszek piwa mniej niż w 2023 r., czyli o 1,7 proc. - poinformowały w czwartek Browary Polskie. Wzrost odnotował jedynie segment piwa bezalkoholowego - o ponad 17 proc. Związek Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego w Polsce - Browary Polskie zwrócił uwagę, że to najniższy wynik od 20 lat. Jak podano, największe spadki widać w

Rok 2025 to poprawa dynamiki produkcji przemysłowej i budowlanej

Rok 2025 przyniesie poprawę dynamiki produkcji przemysłowej i budowlanej - napisali ekonomiści banku PKO BP w komentarzu do czwartkowych danych GUS. Zastrzegli jednak, że nie należy spodziewać się spektakularnego boomu, zwłaszcza w przemyśle. Produkcja przemysłowa w styczniu br. spadła o 1 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 2,3 proc. - poinformował w