Akademia Barbórkowa w KGHM Polska Miedź SA zainaugurowała obchody Święta Górników

1638544735 barborkakghm

fot: KGHM

- Barbórka to święto górników, miedziowa Górnicza Brać to fundament KGHM - mówił podczas akademii prezes Marcin Chludziński

fot: KGHM

Przy zachowaniu pandemicznych obostrzeń i zasad bezpieczeństwa – akademia barbórkowa zainaugurowała obchody Święta Górników w KGHM. W tym roku, podobnie jak w poprzednim uroczystości barbórkowe zostały ograniczone do wręczenia odznaczeń, mszy św. i składania kwiatów przy pomniku Jana Wyżykowskiego w Lubinie.

– Dzisiaj za wszystkie nasze sukcesy - produkcyjne, związane z bezpieczeństwem, za dobry wynik finansowy, za wiele powodów dzięki którym możemy dzisiaj świętować i się cieszyć - chciałbym wszystkim bardzo serdecznie podziękować zaczynając od pracowników, kadry menadżerskiej, ale też całemu otoczeniu - administracji rządowej, samorządowej, prezydenckiej, parlamentarzystom, wszystkim instytucjom z którymi współpracujemy – powiedział podczas barbórkowej uroczystości Marcin Chludziński, Prezes Zarządu KGHM Polska Miedź SA.

- Barbórka to święto górników, miedziowa Górnicza Brać to fundament KGHM, fundament naszej przyszłości. Cieszmy się i świętujmy ten dzień. Niech święta Barbara otacza Was i Waszych bliskich opieką. Niech żyje nam Górniczy Stan. Szczęść Boże! – powiedziałprezes.

Życzenia barbórkowe górnikom Polskiej Miedzi złożył m.in. Premier Mateusz Morawiecki. W przesyłanym filmie Premier podkreślał, że „Barbórka przypomina o tym, że być górnikiem to nie tylko mieć zawód. Być górnikiem to oznacza również być częścią bogatej kultury i tradycji. (…) Swoim zaangażowaniem i profesjonalizmem zbudowaliście jedną z najważniejszych spółek wydobywczych na świecie. Tworzycie wspólnotę pracy, celów i wartości. Dziękuję za to”.

Prezydent Andrzej Duda podkreślił: - Z okazji Barbórki pięknego górniczego święta, składam najlepsze życzenia pomyślności wszystkim pracownikom KGHM. W imieniu Rzeczypospolitej wyrażam wielki szacunek i uznanie Górniczej Braci. Dziękuję za trudną i ogromnie potrzebną pracę, bez której nie mogłaby funkcjonować polska gospodarka i nie byłoby możliwe spokojne i bezpieczne życie Polaków. Razem z Państwem pochylam głowę przed górnikami, którzy służąc rodakom odeszli na wieczną szychtę. (...) Niech święta Barbara wspiera Państwa we wszystkich wyzwaniach. Życzę Państwu bezpiecznej, spokojnej pracy, zdrowia i życiowego powodzenia. Niech szczęście i pomyślność panuje w Państwa rodzinach, spełniają się Państwa plany i ambicje. Niech przyszłość przyniesie dobre dni. Szczęść Boże!

Podczas akademii blisko 70 pracowników KGHM otrzymało odznaczenia państwowe, kordziki górnicze i honorowe szpady górnicze. Wyróżnieni z rąk ministra Adama Kwiatkowskiego odebrali Medale za Długoletnią Służbę. Złoty Krzyż Zasługi za wkład w rozwój gospodarki przyjął również prezes Marcin Chludziński.

4 grudnia w kościele p.w. św. Maksymiliana Kolbe w Lubinie zaplanowana została msza w intencji górników. Przed południem delegacje z centrali i oddziałów KGHM będą składać kwiaty i wiązanki przy pomniku Jana Wyżykowskiego w Lubinie.

Ze względu na pandemię zarząd KGHM zdecydował o odwołaniu tradycyjnych karczm i combrów oraz Pochodu Lisa Majora.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Przy rejestracji używanego auta nie trzeba już pokazywać tablic w urzędzie

W środę weszły w życie przepisy, dzięki którym przy rejestracji używanego auta nie trzeba już zdejmować tablic rejestracyjnych, po to, by pokazać je w urzędzie - poinformował minister infrastruktury Dariusz Klimczak. Zamiast tego, od tej pory wystarczy złożyć oświadczenie o tym, że tablice są w dobrym stanie.

Nastroje wśród przedsiębiorców poprawiły się

Czerwcowy odczyt Miesięcznego Indeksu Koniunktury wskazuje na zauważalną poprawę nastrojów wśród przedsiębiorców w stosunku do maja - podał w środę Polski Instytut Ekonomiczny. Firmy z optymizmem patrzą m.in. na bieżącą sytuację gospodarczą, jednak są ostrożne w kwestii inwestycji.

Z Odry wyłowiono 200 kg śniętych ryb

Przyczyną śniecia ryb, obserwowanego w Odrze w okolicach Szczecina na przełomie maja i czerwca, nie była tzw. złota alga, tylko niski poziom tlenu, tzw. przyducha - poinformowała w środę w Sejmie wiceminister klimatu Urszula Zielińska. Z rzeki wyłowiono 200 kg ryb.

PLK podnosi prędkości pociągów, samorządy ostrzegają mieszkańców

Po informacji zarządcy kolejowej infrastruktury PKP PLK o podniesieniu prędkości na wybranych odcinkach linii kolejowych w woj. śląskim, lokalne samorządy zaapelowały do mieszkańców o szczególną ostrożność na przejazdach na ich terenie.