AGH: studenckie wakacje na praktykach w JSW

fot: Andrzej Bęben/ARC

Po raz pierwszy stypendia studenci AGH otrzymali od Kompanii w 2009 r.

fot: Andrzej Bęben/ARC

Studenci z kilku wydziałów krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej podczas wakacji będą mogli odbywać praktyki w jednostkach Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Porozumienie w tej sprawie podpisali prof. rektor AGH - Tadeusz Słomka, prof. Marek Cała dziekan Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii oraz Tomasz Gawlik, pezes zarządu JSW i Augustyn Holeksa, dyrektor Biura Produkcji JSW.

- Umowa ma służyć przede wszystkim studentom oraz absolwentom krakowskiej uczelni. Władze Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii postawiły sobie za cel jeszcze lepsze przygotowanie kadr dla górnictwa podziemnego, a w szczególności podniesienia wśród absolwentów poziomu znajomości Prawa geologicznego i górniczego oraz zasad bezpiecznej pracy pod ziemią – informuje portal górniczy nettg.pl Anna Żmuda-Muszyńska, rzecznik prasowy Akademii.

Na mocy porozumienia JSW SA będzie podczas wakacji zatrudniać studentów kształcących się na czterech wydziałach: Górnictwa i Geoinżynierii, Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska, Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska oraz Inżynierii Mechanicznej i Robotyki.

Z dodatkowych wakacyjnych praktyk będzie mogło skorzystać co roku nawet do pięćdziesięciu studentów. W opinii dziekana Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii umowa zacieśnia współpracę pomiędzy uczelnią a JSW, a dla studentów jest szansą na dobre przygotowanie zawodowe oraz zdobycie doświadczeń w trudnej sztuce górniczej.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Węgiel, gaz i OZE. Gra o równowagę w cieniu europejskiej polityki klimatycznej

Nie będzie rewolucji w unijnej polityce klimatycznej, ale możliwe są korekty, które złagodzą presję kosztową na energetykę. O przyszłości systemu handlu emisjami, roli węgla i gazu w bilansowaniu Krajowego Systemu Elektroenergetycznego oraz ryzyku luki mocowej rozmawiamy z dr. hab. inż. Stanisławem Tokarskim z Głównego Instytutu Górnictwa, który przekonuje, że Polska powinna postawić na dwa filary bezpieczeństwa – równowagę między gazem a węglem – przy jednoczesnym rozwoju OZE i energetyki jądrowej.

Silny wstrząs w kopalni Lubin. W strefie zagrożenia przebywało 20 górników

W sobotę Zakładach Górniczych Lubin (KGHM) doszło do silnego wstrząsu. Jeden z górników został przysypany w kabinie maszyny górniczej. Ratownikom udało się do niego dotrzeć po kilku godzinach.

Mocno zakołysała się ziemia – to wstrząs, czy tąpniecie? Znamy odpowiedź

W latach 2021-2025 w polskim górnictwie podziemnym miało miejsce 16 tąpnięć wskutek zaistnienia wstrząsów górotworu. W ich wyniku doszło do 19 wypadków śmiertelnych.

Paulina Hennig-Kloska: Energia z morskich wiatraków obniży średnią cenę prądu w Polsce

Energia elektryczna produkowana przez morskie farmy wiatrowe będzie stabilizować średnią krajową cenę energii na niższym niż dotychczas poziomie - oceniła ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.