Akademia Barbórkowa w KGHM Polska Miedź SA zainaugurowała obchody Święta Górników

1638544735 barborkakghm

fot: KGHM

- Barbórka to święto górników, miedziowa Górnicza Brać to fundament KGHM - mówił podczas akademii prezes Marcin Chludziński

fot: KGHM

Przy zachowaniu pandemicznych obostrzeń i zasad bezpieczeństwa – akademia barbórkowa zainaugurowała obchody Święta Górników w KGHM. W tym roku, podobnie jak w poprzednim uroczystości barbórkowe zostały ograniczone do wręczenia odznaczeń, mszy św. i składania kwiatów przy pomniku Jana Wyżykowskiego w Lubinie.

– Dzisiaj za wszystkie nasze sukcesy - produkcyjne, związane z bezpieczeństwem, za dobry wynik finansowy, za wiele powodów dzięki którym możemy dzisiaj świętować i się cieszyć - chciałbym wszystkim bardzo serdecznie podziękować zaczynając od pracowników, kadry menadżerskiej, ale też całemu otoczeniu - administracji rządowej, samorządowej, prezydenckiej, parlamentarzystom, wszystkim instytucjom z którymi współpracujemy – powiedział podczas barbórkowej uroczystości Marcin Chludziński, Prezes Zarządu KGHM Polska Miedź SA.

- Barbórka to święto górników, miedziowa Górnicza Brać to fundament KGHM, fundament naszej przyszłości. Cieszmy się i świętujmy ten dzień. Niech święta Barbara otacza Was i Waszych bliskich opieką. Niech żyje nam Górniczy Stan. Szczęść Boże! – powiedziałprezes.

Życzenia barbórkowe górnikom Polskiej Miedzi złożył m.in. Premier Mateusz Morawiecki. W przesyłanym filmie Premier podkreślał, że „Barbórka przypomina o tym, że być górnikiem to nie tylko mieć zawód. Być górnikiem to oznacza również być częścią bogatej kultury i tradycji. (…) Swoim zaangażowaniem i profesjonalizmem zbudowaliście jedną z najważniejszych spółek wydobywczych na świecie. Tworzycie wspólnotę pracy, celów i wartości. Dziękuję za to”.

Prezydent Andrzej Duda podkreślił: - Z okazji Barbórki pięknego górniczego święta, składam najlepsze życzenia pomyślności wszystkim pracownikom KGHM. W imieniu Rzeczypospolitej wyrażam wielki szacunek i uznanie Górniczej Braci. Dziękuję za trudną i ogromnie potrzebną pracę, bez której nie mogłaby funkcjonować polska gospodarka i nie byłoby możliwe spokojne i bezpieczne życie Polaków. Razem z Państwem pochylam głowę przed górnikami, którzy służąc rodakom odeszli na wieczną szychtę. (...) Niech święta Barbara wspiera Państwa we wszystkich wyzwaniach. Życzę Państwu bezpiecznej, spokojnej pracy, zdrowia i życiowego powodzenia. Niech szczęście i pomyślność panuje w Państwa rodzinach, spełniają się Państwa plany i ambicje. Niech przyszłość przyniesie dobre dni. Szczęść Boże!

Podczas akademii blisko 70 pracowników KGHM otrzymało odznaczenia państwowe, kordziki górnicze i honorowe szpady górnicze. Wyróżnieni z rąk ministra Adama Kwiatkowskiego odebrali Medale za Długoletnią Służbę. Złoty Krzyż Zasługi za wkład w rozwój gospodarki przyjął również prezes Marcin Chludziński.

4 grudnia w kościele p.w. św. Maksymiliana Kolbe w Lubinie zaplanowana została msza w intencji górników. Przed południem delegacje z centrali i oddziałów KGHM będą składać kwiaty i wiązanki przy pomniku Jana Wyżykowskiego w Lubinie.

Ze względu na pandemię zarząd KGHM zdecydował o odwołaniu tradycyjnych karczm i combrów oraz Pochodu Lisa Majora.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak zagospodarować potencjał zlikwidowanej kopalni? Mają na to pomysł

Nieczynne szyby kopalniane zostaną wykorzystane jako system poboru i zatłaczania wód

Większość Polaków chce wyjechać na wakacje latem

Wyjazd na wakacje w lecie planuje 79 proc. Polaków, a połowa z nich nie opuści kraju - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej i Travelist. Uczestnicy badania szacują, że koszt wyjazdu w tym roku na jedną osobę wyniesie od 1001 do 2000 zł.

Transformacja ciepłownictwa w kierunku niższych emisji, przy stabilnych cenach ciepła?

Zmniejszenie poziomu emisji dwutlenku węgla przez sektor ciepłownictwa przy zachowaniu bezpieczeństwa dostaw ciepła i akceptowalnych cen dla odbiorców - to główny cel projektu uchwały o strategii ciepłownictwa, którego założenia opublikowano we wtorek.

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.