Adamczyk: Polacy zasługują na dobry transport kolejowy - przyjazny środowisku

1532082976 andrzejadamczyk

fot: newseria

Liderem w Europie pod względem wykorzystania środków unijnych na inwestycje infrastrukturalne jest Polska, dlatego w 2023 r. czeka nas nowa jakość na polskich drogach i kolei - uważa Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury

fot: newseria

- Polacy zasługują na dobry i przyjazny transport kolejowy, który likwiduje wykluczenie komunikacyjne - powiedział w środę, 17 czerwca, w Węgorzewie (woj. warmińsko-mazurskie) minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Dodał, że transport kolejowy, jak żaden inny, sprzyja środowisku.

- Kiedy przez ostatnie lata mówimy o skutkach likwidacji linii kolejowych, o skutkach degradacji szlaków kolejowych w Polsce w ostatnich 30 latach (...), to nigdzie lepiej i wyraźniej jak w Węgorzewie nie widać skutków tej barbarzyńskiej polityki transportowej państwa - mówił podczas konferencji na nieczynnym dworcu kolejowym minister Adamczyk.

Dodał, że przez tamte lata zlikwidowano kilkanaście tysięcy kilometrów linii kolejowych. - Przez tamte lata mieszkańcom takich miejscowości, jak Węgorzewo, Korsze, Kętrzyn i Gołdap wmawiano, że likwidacja linii kolejowych to droga do postępu, do budowy nowego systemu transportowego, a dziś widzimy, że ta droga to droga barbarzyńców, którzy niszczyli szlaki kolejowe w Polsce - ocenił Adamczyk.

Jak wskazał, w Węgorzewie udało się ocalić linię kolejową przed całkowitą likwidacją i dewastacją, bo zaopiekował się nią samorząd powiatowy.

Mówił, że w innych częściach regionu czy w innych województwach samorządów nie było na to stać.

- Na stacji kolejowej w Węgorzewie musimy potwierdzić, że nie ma już miejsca na realizację tej polityki zwijania Polski. Polska musi się rozwijać. Polska musi nadrabiać zaległości wynikające z tej nieodpowiedzialnej polityki naszych poprzedników- podkreślił.

Dodał, że mieszkańcy wielu miejscowości na Warmii i Mazurach i wielu miejscowości w południowo-zachodniej Polsce, ale także na Podkarpaciu, zasługują na to, by móc korzystać z bezpiecznego, przewidywalnego i komfortowego transportu kolejowego. - Ten transport kolejowy służy Polsce, Polakom, ale i środowisku, bo przecież nie ma bardziej czystej formy transportu jak właśnie transport kolejowy - ocenił.

- Polska i Polacy zasługują na dobry i przyjazny transport kolejowy, bo to jest plan prezydenta Andrzeja Dudy. Likwidujemy wykluczenie komunikacyjne Polaków, tak zdecydował rząd premier Beaty Szydło i Mateusza Morawieckiego. Nam nie brakuje odwagi, aby wypełniać służebną rolę wobec Polaków mieszkających w małych, średnich i dużych miejscowości, w aglomeracjach, ale i takich miejscowościach jak Węgorzewo - mówił Adamczyk.

Minister wręczył odznaki "Zasłużony dla kolejnictwa" dwóm pasjonatkom, które działają w Muzeum Tradycji Kolejowej w Węgorzewie: Barbarze Grąziewicz - Chludzińskiej i Oldze Sachryń. W muzeum, które znajduje się w budynku starego dworca, zgromadzono przez ostatnie lata kilkaset eksponatów związanych z kolejnictwem.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Basen nieczynny, zawiniły szkody górnicze

Jeden z basenów na terenie kąpieliska odkrytego w Bytomiu uległ poważnej awarii. W ubiegłym tygodniu, najprawdopodobniej na skutek szkód górniczych, pękła żelbetowa konstrukcja basenu.

Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci w województwie śląskim

To będzie pierwsze takie miejsce w województwie śląskim. Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci. Zanim jednak placówka zacznie pomagać najmłodszym pacjentom, potrzeba szesnastu milionów złotych na dokończenie budowy i wyposażenie obiektu. Fundacja apeluje o pomoc i uruchamia zbiórkę.

Jak hale pneumatyczne radzą sobie z ekstremalnymi warunkami pogodowymi?

Hale pneumatyczne są coraz częściej wybierane jako zadaszenie kortów tenisowych, boisk piłkarskich i innych obiektów sportowych. Pozwalają ograniczyć wpływ deszczu, śniegu, wiatru oraz niskich temperatur na codzienne użytkowanie obiektu. Dzięki temu sezon sportowy może trwać znacznie dłużej, a w wielu przypadkach obiekt może być wykorzystywany także w okresie jesienno-zimowym.